[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sece4u20
Forum Index » Profile for sece4u20 » Messages posted by sece4u20
Message
anomaliile genetice pot aparea doar la polenizarea/fecundarea plantelor ( in general vorbesc nu neaparat de cele acvatice,subacvatice sau terestre). e singura cale ca cromozomii plantelor sa interactioneze si sa schimbe metabolismul plantei respective. in natura plantele de acest gen nu rezista mediului inconjurator , au fost crescuti hibrizi modificati genetic insa numai in cazuri de laborator si sub atenta supraveghere. daca cumva ti se pare ca o planta difera de alta si stii sigur ca sunt aceleasi specii sunt determinate de metabolismul fiecareia dintre ele. ca si la animale si la plante apare fenomenul de selectie naturala.
stiu ca am zis ca ajut si eu dar la cat le aveam cu engleza cred ca mai mult incurcam si in plus nici nu am suficient timp. felicitari celor care au muncit la acest proiect. data viitoare o sa ma implic si eu daca ma lasati.
frumos rau.bv echipei colaboratoare.
fiecare apa are anumite caracteristici din punc de vedere chimic. fiecare specie/familie de specii au nevoie de anumite caracteristici ale apei. cu testele acelea poti controla elementele care dauneaza sau fac bine pestilor. ( ph , NH4, No2, No3,Kh.,acestea sunt elementele controlate de acele teste). ia citeste chimia apei si documenteaza-te bine si o sa intelegi.
spune-mi te rog cum ai facut chestia aia din dreapta acvariului asa ridicata ?
si un sfat scoate elodeea aia din ghiveci si pune-o direct in sol, nu este pretentioasa si cred ca o sa iti creasca sau daca nu ingroapa tot ghiveciul in pietris , faza este sa nu se vada ghiveciul. acum tu faci cum crezi. spor si asteptam si alte poze
ca sa ne intelegem cu toti mai bine postezi niste poze cu ''pompa de Co2'' si cu neoanele tale specificand lungimea si ceea ce mai scrie pe ele, si specificand si dimensiunea acvariului: lungine,latime,inaltine
pana acum nu au aparut probleme. intradevar si red cherry stau numai prin riccia care este plutitoare dar pana cum nu sau repezit pestiisorii la ei. asteptam si alte observatii
spune-ne cam ce ai pe acolo ca sa iti spunem ce sa pui acolo.
acum am bagat doi red cherry. deocamdata stau pititi pe langa perdeaua de bule si mai dau si iama prin riciia mea scumpa :d
fie cum ziceti voi. rog un admin sa imi sterga posturile. multumesc.
eu am zis asa: folosesc verde de malachit cand dezinfectez acvariul. adica cand nu mai este nimic doar sticla si il spal cu solutie de apa+ verde de malachit dupa ce in prealabil am facut acelas lucru cu albastru de metil. in fine nu mai conteaza e bine ca voi sunteti mai experimentati si stiti totul mai bine ca mine, dar eu tot asa o sa imi spal acvariul cand este. si pt ca eu daca asa fac si asa am experimentat si merge bine de ce sa nu spun si eu ce am facut ?? repede aruncati cu bolovani in mine,cand imi spun opinia. stiu foarte bine diferenta dintre cele doua substante si sunt constient cu una este dezinfectatnt si una antiseptic dar prin combinarea celor doua la aspalarea acvariului mie intotdeuna mi-a iesit treaba buna.


si referitor la '' Mai pe inteles: tu iei paracetamol in fiecare zi, preventiv, sa nu racesti? Sau doar in cazul in care esti racit, sa te tratezi?'' eu intotdeuna pun la o perioada de timp 3-4 luni 2-3 picaturi din ambele substante. da preventiv. mai bine previi decat sa tratezi. parerea mea
bine domnilor. nu mai zic nimic. spor
cu guppy si xifo o sa testez eu maine. am 3 gupy si 3 xifo un mascul la 2 femele de specie. o sa incerc maine cu 2 bucati red cherry sa vedem ce se intampla. deocamdata pestii mei sunt linistiti nu se agita prea tare. vedem maine dupa 1 P.M. ce se intampla. daca sunteti curiosi binenteles.
Dolly wrote:Probabil ca il confunzi cu albastrul de metil. Acesta este dezinfectant. Verdele de malachit este antiseptic si se foloseste la vindecarea bolilor cauzate de paraziti.



eu il folosesc ca dezinfectant. si merge. si albastru de metil este bun decat ca nu este asa concentrat ca verdele de malachit.
acum depinde si de comportamentul individului. un amic a avut un mascul betta cu 3 femele si restu xifo, guppy, molly si nu mai stiu ce, si nu a avut nici o problema cu ''luptatorul'', doar ca mai ciupea cozile la guppy, acum depinde si de el. insa la cati pesti ai e cam aglomeratie pe acolo.
de preferat ar fi sa ii iei prietenei tale un acvariu de 20-30 litri si sa ii mai iei 3-4 femele de betta si ai rezolvat treaba.
faela19 wrote:app...am pus 6 ml la un acvariu de 70l


apoi ai pus acolo pt 3-4 acvarii de 7o L. verifica concentratia solutiei si citeste cat si la ce cantitate se foloseste. verdele de malachit se foloseste in general cand speli acvariul pe post de dezinfectant, cel putin asa fac eu.
sincer eu as fi pus 2 betta , :pereche. nu aruncati cu lemne, dar ar pune in evidenta tare mult tot acvariul sau miniacvariul. :d

pune o poza si cu locatarul sa vedem cum se descurca.
frumos. insa curios. ce o sa bagi in el ca specie de pesti ??
da
sau te interesezi pe net www.google.com si scrii teste de apa pt acvariu. si vei gasi o multitudine de posibilitati. notezi si mergi si ceri vanzatorului ceea ce crezi ca este mai bun.
iti dai seama ca eram primul la acea facultate :d pe lista de inscrieri )
 
Forum Index » Profile for sece4u20 » Messages posted by sece4u20
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com