[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sece4u20
Forum Index » Profile for sece4u20 » Messages posted by sece4u20
Message
blu si poti sa ne dai ceva detali amanuntite ( firma, numa, compozitie ) a ceea ce ai folosit tu ???
vorba lui popey incepatori inseamna pietre de rau,doua tufe de valisneria si alea numai tufe nu erau , scafandri, plus un castel frumos din care ieseau bulele de aer datatoare de oxigen ( vrajeala ) si pesti cati tineau peretii.

deja parca se vede ca incet incet incepe lumea sa se informoze inainte de a se apuca de lucru ceea ce nu poate decat sa ma bucure. spor si bine ai venit.
eu dupa 3 saptamani cat ma tine reteta cu gelatina ( folosesc sticla de 2.5 de frutti fresh cine stie stie ) drojdia incepe sa iti piarda din proprietatea de a fermenta. trag resturile ramase de drojdie cat de cat sa nu afectez gelatina si mai adaug drojdie peste gelatina ramasa care ma duce inca aproape 2 saptamani, depinde de temperatura ambientala.
fierbe o frunza de salata si taio in bucati cat de cat sa ii incapa in gura punei cateva bucatele de salata sa pluteasca la suprafata apei. nici prea multe sa nu fie.
atunci iei de la pet shop undeva la 5 L cred ca este suficient. este un pic mai scump ca raport cantitate insa este special pt treaba asta. este undeva la 20-25 lei. la practiker nu am cautat asa ceva. ms de idee o sa caut.
uite un sfat in legatura cu pietrele: nu stiu cat de aproape stai de un magazin hornback insa la hornback brasov am gasit nisip cuartos curat cu 15 lei punga de 20 de kg ( granulatie 3-4 mm, ca bobul de orez.) daca ai asa ceva pe langa tine te poti interesa.
apoi tu vrei sa il vindeci pe peste dar nu vrei sa scoti scoicile alea care modifica parametri apei si care implicy provoaca boli pestelul/pestilor deci te lupti cu morile de vant. spor la treaba.
scuze ca intervin dar scoicile acela sunt ''naspa'' ca sa nu folosessc alt cuvant. ia un substrat ceva mai grosier pt carasi si poti sa ii pui si o planta doua altfel va arata acea cutie de sticla care este acum.

si acum in speranta ca nu te vei supara: sincer tie ti-ar placea sa locuiesti acolo ??? asa vezi tu mediul natural al carasului ?? ca pana la urma urmei un acvariu indiferent de locatarii din el incearca sa duca la un colt copiat din natura.

sper sa nu te fi deranjat insa asta este opinia mea. imi cer scuze
sera florena apa de ploaie??? alber tin sa te contrazic si pe tine si vorba targului. am substrat nisip de rau fara nici un fertilizant in el deci inert, lumina 2x18W 765 ( da, neoane de bucatarie pana imi cumpar 985 sau altele ) si de 2 saptamani fertilizez cu sera florena. tin sa iti spun ca rezultatele se vad clar. daca costa cu 3 lei mai putin asta nu inseamna ca nu isi face treaba. Deci gura targului vorbeste fara sa fi incercat macar.
Da! , poate feropol de la jbl sau alt producator are randamentul mai mare dar asta nu inseamna ca sera florena nu isi face treaba.
eu la un scalar din cauza grisului ( ictiofiraza sau cum se scrie ) a ramas orb de un ochi dupa tratamente lam recuperat dar ochiul nu a putut fi salvat insa a trait mult si bine cu doar un singur ochi.
la mine am o guppy care fata regulat la exact 4 saptamani. nu o scot si nici nu scot puii din acvariu mare. doar eventual sting lumina vreo 2-3 ore ca puii sa poata sa prinda vlaga sa se poata feri de restul. temperatura este la 26 de grade.
HumanFace wrote:Cred ca ai pus pietre calcaroase in scvariu, care sunt nocive pentru pesti.
Singurul lucru pe care las face in locul tau ca sa alvez pestele ar fi:
1 scot pestele si il las la cineva cu acvariu sau cu carantina, unde ar putea tine pestele tau ceva timp.
2 As schimba toata apa, as arunca pietrle alea si as pune apa si as lasa-o la ciclat.
3 pune pestele inapoi.
Sper sa-ti traiasca.
Ps. sa nu mai pui pietre calcaroase in acvariu ca ridica duritatea apei. In acvariu pune numai pietre de rau.


cum naiba sa pui apa la ciclat??? nu tu plante nu tu substrat??? stii ce inseamna sa ciclezi un acvariu ??? mai citeste si documenteaza-te. spor.

ca sa testezi pietrele daca sunt calcaroase pui un pic de otet pe ele si vezi daca bolborosesc ( ca si cand ar fierbe). daca bolborosesc inseamna ca sunt calcaroase si sunt contraindicate sa le bagi in acvariu.
da.sunt compatibili. cel putin la mine in acvariu fiecare e cu treaba lui.
este posibil sa fie fungus . inearca sa depistezi boala de aici :http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2
partea de sus unde zici ca face dcondens se afla in apa ?? sau deasupra ei ??
nu neaparat ca este mai concentrat ,numai ca pe langa co2 eliminat bomba mai elimina si ceva impuritati pe cand cel din butelie este pur. cred ca concentratiile nu sunt foarte diferite.
este mai greu sa stabilesti asta. iti trebuie un laborator daca vrei sa stii precis. insa iti pot spune ca impuritatiile ,adica procentul mai mare sau mai mic, se datoreaza si metodei de fabricare a bombei.
este diferenta de puritate a gazului. in rest aceeasi formula chimica aplicabila doar ca bomba este cu ''impuritati'' ca sa zic asa.
sunt cazuri particulare si cazuri. uite ca la tine nu pot trai impreuna. si eu am avut un sclar de 4 ani care nu imi ciupea guppy. insa cateodata merge. dar rareori.
sa te apuci sa citesti despre acvaristica inainte sa mai iei alti pesti. daca nu stiai carasul nu este compatibil cu xifo sau ce mai ai tu pe acolo. ori il scoti de acolo ori il pierzi
 
Forum Index » Profile for sece4u20 » Messages posted by sece4u20
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com