[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Filtru iti sugerez un hang-on. Avantajele sunt numeroase :
-nu ocupa loc in acvariu
-nu creeaza curenti, cum fac internele. Apa cade direct in jos, pe o suprafata mai mare.
-disponibilitatea "configurarii" (de exemplu poti sa pui in el 3-4-5 bucati de siporax)
-pret accesibil (gasesti chiar si pana in 30 ron, si gasesti si unele cu surface skimmer integrat)

Ca si plante de suprafata : Riccia fluitans, Pistia stratiotes.

.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

djphazer wrote:Ca si plante de suprafata : Riccia fluitans.

Riccia nu rezista fara lumina puternica si CO2. Pistia, in schimb, -are probleme. Ca si Ceratopteris.
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Dolly pot sa te contrazic putin ? Promit ca doar putin .

Am avut un bazin de 30L cu un betta. Aveam un neon obosit de 11W si fara CO2, si scoteam riccia cu minciocul . Intr-adevar daca vrei sa cresti riccia submers, sa faci covor, atunci iti trebuie foarte mult CO2.

.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

djphazer wrote:Dolly pot sa te contrazic putin ? Promit ca doar putin .

Normal ca poti. Oricind, ca nu e nici o suparare. Am facut insa afirmatia aceea pentru ca la mine chiar nu a mers. S-a "topit" vazind cu ochii. Mi s-a si spus, dar am vrut sa incerc si eu. Apoi, din cite am mai citit, asa am inteles - chestia cu lumina si CO2. O fi si chestie de noroc, de la cine ai capatat-o , habar n-am.

@alexacv are oricum o multime de plante de suprafata din care poate sa aleaga. Iar daca va alege riccia si ii va merge bine, mie nu-mi ramine decit sa ma bucur pentru el!
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Dolly wrote:@alexacv are oricum o multime de plante de suprafata din care poate sa aleaga. Iar daca va alege riccia si ii va merge bine, mie nu-mi ramine decit sa ma bucur pentru el!

Prefer sa nu fac experimente, mi-am notat cele 2 plante enumerate mai sus.
Inca nu mi-ati dat un sfat: de unde le-as putea cumpara?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alexacv wrote: Inca nu mi-ati dat un sfat: de unde le-as putea cumpara?

Aici pe mine m-ai prins. In magazinul de acvaristica de unde imi fac eu umparaturile nu le-am vazut. Ce ar fi sa urmaresti Donatiile? Era la un moment dat cineva - dar zau ca nu mai stiu cine - care avea Pistia. Poate apare si Ceratopteris.

Daca ai putin timp si rabdare, arunca un ochi pe acolo si poate ii dai un PM persoanei respective sa te aibe in vedere.
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

acvariu 10 L ( veche maternitate ) 0 lei
pietris hornbach - ramas din cacul de 25 de kg de la acvariu mare.
filtru-nu schimb de apa aproximativ 2 litri la fiecare 2 zile
o mini-buturuga de vita de vie- 0 lei
plante-Cryptocoryne beckettii ,Cryptocoryne pontederiifolia
capac home made- bec economic 10 lei.
termomentru si incalzitor nu am deoarece am temperatura constanta in casa. acum sa vedem la iarna cum sta treaba.
betta HM BF.

deci se poate si cu mai putin atat timp cat nu arunci ceea ce iti mai ramane.

mesaj pentru europa si nu numai
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic ca exemple de acvarii pentru betta are destule. Haideti sa ne oprim aici si, daca mai are nevoie de ceva, ne va intreba, ok? Multi dintre noi am avut sau avem betta, asa ca il putem ajuta oricind.
vladmg
Junior member

Joined: 27/04/2010 10:38:25
Messages: 16
IP:
Offline

Filtrul Nano Eckfilter de la Dennerle pe care il gasesti in Hornbach la 80 RON e foarte mic, nu face zgomot si il poti seta la un debit foarte mic.
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Revin cu niste probleme la acest acvariu.
Am luat un filtru hang on Hailes Sl206 dar l-am scos pentru ca facea prea mult zgomot si l-am inlocuit cu un Resun Magi 200.
Problema e urmatoarea. Niste alge albe au aparut pe plante si pe pietre (fapt care nu mi s-a intamplat pana acum la nici un acvariu). Plantele sun practic invadate de aceste alge filiforme.
Atasez o poza si 2 filmulete (sper sa mearga). Need Help!!!

 Filename Lya0013.3gp [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 1280 Kbytes
 Downloaded:  6 time(s)

[Thumb - Lya0197.jpg]

alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

si al 2-lea filmulet
 Filename Lya0014.3gp [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 960 Kbytes
 Downloaded:  10 time(s)

nbavlad99
Junior member

Joined: 21/02/2011 21:01:41
Messages: 8
Location: Iasi
IP:
Offline

in primu rand nu au nevoie de filtru si in al doilea rand este indicat sa ii tii in bol pentru ca in el apa se supraincalyeste si ii place asta
[Email] [Yahoo!]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

nbavlad99 wrote:in primu rand nu au nevoie de filtru si in al doilea rand este indicat sa ii tii in bol pentru ca in el apa se supraincalyeste si ii place asta


si cam din ce cauza se supraincalzeste bolu ala?!? Asta e cel mai pueril sfat pe care l.am vazut pana acum... Tu ori nu cunosti,ori esti naiv si ai crezut explicatia vreunui vanzator disperat sa scape de marfa de pe stoc...


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
orly
Member
[Avatar]

Joined: 08/12/2009 22:57:26
Messages: 126
Location: Bucuresti - Ozana - Balta Alba
IP:
Offline

alexacv wrote:Revin cu niste probleme la acest acvariu.
Am luat un filtru hang on Hailes Sl206 dar l-am scos pentru ca facea prea mult zgomot si l-am inlocuit cu un Resun Magi 200.
Problema e urmatoarea. Niste alge albe au aparut pe plante si pe pietre (fapt care nu mi s-a intamplat pana acum la nici un acvariu). Plantele sun practic invadate de aceste alge filiforme.
Atasez o poza si 2 filmulete (sper sa mearga). Need Help!!!


Nu care cumva sunt acele alge albe care apar la acvariile proaspat startate , in curs de ciclare ?
Poti scapa de ele prin introducerea in respectivul acvariu 1-2 melcisori pomaceea
Daca gresesc rog colegii sa ma corecteze

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2011 20:20:01


Rabdare si tutun 0722.731.565
[Yahoo!]
nbavlad99
Junior member

Joined: 21/02/2011 21:01:41
Messages: 8
Location: Iasi
IP:
Offline

vlad.a
daca ai sti fizica ai sti si raspunsu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

nbavlad99 wrote:in primu rand nu au nevoie de filtru si in al doilea rand este indicat sa ii tii in bol pentru ca in el apa se supraincalyeste si ii place asta

Te rog nu mai spune pe forum aberatii d-astea .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com