[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sece4u20
Forum Index » Profile for sece4u20 » Messages posted by sece4u20
Message
acvariu 10 L ( veche maternitate ) 0 lei
pietris hornbach - ramas din cacul de 25 de kg de la acvariu mare.
filtru-nu schimb de apa aproximativ 2 litri la fiecare 2 zile
o mini-buturuga de vita de vie- 0 lei
plante-Cryptocoryne beckettii ,Cryptocoryne pontederiifolia
capac home made- bec economic 10 lei.
termomentru si incalzitor nu am deoarece am temperatura constanta in casa. acum sa vedem la iarna cum sta treaba.
betta HM BF.

deci se poate si cu mai putin atat timp cat nu arunci ceea ce iti mai ramane.
acele pietre nu sunt calcaroase. calcarul in general are o culoare alb-galbuie si densitatea este mai mica fata de rocile care sunt in poza. acele pietre fac parte in rocile marne si gresii formate in timp indelungat din cimentarea particulelor de nisip.

le poti baga linistit in apa.
intrebarea mea este: de ce vrei sa te apuci de crescut guppy cand majoritatea nu mai cumpara aceasta specie si se inmultesc destul de usor si la incepatori?? parerea mea este ca vei ramane cu ei si vei incepe prin ii a dona. mai bine incerci cu specii care se cauta daca tot doresti sa faci o crescatorie.
frunzele din poza sunt de la plop nu ??? pentru ca am vazut ca ai spus ca ai frunza de stejar la uscat. merge si cu frunze de plop ??
apucate si citeste mai mult. tu nu faci diferenta intre a cicla un acvariu si a tine apa la declorinat. astea sunt elementare si fara ele nu ai sa intelegi ce iti explica ceilalti colegi.
sa ma bata sfantu!!! ce doamne iarta-ma e ala??? sa nu zici ca e acvariu ca ma las de acvaristica.

p.s. in loc de silicon ai folosit glet???
sarea este buna insa din cate spui tu mai ai un neon si 2 sanitari care banuiesc a fi corrydoras care ambele specii nu se impaca cu sarea.cel putin sanitarii sigur nu se impaca cu sarea. deci nu adauga nici un pic de sare. eu unu in 6 ani de acvaristica nu am pus niciodata sare in acvariu.
bobesque wrote:Parca as avea o strangere de inima sa-mi cumpar aceleasi prize. Caderile alea de curent se datoreaza unor contacte proaste la panoul meu din casa, pe care vreau sa-l schimb (trebuie sa vbesc cu Electrica etc, si mi-a fost lene).
SI tind sa cred ca aceste caderi de la panoul meu nu ridica tensiunea (sa poate ca da?).
Insa, nici o alta scula din casa nu mi s-a stricat pana acum, si de aici am tras concluzia ca poate sunt proaste programabilele astea.
Poate imi sugerati si alte marci pe care le-ati folosit cu success. Multzam


nu conteaza de unde este problema,cert este ca odata ce tensiunea revine brusc poate creste tensiunea. ca nu ti sa stricat nici o aparatura din casa asta e un lucru bun,deoarece mai nou aparatele au mici protectii vizavi de tensiune. prizele au crapat deoarece sunt mai sensibile, nu cred ca este proasta fabricare deoarece multi au prize din acestea si nu au avut nici o problema.
eu am guppy cu creveri red chery. pana acum , ii am de 5 luni, nu am vazut sa se dea la ei sau ceva asemanator. acum cred ca depinde si de gradul de plantare al acvariului, deoarece crevetii mei stau si prin plante insa vine si in fata acvariului unde am mai gol
vin eu vineri sa le iau. dami un nr de telefon o adresa ceva,chiar si un id de mess. multam
deci eu nu am avut difuzor si cand am cerut unul de la un nene mi-a zis sa fac chestia asta deoarece fata de difuzor filtrul de tigara este superior. binenteles ca respectivul acum avea un reactor dar mi-a explicat cum a experimentat punand doua butelii de co2 intr-un acvariu de 500L la una avand difuzorul ceramic ,nu stiu denumirea firmei cert este ca pretul este undeva la 25 ron, si la o buteliea avand acest filtru de tigara. dimensiunile bulelor de co2 erau vizibile mai mici la filtru .

mai este un user pe acest forum care foloseste exact acest sistem cu filtru ''danc'' este username-ul. si este din cluj. eu poate nu sunt cel mai in masura sa explic acest fenomen cert este ca la mine si la el functioneaza foarte bine. o sa il caut si o sa il rog sa subscrie si el aici.
gengiskhan wrote:
sece4u20 wrote:filtrul de tigara da un randament mai mare ca difuzorul ceramic de co2

Pai cine sunt "unii"? La care difuzor ceramic te referi (ce marca)? Filtru de la care tigari (ca nu poti sa-mi spui ca toate sunt la fel )? Ce intelegi tu prin "randament mai mare" in ceea ce priveste un difuzor?

