[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Salut. Vreau sa mentionez ca am cautat informatiile pe care le cer cu functia "search" dar nu am gasit nimic.
As vrea sa fac un acvariu cu un singur betta (mascul).
Acvariul cred ca o sa fie de tip bol de 10-15l.
Intrebarea mea este urmatoarea. De ce componente hardware are nevoie un acvariu de betta? Filtru si pompa de aer sunt necesare? Incalzitor cred ca va avea nevoie pentru ca cere o temp. de 26-28 grade.
Mersi.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite aici tot ce ai nevoie - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/3143.page

alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Dolly wrote:Uite aici tot ce ai nevoie - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/3143.page


Am citit postul acela. De acolo am aflat de temperatura si ca nu prea are nevoie de oxigen.
Dar de filtru aproape nimic. Detaliaza doar doatarile unui acvariu de reprodus.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu are nevoie nici de filtru. Un filtru curata si aereaza apa in acelasi timp. Cum de aer suplimentar nu are nevoie, intretinerea bazinului o faci tu la schimburile de apa.
LeicaBogdan
Member
[Avatar]

Joined: 06/09/2010 09:43:55
Messages: 164
Location: Constanta
IP:
Offline

iti recomand un acvariu normal si nu un bol. pestii nu prea se simt bine in bol. si poti baga si un filtru in acvariu. chiar daca betta este un peste rezistent. (poate trai fara pompa de aer si filtru atata timp cat se fac schimburile de apa regulate).
o zi buna

microgeophagus ramirez maniac
[Yahoo!]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri.
Daca iau un acvariu de 15L, e deajuns daca schimb 5l saptamanal, in conditiile in care nu o sa pun filtru?
Va intreb ca nu cumva sa fac vreo prostie cu betanu
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cit despre bol, Bogdan are mare dreptate. Pestii nu se tin in boluri. Le deformeaza imaginea, nu ii poti observa cu atentie si nici macar un incalzitor nu cred ca ar incapea acolo. Daca vrei sa ii pui sau nu filtru, asta faci cum crezi tu. Dar sa stii ca de schimburi regulate de apa are nevoie.

Un acvariu de 15l cu un betta este foarte bine. Sa nu uiti sa ii pui ceva plante de suprafata ca Ceratopteris sau Pistia.

Daca schimbi 5 l saptaminal si aspiri bine, e perfect.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/09/2010 11:29:45

axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

Din proprie experienta pot spune urmatoarele: am tinut un mascul de betta intr-un acvariu de 10 litri fara filtru timp de doua luni. Saptamanal schimbam 5 litri de apa, dar apa a inceput sa aiba un miros neplacut.
I-am pus un filtru, care s-a dovedit a fii prea puternic, asa ca saracul de el statea stresat prin colturile acvariului cam tot timpul. I-am schimbat filtrul cu unul cu debit mai mic iar acum pestisorul pare fericit , si apa nu mai are nici un miros "anormal" (la ora actuala fac schimburi de 3-4 litri saptamanal).

Se spune ca se pot tine betta si fara filtru, la mine nu a prea mers, din cauza mirosului, e posibil sa fi facut eu altceva gresit.... Daca te hotarasti sa pui filtru in acvariu trebuie avut grija ca filtrul sa aiba un debit cat mai mic (cel mai bine e ca debitul sa fie reglabil), pt ca betta nu agreaza curentii rapizi de apa.
LeicaBogdan
Member
[Avatar]

Joined: 06/09/2010 09:43:55
Messages: 164
Location: Constanta
IP:
Offline

eu am un betta intr-un acvariu de 3 litri fara filtru si schimb zilnic apa...si e foarte fericit in acvariu

microgeophagus ramirez maniac
[Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce am facut eu: acvariu de 25 litri, cu plante easy, plantat destul de mult, filtru Aquael Mini (mai exista unu si mai mic Aquael Micro dar e de rahat, are buretele atat de mic incat nu cred ca se poate chema suport bacterian - deci nu ala). Intrucat chiar si filtrul asta MINI tot are debit marisor am facut un spraybar homemade dintr-un furtun si cu gaurile orientate inspre perete, astfel am un curent f mic in acvariu, dar am ceva miscare fina pe suprafata apei.
Curatz f rar filtrul tocmai pentru a-l tine imbacsit sa aiba debitul mic si in acelasi timp sa faca treaba buna. Un filtru cu cat e mai jegos, cu atat are mai multe bacterii bune in el. Rezultatul se vede in semnatura mea.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

