[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dragos
Forum Index » Profile for dragos » Messages posted by dragos
Message
La inceput (pina se cicleaza complet acvariul ) e mai bine sa nu faci schimburi de apa prin care nu faci altceva decit sa prelungesti timpul necesar pt ciclare . In schimb daca deja ai bagat pesti in acvariu trebuie sa ai la indemina niste testere si sa ai grija ca nitritii si amoniacul sa nu depaseasca anumite limite. Dupa 12 zile ar trebui ca deja sa nu mai ai amoniac in cantitati pe care testerul sa le poata detecta (depinde in mare masura si de tester ) si e posibil sa fi aparut chiar nitratii .
Cu scalarii poti sa tii neonii si cei 2 toracatum . Atentie totusi la combinatia neoni scalari ca e posibil ca scalarii sa-i vineze pe neoni .Daca totusi scalarii nu vor ataca neonii din primele doua trei zile nu ii vor mai ataca nici dupa acea .
Tu trebuie sa hotarasti ce pesti ai mai dori sa mai tii in acvariu si eventual sa intrebi daca e potrivita combinatia lor cu ce pesti ai deja.Daca s-ar apuca cineva sa-ti enumere ce specii poti sa bagi cu ce mai ai deja in acvariu probabil ca ar trebui sa scrie un roman
Oricum nu combina scalarii si neonii cu tetrazona cu carasi sau cu ciclide mai agresive (aceasta combinatie e una dintre preferatele incepatorilor din cite am observat )
E bun si ala numai sa fie special pt acvarii ca daca contine fungicid sau mai stiu eu ce alte subst5ante in citeva ore iti mor toti pestii .Am patit-o eu din cauza unei fatatoare care a fost lipit cu silicon normal
in primul rind trebuie sa te hotarasti ce pesti vrei si dupa aia vezi ce mincare iti trebuie. Plante ai putea sa bagi niste anubias ,nucusi , valisneria ,elodea sau mai stiu eu ce...Uita-te prin magazine si vezi ce plante gasesti si ce plante iti plac .
am pus niste poze in dragos11 album
Ar fi bine sa pui acvariul la ciclat pina sa faci capacul . deasemenea pt a se cicla mai repede dupa vreo citeva zile poti sa adaugi in filtru substante care se gasesc in pet shopuri si care contin bacteriile necesare intr-un acvariu si in fiecare zi sa presari putina mincare de pesti in acvariu (in felul asta poti sa ciclezi acvariul in cca o saptamina ) .Pt a verifica daca acvariul e ciclat iti trebuie un tester de NO3 si e bine sa ai si unul de NO2.
In momentul in care va aparea no3 in acvariu iar no2 va disparea acvariul va fi ciclat si poti sa bagi pestii. Daca lasi acvariul sa se cicleze de la sine e posibil sa nu se cicleze complet nici dupa 3,4 saptamini .Ce ai mai putea sa faci(dar pe riscul tau sau mai bine a pestanilor) e sa introduci unu sau doi pesti(nu mai multi ca vor produce prea mult amoniac si apoi no2 si ) in acvariu la citeva zile dupa ce ai bagat apa sa-i hranesti normal si acvariul se va cicla mai repede . Deasemenea daca ai un prieten care are deja acvarii ciclate poti sa iei putin pietris sau apa de la el din acvariu sau sa storci un burete din filtrul lui intr-unul din filtrul tau (sau sa-i iei buretele cu totu si sa l bagi in filtrul tau) .
adriancalotescu wrote:Cred ca am oproblema, la suprafata apei a aparut ca o mazga gri.


Ptr. a scapa de ea iti trebuie ori o pompa de aer astfel incit bulele de aer sa iti agite continu suprafata apei ori daca nu ai pompa de aer si ai filtru interior incearca sa orientezi jetul de apa spre suprafata apei astfel incit sa se formeze valuri . Dupa cum banuiesti probabil ca e praf din camera (dar nu neaparat) si ar fi bine sa te gindesti sa iti faci si un capac pe viitor.
am folosit silicon pt acvarii si in total sa zic ca am bagat cam o seringa de 10 mll (am facut doar niste cercuri de silicon la colturile placilor de imitatie de piatra) .Intr-adevar am facut lucrurile in graba dar daca nu le faceam acum discusii vechi cresteau prea mari ca sa reziste o zi in acvariul de 50 de l iar eu voiam neaparat sa lipesc imitatia de piatra pe spatele acvariului . Dupa ce am bagat discusii mei in acvariul de 240 tot in aceiasi zi au mai ajuns si cei 9 discusi nou cumparati dintre care unu nu maninca ( restul de discusi si cei vechi si 8 dintre cei nou cumparati baga in ei ca spartii )
Sry ca e putin off topic ce sriu .Ce se poate intimpa daca nu astepti decit 24 de ore sa se usuce siliconul ?
Eu abia am lipit vinerea trecuta o imitatie de piatra pe spatele acvariului(ce e drept nu am pus decit putin silicon ) si simbata am pus pestii in acvariu . Eu as fi asteptat mai mult dar discusii mei nu puteau sa mai stea intr-un acvariu de 50 L ca si asa in cca 30 ore se facuse apa bors ...
E posibil ca unul dintre discusi sa refuze mincarea din acest motiv? (discusul in cauza a fost cumparat tot simbata )
Daca ai drum in Focsani are cineva la un magazin ancistusi albino maturi (masculi si femele) Nu stiu pretul dar pot sa-l aflu daca te intereseaza
Daca vrei ceva plante da un pm .Nu cer nimic pe ele dar momentan nu am decit citiva pui de echinodorus si citeva criptocorine de care ma pot lipsi
anboserv wrote:Salut tuturor!