Ce am vrut sa spun cu intrebarile astea: eu personal nu te cred. Pentru ca daca ar fi asa, de ce nu sunt facute difuzoarele cu filtre de tigara?


acei ''unii'' sunt acvaristi pe care multi dintre voi ii cunoasteti dar nu pot da nume deoarece activeaza si pe alte forum-uri. cine mi-a zis asta facea referire la difuzoarele acelea din sticla luate cu ~25 ron. filtru de tigara nu conteaza de care este , eu de exemplu folosesc de la kent. prin randament m-am referit la diametrul bulelor. sunt mult mai mici cele scoase prin filtru de tigara fata de cele scoase din difuzor.
oricum daca nu crezi asta este, nu am sa ma contrez cu tine doar de dragul de a dovedi un lucru pe care alti l-au experimentat si am aflat si eu de la ei care si cum sta treaba.
o zi buna in continuare

@clonitza: bine bine am inteles ca lemn de tei dar de care tei ??? numai la noi sunt 3 specii cu o oarecare diferenta mai ales la lemnul brut.
din spusele unor care au filtru de tigara pe post de difuzor de co2 ( sunt care au ani de acvaristica in spate) filtrul de tigara da un randament mai mare ca difuzorul ceramic de co2. deci poate sa il foloseasca linistit cu filtrul de tigara.
de mancare le dai cat poate ei sa manance in aproximativ 2 minute. deci foarte putine pentru ca daca nu este mancata ajunge pe fundul apei se descompune si rezulta elemente chimice nocive pentru pestii tai. ai grija la carasi cu mancarea tip fulgi!!! lor le place si vegetalele, iei cateva boabe de mazare le fierbi le decozesti si le dai sa manance insa tot putin. mazarea este recomandata cam odata la doua rtei zile. deci cu mancarea mai putin.
este destul de ok acvariul. acum doar sa ne spui ce ai hotarat ca sa stim ce sa iti zicem. oricum ideea lui fyshyman nu este rea si in cazul tau este cea mai plauzibila deoarece cei 20 de neoni nu fac atat de multa mizerie si fiind la inceput nu vei atat de multa bataie de cap.
app: carasii aurii ( aia rosii care ii ai tu) pot ajunge si la 500-700 g unul. si o sa ai treaba cu ei deoarece fac si multa mizerie. deci pana acum eu te-as indruma spre sfatul lui fishyman. spor la treaba
ekolector sper ca te-ai inarmat cu rabdare multa la acest proiect. o sa ai nevoie. insa daca nu vrei sa iti bati capul vorbesti cu un baiat de la timisoare de ex bilti si te ajuta el. sau daca nu iei unul gata facut :d
poi sunt pestii din clasa sanitarilor care mananca ''de pe jos'' cum ar fy corry, mai sunt cei care mai ''razuie'' geamul -ancistrusi . deocamdata nu ai alge insa daca o sa apara poti sa iei SAE si/sau melci. vizavi de melci vezi de care iei sa nu faci o crescatorie de melci. si aici vorbim de acvariul mare pe care o sa il faci. cel mic il scotem din ecuatie ca daca mai pui 2 pesti ai suprapopulare .
eu ti-am zis pe unde iti scapa de aseara. tot sticla de 2,5L am si eu si nu am nici o problema, spuma care se formeaza este prea putina sa umple sticla. eu am folosit drojdie proaspata ( cam jumatate din cubul de 25g ). sticla nu are nici o treaba daca este mai mare. eu ti-am zis sa izolezi cu picatura sau silicon numaratorul pe la filet. aceeasi problema am avut-o si eu.
@ providra : filtrul de tigara am precizat este pe post de difuzor. deci se afla la capatul aflat in acvariu pe unde ies bulele.

@rebbela : filtrul il schimb la aproximativ o luna
odata ce ai o bula la mai putin de 3 secunde pana acum trebuia deja sa ai bule si in acvariu, doar daca nu ai vre-un km de furtun si inca nu sa format destula presiune ceea ce nu cred.
hai ca iti zic eu unde ai scapari. la sticla cu jumatate apa. eu am furtunul pana la fundul sticlei ,furtunul care vine la sticla cu drojdie, apoi celalalt furtun este doar 3 mm introdus in capac. eu am o sticla de 250 ml pe post de numarator.
daca nu ma crezi ca iti iese co2 pe la filetul sticlei unde ai ambele furtune ( eu l-am lipit cu picatura dupa ce am aflat pe unde iese ) iti recomand sa pui apa in cada ,umple-o sa fii sigur , apoi bagi toata instalatia in cada, insa nu intorci sticla cu drojdie. pe cat posibil sa o ti in ''picioare''. eu asa am depistat pe unde aveam pierderi de co2. acum dupa ce am lipit dopul de filet pe post de difuzor am indesat un filtru de tigara ( nefolosit) in furtun si am bule exact ca un difuzor ceramic poate chiar si mai bun.
 
Forum Index » Profile for sece4u20 » Messages posted by sece4u20
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com