[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vreau sa incep cu carasi...sfaturi...??  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

asta e cea mai buna idee...asa o sa fac,...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

...sorry ca nu am mai postat nimic...momentan sunt in vacanta in grecia....postez la intoarcere...pana atunci sper sa vina si sticla pentru acvariu...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

finally....luni imi aduc baietii de la termopamne sticla...ca cei de la geamgerie
mi-au cam tras teapa..adica nu se tin de promisiune...ba ca n-au adus inca sticla, ba ca nu stiu ce....m-am suparat si gata :redcard: ...m-am decis : IL FAC SINGUR...am comandat la o firma de termopane sticla, luni vine....
intrebari la care sper sa ma puteti ajuta:
1. imi ajung 2 tuburi de silicon Bison pt acvariu...(la sfaturile voastre l-am facut de 100Lx45lx50h)..
2. am comandat sticla de 10mm...eu zic sa nu mai pun intarituri....voi ce ziceti trebuie?
3. am comandat sticla neslfuita, si o slefuiesc eu...e vreo problema ?
4. cum e mai bine...??? sa pun silicon pe fundul acvariului la prima lipitura sau pe cantul foii de sticla care ulterior va fii spatele acvariului?.mi-e frica sa nu pozitionez gresit foaia de sticla si astfel sa nu cumva sa nu iasa bine lipitura....ma mai gandeam daca nu sa trasez cu un marker pe unde ar trebui sa pun silicon.....si gata.... :yeee: :yeee: :yeee:


multumesc anticipat....

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Scuze luci_sandor , dar cu permisiunea ta mai pun si eu o intrebare aici in topicul tau, intrebare care poate te intereseaza si pe tine (avand in vedere ca amandoi ne construim acvarii la aceleasi dimensiuni )

Am auzit de o metoda de constructie a unui acvariu cu distantiere pozitionate intre sticle, sticlele prinse cu menghine, iar siliconul se injecteaza astfel intre sticle. Este o metoda folosita la acvarii mai mari. Intrebarea mea este: e mai fiabila aceasta metoda decat cea clasica si daca da, ne da cineva mai multe detalii?

Multumesc si scuze inca o data luci, dar am considerat ca nu merita sa deschid inca un topic, cu aceeasi tema ca si acesta.
Spor la treaba.
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

ar fii o idee interesanta...dar nu stiu cum am putea sa facem acvariul sa stea chiar asa fix pana injectam siliconul peste tot......ca al meu e destul de mare.......deh...asteptam sa vedem ce zic "seniorii" :help: ...sper sa nu ne certe

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Se pozitioneaza sticlele exact ca si la lipirea normala, iar intre ele se pun niste distantiere de aprox. 2 mm (la fel si intre fetze si fund). Fetzele mari se prind cu niste menghine de alea cum se folosesc la tamplarie. Se strang (dar nu foarte tare, sa nu crape sticla), astfel incat ele raman fixe pe durata injectarii siliconului. Ce nu inteleg eu este fraza din continuare, citez: "distantierele se scot in timp ce se injecteaza siliconul..." Pai asta nu ar face sa se miste sticlele de la loc, iar cele de pe lateralele mici sa cada?
Dar, asa cum zici, asteptam sfatul profesionistilor.
Al meu "bazin" are (sau o sa aiba, mai bine zis) dimensiunile 100 x 50 x 50 cm.
A sa nu uit: cu privire la slefuitul muchiilor, da cu smirghel fin numai pe dunga , cat sa nu te tai in ea cand manevrezi sticla, nu da pe partea unde vine aplicata dunga de silicon (pe muchie). Sper ca am explicat destul de bine.