bobesque wrote:Ce am facut eu: acvariu de 25 litri, cu plante easy, plantat destul de mult, filtru Aquael Mini (mai exista unu si mai mic Aquael Micro dar e de rahat, are buretele atat de mic incat nu cred ca se poate chema suport bacterian - deci nu ala). Intrucat chiar si filtrul asta MINI tot are debit marisor am facut un spraybar homemade dintr-un furtun si cu gaurile orientate inspre perete, astfel am un curent f mic in acvariu, dar am ceva miscare fina pe suprafata apei.
Curatz f rar filtrul tocmai pentru a-l tine imbacsit sa aiba debitul mic si in acelasi timp sa faca treaba buna. Un filtru cu cat e mai jegos, cu atat are mai multe bacterii bune in el. Rezultatul se vede in semnatura mea.

Investitie de maxim 60 de ron, cu toate cele noi. Asa ca...decat un bol, mai bine inca un colt verde in casa.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Am inteles, o sa incerc cu un acvariu cub si cu cel mai mic filtru pe care il gasesc ;)
Multumesc de raspunsuri.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eh, Domnu' Alber, nu chiar 60. Investitia a fost mai mare:

# acvariu Hornbach 25 Litri - 65 RON
# incalzitor Tetra 25 W 50 RON
# filtru Aquael Mini- ieftin ca berea - 45 RON
# lampa Solar Duo Boy - 120 RON
# plante aprox (achizitii din magazine dar am mai luat din alt acvariu, crescute pacilea etc) - 60 RON
# substrat Florapol, nisip, bile fertilizante JBL, pietricele, mopani - 80 RON
# cadru din Plastic negru, arici, lipici, plasa - aprox - 30 RON
# bucata de izopren - aprox 10 RON - restul l-am folosit ulterior la restul acvariilor neavand Tone de Apa,.... inca
# Masculul Betta - priceless - un exemplar superb, sanatos si plin de temperament - luat de la REEF !

Deci daca tragem linie, adaugam si berile baute in timpul bricolajului ajungem la suma de ... 460 RON si mai mult. Nici mie nu-mi vine sa cred, va JUR ca e prima oara cand le-am pus pe hartie.
Pai mi-e si frica sa ma mai gandesc la celelalte 2 acvarii cati bani am bagat. Mai, da' merita. Eu unul ma simt implinit si fericit.

Deci, ca o concluzie, da se poate face din kkt bici DAR oricat ai zice, acvaristica este un hobby costisitor!

Dar, daca vorbim de un acvariu minimal pentru betan, eu cred ca e musai sa fie unul clasic deci nu BOL, lumina se mai poate improviza, plante mai deloc, fara substrat si altele, hai si fara filtru, desi eu unul zic ca este un mare plus, si tot se ajunge la o suma de peste 120 RON.

PS Nu m-am nascut bogat, muncesc pt fiecare banutz dar imi permit si o remarca pur impersonala -daca nu sunt fonduri si nici pricepere de DIY, mai bine fara acest hobby si animale chinuite.

This message was edited 4 times. Last update was at 21/09/2010 22:29:54


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Hai sa-ti fac socoteala mea
-acvariu Horbach, vreo 25 de ron. Sincer nu stiu de ce ai dat atatia bani pe al tau. Zau nu stiu
-da, incalzitorul nu l-am pus la socoteala, ca ma incurca prin balcon. Dar costa si ala, desigur
-filtrul-de ce sa nu recunosc, e luat de la taraba, cam no name, cu 20 de lei. Posibil un Resun mini. La care am marit eu spatul mediilor de filtrare si i-am mai gatiut putin iesirea.
-iar m-ai prins. N-am lampa, ci un capac mesterit de mine in care am pus un bec economic. Materiale=0 lei, totul a fost facut cu resturi de prin boxa
-plante-0 lei. N-am facut decat sa iau cate ceva de prin acvariul mare
-substrat si ce ai mai zis tu pe acolo, tot de prin casa adunate.
-cadrul tau il punem la capacul meu
-izopren nexam. Polistiren din aceeasi boxa
-masculu Betta un Crown Tail frumusel foc (ma rog mie asa mi se pare si e de ajuns )-tot de la Reef.

Ai dreptate in ceea ce priveste preturile. Daca iei totul de nou si n-ai nimic dosit, pitit, uitat sau pus bine prin sertare, da, pretul amenajarii unui acvariu mic pot fi mari. Dar de, asa cum ai spus, un hobby cere sacrificii.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/09/2010 22:33:07


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Haha, chiar ma bucur sa vad si alti crescatori de betani, fiecare cu stilul sau propriu cei drept, dar crescator in adevaratul sens al cuvantului.