As vrea sa stiu daca plantele se pot cumpara si din alta parte decat din pet-shop-uri sau daca se pot gasi pe undeva(lacuri,balti). Eu sunt din Focsani si pe aci rar gasesti cate o planta.

Va multumesc!


Vezi ca gasesti la magazinul de pe Independentei .Astazi am fost acolo si aveau vreo 10 15 specii .
Deasemenea pot sa-ti mai dau eu citeva plante in 2 sau 3 saptamini (nu prea multe ca am facut curatenie in acvariu acum o saptamina si am aruncat o juma de galeata )
Am mai cumparat 9 discusi simbata aceasta iar unul dintre ei refuza sa se hraneasca . Comportamentul sau e normal in rest , chiar vine la mincare uneori dar nu se atinge de ea sau daca citeodata mai ciupe cite o bucatica o scuipa imediat . Am cumparat de la cel care mi-a vindut discusii si ceva mixtura sa le fac la pestani acomodarea mai usoara dar nu vrea nici de aia .....
Cind i-am introdus in acvariu la mine doi dintre cei noi(asta care nu maninca e unu) au suferit initial un soc de ph cu toate ca diferenta de ph dintre apa mea si apa din punga de transport era mica (maxim 0,2-0,3) si trecerea le-am facut-o in cca 20 30 min . Oricum cei doi au refuzat hrana initial dar unu s-a dat pe brazda dupa vreo doua zile. Acum a mai ramas asta care nu vrea sa manince nimic .
Nu cred ca va incepe singur sa manince si nu stiu ce sa-i fac ... Nu as vrea sa-mi moara ca e un snakeskin foarte frumos .

Am pregatit un acvariu steril numai pt el dar nu imi dau seama totusi ce tratament ar trebui sa aplic . As aplica ceva cu gama mai larga intrucit nu stiu ce boala are sau daca are vreo boala....
Discusul asta e pui ( vreo 7 cm )

Comportamentul si simptomele sale:

E putin cam apatic in general - sta mai mult intr-un loc de parca ar economisi energia cu toate ca uneori se mai bate cu cite un discus (destul de rar )
E putin mai inchis la culoare ca ceilalti dar nu foarte mult
Nu maninca absolut nimic
Acum citeva zile am observat fecale incolore la el dar e posibil sa fi aparut datorita postului de citeva zile

Ma gindesc ca schimbarea de mediu (mutarea din acvariul in care era obisnuit ) si transportul au favorizat inmultirea vreounui parazit intestinal pe care pina acum sistemul sau imunitar l-a tinut in friu.

Nu prea am idee ce tratament sa aplic si imi e teama sa nu-i bag vreo-un medicament care sa nu il ajute . Momentan am in casa bactopur , thelmox , metronidazol , medimor si sare fara iod dar nu stiu daca merg combinate sau care dintre ele merg combinate ca sa acopere un spectru cit mai larg de boli .

Poate cei care au experienta mai multa pot sa imi dea vreo-un sfat . Sa incerc cu metronidazol si sare? sau ...
mai bine baga citiva neoni ca se inteleg cu scalarii daca acestia sunt inca mici . Dar ai grija numai daca sunt inca mici ca altfel e posibil sa-i considere pe neoni hrana vie . Asa daca ii tii de mici impreuna se vor obisnui cu neonii si ii vor accepta si cind vor creste
chestia asta nu e tot timpul adevarata. Am dat acelasi sfat unui prieten care abia isi facuse acvariul dar bineinteles ca el nu m-a ascultat.
Chestia e ca la el in acvariu stau bine mersi vreo 6 scalari si 2 tetrazona :baaa: . La fel de adevarat e ca aceeasi persoana a bagat si gupi (super frumosi masculii ...ceva ce nu vezi prea des) alaturi de un beta mascul si ce credeti ca s-a intimplat.....toti masculii de guppi in jumatate de zi
Salutare si bine v-am gasit.
Sunt din Focsani am 29 de ani si sunt pasionat de acvaristica inca de pe la 8-10 ani . Am facut o pauza de vreo 2-3 ani dar stiti si voi cum e cu drogurile astea .... nu m-am putut lasa de tot asa ca acum vreo juma de an mi-am luat un acvariu de 54 l dar ...nu m-am putut opri aici si am mai luat unu de 240 L acum vreo 2-3 luni in care am citiva discusi

