[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sece4u20
Forum Index » Profile for sece4u20 » Messages posted by sece4u20
Message
bine ai venit. sari cu ceva poze sa vedem si noi ce cresti pe acasa pe acolo.
poti sa ii dai drumul chiar si aici. noi asteptam

Editat de Lofty: Regulile sectiunii "Detalii despre noi" spun altceva...
bine ai venit

Asteptam sa ne zici locatia si sari cu niste poze sa stim ce sa cerem )))
ma daca voi astia din bucuresti nu gasiti pe acolo sa cumparati ce sa mai zic eu din catul asta uitat de lume unde intoarce uliul cu frana de mana din 3 manevre??/

xeroxclona ai incercat pe net ????
poi tocmai asta este. nu poti sa educi un om daca el nu vrea sa fie educat . ati vazut majoritatea suprapopuleaza acvariul si asta doar sa de-a bine la musafiri. multi baga in el si ce trebuie si ce nu trebuie si apoi cand moare cate unul isi pune semnul intrebarii apoi fuge la pet-shoh si ia inca 5 ca ala ''ca sa fie''. acum daca omul vrea sa chinuie bietele vietuitoare asta este pacatul lui, noi nu avem ce sa ii facem decat sa ii dam sfaturi. daca vrea sa le asculte este doar treaba lui. am specificat ceea ce se poate intampla in cazul in care nu se respecta ''litrajul''

si eu de exemplu am in 40 L 4 gupy si o pereche de xifo.si mai mult nu am degand sa bag doar eventual 1-2 ancistrusi. deci ceea ce am in postul mai de sus nu este ca un sfat ci mai mult ca un semnal de alarma ca fenomenul este din ce in ce mai intalnit. nu ma intelegeti gresit.
oameni buni. eu vreau sa zic ce am aflat de cand tot cresc pesti si citesc ceva site-uri de acvaristica.
marimile pestilor legate de litrajul apei, daca pot sa spuna asa, se refera la cantitatea de apa necesara unui peste de anumita specie si marime pentru a se putea dezvolta cat mai armonios si elegant cu putinta.

deci daca doi carasi au nevoie de aproximativ 110-120 litri apa, asta nu inseamna ca intr-un acvariu de 60 de litri acestia nu vor creste si nu se vor dezvolta. numai ca aici vor aparea inconveniente de genul : nu mai cresc, sunt slab dezvoltati din punct de vedere anatomic etc.

sper ca nu am lezat opinia cuiva si nici nu vreau sa fac asta. daca sa intamplat imi cer scuze.
bine ai venit si incepe un jurnal exact cum faci fiecare treaba. posteaza si poze. si noi ne dam cu parerea.
deh! acizi din stomac neutralizeaza bolile in larvele/oualele in apa se pot degaja. in fine. bine ca nu e nici o preoblema.
ms.

cred ca se poate inchide.
aia am vrut sa zic si eu dar nah cum sunt inca incepator imi e frica sa zic nu cumva sa ma certati.

si app imi palce piatra aia in forma de eu de sub carasul aflat cel mai sus

si in cat timp au crescut carasii asa de mari ??
pe mine nu au cum ca sunt al draq si am sange rau. dar ma gandeam ca pana sa iasa din oua sa nu afecteze cumva. stiu ca sunt mici dar au si putere bolile tantarilor. oricum vine caldura imi iau aparat de omorat tantari sau daca nu cu perna ) si trec pesti pe delicatese
stand in seara asta in fata calculatorului pac un tantar pe la mana mea si il prind. si ce ma duce pe mine capul?? il iau si il bag in acvariu unde am 3 gupy si un xifo, care sau si repezit si l-au infulecat, acum care din ei nu stiu insa am vazut cazand in apa acvariu ceea ce mie mi se pare oua de tantar ( sau cum le-o zice).

intrebarea: o sa am oare probleme sa se infesteze cu oarece sau ceva de genul ???
pesti sunt frumosi. poate un pic cam aglomerati dar acum fiecare cum crede. si poti sa scoti chinezariile alea din apa si sa pui in locul lor o buturuga,planta sau chiar si 2 pietre. o sa arate mult mai bine.

ape limpezi si pt sfaturi ne gasesti pe aici.
bine ai venit. poti sa treci deja mai departe de stadiul de incepator. )
parerea mea este ca orice lucru electric degaja un pic de caldura, acum daca zici ca frige asta nu mai stiu.
si eu vreauuuuuuu!!!!
pentru a elimina totalmente taninul din vreo buturuga ia o perie si curat-o bine de tot sa nu mai ramana asperitati grosiere apoi fierbe de vreo 3-4 ori cate 30-45 de minute intrun vas cu o lingura de sare. buturuga sa fie complet acoperita de apa . dupa operatiune de fierbere 2-3 zile pune-o intr-un vas cu apa rece, de preferinta era bine sa curga mereu apa in vas, sau daca nu schimbi apa de 2-3 ori pe zi.
ai rabdare sa incep si eu. sunt student. sunt fara banii in buzunareeee ca la 20 de aniiiii

superb. si bravo pt ambitie.
iam dat un articol lui mosu cu bolile pestilor,insa nu stiu daca a avut timp sa se uite peste el asa ca postez numai capitolul grisul pestelui :


Ihtioftiriaza ( grisul pestelui) este provocata de protozoarul ciliat Ichtyophthirius multifillis, care intra in tegumentul pestilor, dezvoltandu-se vertiginos. Este una dintre cele mai periculoase boli. Parazitii se aseaza pe suprafata pielii, aripioare, ochi si branhii.
Pestii bolnavi se recunosc usor deoarce pe suprafata pielii, aripioare, ochi si branhii apar vezicule punctiforme de culoarea alba, pestii isi pierd mobilitatea, refuza sa se hraneasca ,
se strang la suprafata acvariului sau isi freaca corpul mereu de plante sau nisip pentru a scapa de paraziti.
Tratamentul se va face atat in cazul pestilor sanatosi, cat si in cazul celor bolnavi. Se vor scoate din acvariu si li se vor face bai cu substante chimice, pentru a indeparta parazitii. Imbaierea timp de 15 minute intr-o solutie de verde de malachit
(1gr la 50-100 litrii de apa) , baie cu solutie de tripaflavina ( 1 gr/ 100 litri ) timp de 8-10 zile, ridicarea temperaturii la 28° C , acvariul se goleste si se dezinfecteza cu formalina 10% sau verde de malachit (1gr /50 litri apa) si apoi se spala cu apa curata.
Parazitii de pe corpul pestelui vor fi indepartati din baie in fiecare zi prin sifonare.
bine ai venit.

datorita afirmatiilor sus spuse nu cred ca mai ai nevoie de ghidul incepatorului si ciclul azotului.

ape limpezi si pesti colorati
bine ai venit .

dar foloseste si tu punct si virgula sa intelegem si noi ce vrei sa spui. poti folosi si
-....
-....
-.... cand enumeri ceva este mult mai vizibil.
 
Forum Index » Profile for sece4u20 » Messages posted by sece4u20
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com