PS: Am scris "fetze" cu "tz" sa nu se inteleaga altceva.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

luci_sandor wrote:imi ajung 2 tuburi de silicon Bison pentru acvariu...(la sfaturile voastre l-am facut de 100Lx45lx50h)
Ar trebui sa ajunga un tub.

luci_sandor wrote:am comandat sticla de 10mm...eu zic sa nu mai pun intarituri....voi ce ziceti trebuie?
Nu strica sa pui doua intarituri longitudinale late de vreo 4 cm si cu lungimea mai mica cu vreo 10 cm decit lungimea interioara a acvariului.

luci_sandor wrote:am comandat sticla neslfuita, si o slefuiesc eu...e vreo problema ?
Slefuieste-o putin doar pe muchii sa nu te tai. O poti face c-o piatra pentru ascutit cutite sau c-o bucata de smirghel.

luci_sandor wrote:cum e mai bine...??? sa pun silicon pe fundul acvariului la prima lipitura sau pe cantul foii de sticla care ulterior va fii spatele acvariului?.mi-e frica sa nu pozitionez gresit foaia de sticla si astfel sa nu cumva sa nu iasa bine lipitura....ma mai gandeam daca nu sa trasez cu un marker pe unde ar trebui sa pun silicon.....si gata....
Io pun silicon pe cant.
N-ai voie sa pui foaia de sticla gresit, trebe s-o pui din prima la locu' ei si la unghiu' corect. Nu-i greu daca esti calm, nu te precipiti si te ajuta un amic. Io mi-am lipit un acvariu de 140x55x55 cu ajutoru' lu' maica-mea .
Nu da cu markeru' pe unde dai cu silicon ca n-o sa mai adere.


m_3 wrote:Se pozitioneaza sticlele exact ca si la lipirea normala, iar intre ele se pun niste distantiere de aprox. 2 mm (la fel si intre fetze si fund). Fetzele mari se prind cu niste menghine de alea cum se folosesc la tamplarie. Se strang (dar nu foarte tare, sa nu crape sticla), astfel incat ele raman fixe pe durata injectarii siliconului. Ce nu inteleg eu este fraza din continuare, citez: "distantierele se scot in timp ce se injecteaza siliconul..." Pai asta nu ar face sa se miste sticlele de la loc, iar cele de pe lateralele mici sa cada?
Desi n-am lipit niciodata astfel imi permit sa ma bag in seama . Iti sugerez ca in loc de distantierele de 2 mm sa pui c-o zi inainte de-a lipi acvariu' niste buline de silicon de 2 mm inaltime pe cantu' sticlei . N-o sa trebuiasca sa le scoti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

..mersi muuult de tot de sfaturi....cu markerul vroiam sa dau pe dedesubt...adica pe partea cealalta a lipiturii.... :-) ...deci nu sub silicon, ci pe fata cealalta a sticlei...
intariturile sa le fac tot din sticla de 10 mm..sau merge si mai subtire...6 eventual 8mm???

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

luci_sandor wrote:....cu markerul vroiam sa dau pe dedesubt...adica pe partea cealalta a lipiturii.... :-)
Ce bou smilie am fost .

luci_sandor wrote:intariturile sa le fac tot din sticla de 10 mm..sau merge si mai subtire...6 eventual 8mm???
De 10 mm .

Poze: smilie ... Poze cu plante
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

k...sa vorbesc cu baietii de la termopane..poate au ceva resturi sa imi dea...daca nu trbuie sa dau comanda ...ca la noi in fagaras nu se gaseste altfel sticla de 10 mm ..numai pe comanda...
...daca cumva nu pot aia sa-mi aduca cantitate asa de "mica" as putea sa le fac din cate 2 bucati de sticla de 6mm lipite intre ele..??..multumesc mult...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

revin...despre intaritoare vorbeam in postul de mai sus.....

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Pana la urma nu stiu care sunt dimensiunile acvariului tau, cum te-ai decis (poate n-am fost prea atent), fiindca daca ai ramas la 200l si n-ai inaltime prea mare (max 50cm) si sticla este de caliate, s-ar putea sa nu-ti trebuieasca intaritori.
Totusi daca vrei sa pui sticla deasupra, l-ai putea face din sticla de 6mm.
Daca ramai la inaltime si volum mai mare, ar fi bine intaritorul de 10mm, numai sa ai grija cum il taie fiindca daca n-au echipamentul necesar s-ar putea sa ai surprize, a nu-ti iasa taietura de 90 de grade (ma refer la sectiunea in grosime) si astfel sa fie dificil de lipit de laterale.