PS: Sper ca intr-un an doi sa-mi fac unu la vreo 1000 L numa sa nu afle nevasta-mea ca... ...... ..... daaa nu are a face ca dupa ce-l fac o sa-i placa si ei sau macar o sa se obisnuiasca cu el
acum sunt la servici si nu pot pune poze dar sper sa pun citeva dupaamiaza .
Primii discusi in acvariu plantat ii am de aproximativ 2 luni .I-am cumparat cind aveau 3.5 cm(13 bucati) iar acum au aproximativ 6-8cm (nu mi-a murit nici unul) . De atunci am mai luat citiva de aceiasi marime cu ai mei .
Am creat acest topic in idea obtinerii a cit mai multe informatii in aceasta privinta .
Din scurta mea experienta in cresterea discusului in acvariu biotop am tras citeva concluzii :

1. Amenajarea acvariului
Acvariul biotop necesar cresterii discusilor trebuie sa fie mai mare (minim 180-200l) decit unul steril daca nu vrem sa stam toata ziua sa muncim la curatarea lui.
Acvariul trebuie amenajat in asa el incit sa creem un habitat care nu numai sa incinte ochiul ci sa si satisfaca nevoile pestilor.
Astfel este de preferat alegerea unui substrat dintr-un piertis cit mai fin . In felul asta vom evita(partial) pe viitor acumularea resturilor de mincare pe care pestii nu le consuma pina cind ajung pe substrat ( mai ales a mixturii care daca ramine in cantitate mare ne poate pune acvariul pe chituci intr-o luna sau doua ) . Deasemenea substratul introdus trebuie sa fie dintr-o roca care sa nu modifice chimismul apei .Cel mai usor testam acest lucru cu otet dar nu inseamna ca daca nu sfiriie otetul cind adaugi pe pietris acesta nu va modifica totusi duritatea apei asa ca cel mai sigur dupa parerea mea e sa adaugam pietris intr-un pahar cu apa (in prealabil se masoara caracteristicile chimice ale apei )sa-l lasam acolo 2 sau 3 zile si dupa sa vedem daca chimismul apei s-a modificat .
Obiectele pentru decor pe care le vom alege trebuiesc sa indeplineasca citeva conditii: sa nu aiba margini ascutite de care un discus speriat sa se poata rani ; sa nu introducem in acvariu bolostinci care vor creste duritatea(se verifica la fel ca substratul ) , NU INTRODUCETI IN ACVARIU STELE DE MARE USCATE SAU ALTE CHESTII DE GENUL ASTA (cunosc pe cineva care a facut asta si in 2 saptamini putea apa de nu puteai sa stai linga acvariu).
Plantele pe care le alegem trebuie sa reziste la temperaturi ridicate(28-30 C ) .

Aici astept completari de la cei cu mai multa experienta decit mine .

2. Chiriasii

Discusii pe care ii vom introduce in acvariul biotop e mai bine sa fie invatati innainte sa accepte sa manince din mina (macar mixtura).In felul acesta vom evita ca resturile de mixtura sa intre in pietris deoarece pestii vor fi hraniti la suprafata apei si foarte putina hrana va ajunge pe substrat (va garantez ca sifonarea substratului e ,,pain in the ass'' si oricit v-ati chinui nu veti putea face o treaba excelenta ) . Deasemenea hranirea e mai bine sa se faca intr-un singur loc unde filtrul sa nu faca curenti prea puternici care sa imprastie resturile de haleala prin tot bazinul .
Daca se doreste introducerea altor specii alaturi de discusi trebuie ca aceste specii sa suporte conditiile de mediu necesare cresterii discusilor (nu invers ) si sa alegem aceste specii asa fel incit sa nu ii deranjeze pe discusi .

Mai sunt multe de adaugat dar datorita lipsei de timp voi incheia aici cu rugamintea ca cei care au cunostinte si experienta mai vasta decit mine in aceasta privinta sa faca adaugirile necesare
 
Forum Index » Profile for dragos » Messages posted by dragos
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com