Eu am facut cam asa:

-acvariu 25 de l la 50 lei nou, cu un peisaj acavatic superb pe care l-am luat jos mai tarziu din cauza ca betanul se cam oglindea in peisaj si il apucau nabadiile.
-incalzitor cu termostat...Tubi nush cum 25 lei
-pietris 14 lei
-plante 40 lei
-filtru cu burete de ala galagios(il tin intr-un ciorap momentan de lana primit de la bunica cand eram mai mic). Furtunul l-am prins cu o clema de haine pt ca imi facea valuri tzunami in acvariu, acuma e domol si chiar ii place betanului dupa cate vad.
- lumina- o lampa de birou cu bec normal atarnata undeva la vreo 25 de cm deasupra acvariului si aprinsa vreo 6-8 ore pe zi


Total:
129 lei


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi?! Ai sarit de suma de 120 RON de care spuneam! Acum, serios, ce cauta in acvariul tau un ciorap de lana...

PS Nu cred ca pot fi considerat crescator, ci doar pasionat de inca un colt verde la mine in casa.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
crisp
Junior member

Joined: 30/08/2010 21:20:41
Messages: 21
Location: Bacau
IP:
Offline

Mai ieftin...:
bol 3...4 L ...14 LEI (Baumax)
decor plastic ...12 Lei (Petshop)
substrat (cateva pietricele de pe langa casa)..0 Lei ..efort minim.
incalzitor 25 w Resun (Petshop) 20 Lei
schimburi de apa dese...
cu un total de 46 Lei BETANUL poate sta destul de comod .
[Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si mai bun:
Acvariu 10L-15lei (si e mai bun de cat bolul).
Decat un decor de plastic mai bine niste plante plutitore(10lei).
Incalzitor 25w-20lei;
Eu totusi as opta si pentru un mic filtru, macar burete(pompa 20lei) Si un burete bolbositor poti bricola f usor si costurile ajung la 1leu.
Substrat-pietris granulatie1-2mm+JBl7balls-10lei;
Niste plante-30 lei(de ex: cryptocoryne-10 lei, un pot cu vreo 6 fire de egeria pe care le mai tunzi si faci mai multe 10 lei, niste moss 10lei+plantele plutitoare mentionate mai sus). O sa mai iei plante pe parcurs.
Iluminare- o lampa cu bec economic pt acvarii bunicica-40lei.
total-126lei.Mai scump daar ar iesi ceva bun!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

crisp wrote: bol 3...4 L ...14 LEI (Baumax)

De ce bol??? Cred ca s-a explicat pe aici si nu doar in acest post de ce nu sunt bune bolurile. Desenele animate cu caraselul Cleo in bol si cu castel sunt pt copii. Hai sa gindim ca niste oameni maturi, ok? Si chiar 3-4l apa..eu cred ca merita mai mult. Nu ca nu ar supravietui, dar...
crisp wrote: decor plastic ...12 Lei (Petshop)

La ce foloseste? Sa isi prinda aripioarele in el? Sa se raneasca? Si apoi decorurile din plastic sunt adevarate kitsch-uri. Nu e pacat de frumsetea acestui peste sa il tii cu asa ceva oribil in bazin?
crisp wrote: substrat (cateva pietricele de pe langa casa)..0 Lei ..efort minim.

Ba trebuie si un minim de efort. Pietricelele respective trebuie testate sa nu fie calcaroase si sa ii faca rau pestelui. Decit cu pietre, mai bine fara. Exista si plante de suprafata.

This message was edited 2 times. Last update was at 24/09/2010 19:11:22

alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Ma bucur ca s-au detaliat mai multe setupuri posibile pentru un betan.
Cred ca m-am hotarat la urmatoarele:
-Acvariu 10-20l, Hornbach.
-Filtru resun mini, Obor sau petshopuri de cartier.
-Incalzitor 20W, Obor sau petshopuri de cartier.
-Termometru am.
-Lampa de birou + bec economic de 11W.
-Fundal negru am.
-Aquabasis + pietris am.
-Plante am + sa cumpar cateva de suprafata.
-Betan probabil Reef (cu ocazia asta vizitez si reef'u) sau AnimaHoby din Carrefour Grand Arena.

Ce parere aveti? Apropo de plante de suprafata unde as putea sa gasesc? (in hornbach, animax, animaHoby n-am vazut dar nici n-am intrebat )

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2010 17:56:08

 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com