[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dragos
Forum Index » Profile for dragos » Messages posted by dragos
Message
Vind RIO 180 cu mobilier original. Nu are zgirieturi sau alte defecte.Acvariul este cumparat anul trecut in ianuarie sau februarie. Se vinde impreuna cu toate dotarile cu, care vine nou (filtru + incalzitor 200w).
Culoarea acvariului si mobilierul este ca a celui din imaginea urmatoare :

image

Pret Acvariu + mobilier = 1100 lei pentru cine vine sa il ridice de la mine de acasa sau 1200 lei + transport daca asigur eu transportul.
Critica adusa discusilor tai a fost doar pt a te face constient ca exista pesti mai buni decit ce ai in momentul acesta si acesti pesti poti sa ii obtii tu cu multa munca, putin noroc si pasiune. Nu am spus niciodata ca discusii pe care ii ai nu sunt frumosi (deoarece chiar sunt ) ci doar ca este loc de mai bine daca esti dispus sa muncesti pt asta .... ca sa cumperi mult mai frumosi de atit este destul de greu fara sa dai pe ei foarte multi bani. Oricum pestii pe care ii ai sunt foarte buni pt a incepe o linie .
Discusii au crescut frumos. Deja se vede din forma ca incep sa se apropie de pubertate.
Au crescut destul de bine, sunt niste pesti frumusei. Dupa ce se maturizeaza insa daca vei dori poti incepe sa muncesti pe aceasta linie si sa incerci sa obtii pesti pe care greu ai putea sa ii cumperi. Forma mai ales poate fi imbunatatita in generatiile urmatoare dar iti trebuie ori un spoted cu forma partii din fata diferita pentru a face sa dispara ,,gheaba'' din frunte prea pronuntata la majoritatea (acum nu e mare dar se va mai mari cu cit inainteaza in virsta) si a le face ''gusa'' mai ''frumoasa'' ori sa ii selectezi din acestia pe cei cu forma mai frumoasa si sa lucrezi apoi cu ei. Ca si desen bun, au acestia pe care ii ai din plin.
Primul leopard din stinga din aceasta poza :
image
si primul din stinga din aceasta poza (posibil sa fie acelasi) :
image
promit sa iasa niste discusi cu care chiar merita efortul sa lucrezi in viitor. Mai sunt si altii probabil da' nu i-ai tras in poza cred.
La spoted fata de alte varietati sunt mai multe variabile pe care trebuie sa le ai in vedere cind vrei sa obtii pesti foarte buni, mai ales pt ca desenul se definitiveaza mult mai tirziu , forma foarte frumoasa este mai greu de obtinut decit la altii ,puii cresc si ei mai greu ,perechile de multe ori sunt mai fitoase si eclozeaza icrele sau ridica puii mai greu (asa am auzit cel putin ca ale mele nu fac figuri )
Oricum per ansamblu imi plac pestii pe care ii ai.
Doar cel din ultima poza mi se pare cam innegrit
Micile critici pe care le-am facut la adresa lor le-am facut pt ca am observat ca vrei ce e mai bun si cred ca te vei chinui sa obtii acel ,,ce e mai bun''.Altfel ti-as fi spus doar ca ai niste pesti frumosi si un mare .E mai bine sa stii insa ca este loc de mai bine dar poti fi mindru de discusii tai.

Amnesia wrote:@Dragos: Nici sa nu ai probleme..


Multumesc. Si eu sper.

Amnesia wrote:Am dat un mail saptamana trecuta la Juwel intrebandu-i de rezistenta in timp a lipiturii: mi s-a raspuns prompt (nu am ce reprosa) dar nimic clar... ceva de ganul ca "unii utilizatori folosesc acvariile Juwel si 20-25 de ani fara probleme"... iar altii presupun ca nu-s asa norocosi si le folosesc mai putin
Toate bune!


