[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
" bomba " vs butelie co2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Care este diferenta intre obisnuita noastra bomba, facuta cu drojdie , si butelia cu co2? Ma refer la calitatea codoiului, la concentratia lui, samd. Ceva diferenta sigur exista, din moment ce la unii apare "pojghita", mie mi se albeste reactorul tot de un fel de pojghita,( in cazul folosirii bombei) era interesat de aflat care este diferenta de compozitie chimica a gazului dintr-o butelie si cel emanat de drojdia cu zahar .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

este diferenta de puritate a gazului. in rest aceeasi formula chimica aplicabila doar ca bomba este cu ''impuritati'' ca sa zic asa.

mesaj pentru europa si nu numai
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Acelasi lucru il banuiam si eu, necunoscuta era cat de "impur"este gazul produs de bomba? Se poate stabili un raport de genul :
1 Nmc co2 butelie = 0,x Nmc co2 bomba? sau in orice alta unitate de masura vreti sa comparati
unde Nmc = normal metru cub

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

este mai greu sa stabilesti asta. iti trebuie un laborator daca vrei sa stii precis. insa iti pot spune ca impuritatiile ,adica procentul mai mare sau mai mic, se datoreaza si metodei de fabricare a bombei.

mesaj pentru europa si nu numai
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Deci, ca o concluzie, co2-ul produs de bomba este mai putin concentrat decat cel din butelie, deci, s-ar putea ca o bula/ sec de bomba, sa nu fie la fel de eficienta ca o bula/sec. de la butelie .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

nu neaparat ca este mai concentrat ,numai ca pe langa co2 eliminat bomba mai elimina si ceva impuritati pe cand cel din butelie este pur. cred ca concentratiile nu sunt foarte diferite.

mesaj pentru europa si nu numai
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

sece4u20 wrote:nu neaparat ca este mai concentrat ,numai ca pe langa co2 eliminat bomba mai elimina si ceva impuritati pe cand cel din butelie este pur. cred ca concentratiile nu sunt foarte diferite.


Pai, tehnic vorbind, cam asta inseamna "concentratie". Una dintre impuritati pot sa v-o spun eu. Vaporii de alcool rezultati din fermentatia drojdiei. Si din experienta mea practica, plantelor nu prea le place alcoolul.

Toate cele bune.
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Ei, asta asteptam, raspunsul unui "batran" in ale acvaristicii. Si, in afara de vapori de alcool, ce mai elimina drojdia? Spre exemplu ce este mucilagiul ala de pe reactorul meu ? ( banuiesc ca aceeasi substanta de care se plangeau unii ca ar fi o pojghita la suprafata apei)

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

popey wrote:Ei, asta asteptam, raspunsul unui "batran" in ale acvaristicii. Si, in afara de vapori de alcool, ce mai elimina drojdia? Spre exemplu ce este mucilagiul ala de pe reactorul meu ? ( banuiesc ca aceeasi substanta de care se plangeau unii ca ar fi o pojghita la suprafata apei)

Pojghita de pe reactor sunt sanse mari sa fie sporii drojdiei. In conditii asa zis neprielnice (ex. aciditate mare, temperatura crescuta, scaderea umiditatii) drojdiile formeaza spori.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cel mai probabil, "pojghita" de pe reactor e normala, fireasca si e cea care apare si in cazul utilizarii unei butelii si tot cea care apare si pe interiorul furtunelor de la filtrele externe, si pe majoritatea echipamentelor din acvariu.
E vorba de alge/bacterii care se depun pe suprafetele respective. Singurul inconvenient este din punct de vedere estetic. In rest... nu e absolut nicio problema. A, daca totusi nu sunt curatate regulat, pot sa ingreuneze lucrul unor piese mobile (de exemplu unele reactaore externe de CO2).

Cea care se formeaza pe suprafata apei e cu totul altceva. Acolo ai de-a face cu o incarcare organica destul de mare a apei (de la hrana prea multa, de la suprapopulare, de la agitatie insuficienta a apei). Aici, pe langa partea estetica a problemei, mai ai si cel putin problema schimbului de gaze care se face mai greu cand ai pelicula la suprafata apei.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com