Nu ti-am inteles ultima intrebare, acvariul vrei sa-l faci din sticla de 6mm dubla sau intaritoarele?
[Email] [WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Tind sa cred ca nu acvariul.
Poti sa dublezi sticla de 6m pt intaritori dar s-o taie precis la aceasi latime si ai grija sa umli bine rosturile dinspre interior, intre sticlele lipite, fiindca cu timpul se aduna murdarie, alege si se innegreste.
[Email] [WWW]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

acvariul a ramas la 100 L x 45 l x 50 h...din sticla de 10 mm taiata profesional la masina la o firma de termopane, nu e taiata la geamgiu, era vorba despre intaritoare.... daca le pot face din cate 2 buc de sticla de 6 lipita...ca s-ar putea sa nu pot sa mai cumpar doar 2 "fasii" da sticla de 10mm....ca si asa au strambat aia din nas ca nu se prea complica sa taie pentru acvarii....au mult de lucru la geamuri.....si de aia intrabam.....daca nu mai pot lua de 10 mm sa le fac din 2 buc de 6 mm...6+6=12 mm..lipite de mine ...
mersi mult..

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

k...am inteles...mersi mult...
daca am noroc ...deseara o sa incerc sa postez poze cu acvariul.....sper sa il lipesc bine... :bravo:

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Eu n-as pune intaritori, as incerca prima data fara, si daca face burta (ceea ce nu prea cred) as pune ulterior.
[Email] [WWW]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Cred ca raman si eu la varianta clasica de lipire... nu are rost sa experimentez aiurea ca sunt altii mai experimentati care stiu ei ce stiu de folosesc metoda clasica.
Azi am facut si eu rost de sticla si astept sa vad ce rezultate va avea luci_sandor, caruia ii urez spor la munca.

Mai am o intrebare, sper ca nu am facut o prostie : Am tinut mortis sa lipesc acvariul cu silicon negru (imi place mie foarte mult cum arata) si pana la urma am gasit silicon negru, special pentru acvarii, dar de la Ceresit. De la Den Braven sau Bison nu am gasit numai incolor. Am luat pana la urma doua tuburi Ceresit si va intreb pe voi daca e bun? Eu personal tind sa cred ca e destul de bun, avand in vedere ca e produs de la Henkel. Daca nu, o sa il folosesc la altceva si o sa cumpar Bison sau Den Braven.
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

E bun si ala numai sa fie special pt acvarii ca daca contine fungicid sau mai stiu eu ce alte subst5ante in citeva ore iti mor toti pestii .Am patit-o eu din cauza unei fatatoare care a fost lipit cu silicon normal
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

din pacate... mai trebuie sa astepti pana maine sa vezi ce am facut....ca nu a venit sticla...."traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"...ca doar de ce sa fie un lucru cum trebuie....mai intarzie o zi..... ...mai vb maine...ca azi nici o sansa sa mai fac acvariul

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

luci_sandor wrote:din pacate... mai trebuie sa astepti pana maine sa vezi ce am facut....ca nu a venit sticla...."traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"...ca doar de ce sa fie un lucru cum trebuie....mai intarzie o zi..... ...mai vb maine...ca azi nici o sansa sa mai fac acvariul

Da asa e... traim in Romania... Si la mine a durat doua saptamani taiatul Astept linistit sa vad ce ai facut ca eu de o cam data duc lipsa de "mana de lucru", adica toti prietenii lucreaza pana tarziu si nu o sa aiba timp pana in weekend sa ma ajute. Ironia sortii... Au zis ca nu se risca nici unul sa vina obosit sa ma ajute ca "daca se sparge dupaia, dai vina pe mine"

Siliconul e special pentru acvarii, recomandat la acvarii de pana la 300 litri. Al meu va avea 250 litri brut, deci, e OK din punctul asta de vedere.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com