Era normal sa iti raspunda asta.Anormal era daca ti-ar fi spus ceva de genul ''cel putin 10 ani'' dar sunt si cazuri in care au rezistat 20-30...de ani'' .
Puteau deasemenea sa zica si ca la unele persoane se strica dupa o luna la fel cum la unii rezista 20 de ani dar nu era normal sa isi faca firma de kko
Cred ca ai primit raspunsul cel mai bun pe care puteai sa il primesti fara sa fie nevoie sa te minta cineva
Salut.
Am un RIO 240 (5 ani), un RIO 180(1 an), un REECORD 54 (10-11 ani) de la jwvel. Inca nu am avut probleme cu vreo unu' .Doar citeva neoane arse. Zicea cineva ca are probleme cu un neon.Vezi ca la unele jwveluri cind un neon nu mai merge ok se sting toate si nu prea ai ce sa faci decit sa inlocuiesti neonul respectiv .In privinta luminilor...eu tin discusi, asa ca dupa parerea mea ar mai putea sa le mai scoata cite un neon
La rio 240 si rio 180 filtrarea a trebuit suplimentata cu cite un extern cu toate ca filtrele interne de la jwvel sunt dupa parerea mea unele dintre cele mai bune filtre interne ...
Nauplii, micro si galbenus de ou sau eventual amestec de galbenus cu spirulina. Eu nu as risca cu hrana de weekend .
Buna poti te rog sa imi spui cit este garantia la filtrul extern Filtrul JHW-404b?
Deasemenea poti sa imi spui daca ai becuri uv-c de schimb pt el?
Si cu ce materiale filtrante vine echipat?
Daca no2 iese 0 inseamna ca acvariul nu este deciclat.Probabil au supravietuit cumva suficiente bacterii cit sa se poata inmulti repede la loc.
Daca este deciclat filtrul si ai no2 in apa adauga si o lingurita de sare la 100 litri apa. Clorul din ea va impiedica no2 sa se cupleze definitiv cu globulele rosii.
viulian wrote:Wow, super acvariu
Sper sa treci la plantat 'cumva' dupa ce te obijnuiesti cu schimbarile dese de apa multa si curatat dita mai dihania.


Numai sa nu o faca inainte sa creasca discusii frumos cit mai mari, chiar pina la 15-16 cm....adica peste cca un an.
De obicei discusii cind sunt mutati intr-un plantat nu mai cresc asa de bine si de frumos ca in steril.Cel putin pina pe la 6-7 cm aproape sigur strici pestii daca ii bagi in plantat .Bineinteles ca sunt si exceptii dar pt a functiona iti trebuie ori aparatura foarte performanta (vezi bazinul lui kirucd) ori munca multa sau macar o semiautomatizare pt schimbul de apa si aparatura mai putintica, adica doar un extern ,un intern si un incalzitor .Asta daca doresti sa tii doar citeva plante nepretentioase.....
In apa pt artemia sarea trebuie sa reprezinte cca 25 PPM. Adica cca 25 g sare la 1 litru apa.O lingura normala nici prea plina nici rasa are cca 15-20g.
Oricum suporta o concentratie de sare si mai mare si mai mica dar procentul de eclozare creste sau scade functie de cit de bine nimeresti concentratia de sare.
Daca apa din bazinul mic reprezinta 40-50% din volumul necesar in bazinul mare este ok cum ai zis tu dar mie mi se parea din poze mai mic (daca e lido cum mi se pare mie are 125 litri). Testeaza intii daca inca nu ai facut-o daca pestii suporta bine schimburile de apa mari (peste 50-60%) si daca da fa cum ai spus tu.Ar fi bine ca intii sa muti o parte din apa din bazinul mic in cel mare, eventual sa mai adaugi si apa de la retea , sa termini de montat toata aparatura si sa faci temperatura 28-29 gC si abia apoi sa muti pestii.Daca ii vei muta si apoi vei umbla prea mult prin bazin este posibil sa ii sperii/stresezi si sa te chinui apoi putin pina ii faci din nou sa-ti manince din mina.De asta e de preferat ca atunci cind muti pestii doar sa ii prinzi si sa ii muti fara sa mai trebuiasca sa ii tii prin alte recipiente si fara sa mai fie nevoie sa umbli la ei in ziua respectiva. In mod normal nici daca nu faci asa si ii stresezi putin nu ar trebui sa fie probleme dar daca exista posibilitatea sa ii muti ''fara sa simta'' e si mai bine. Daca vor fi speriati tine-i cu lumina stinsa citeva ore dupa mutatre si lasa-i sa li se faca foame, adica sari peste o masa sau doua si nu le da haleala decit cind vor cere ei.
M-am gindit sa va bucurati si voi de impresiile de calatorie ale unui roman care a fost in noiembrie-decembrie 2011 intr-o calatorie pe Amazon alaturi de renumitul explorator Heiko Bleher. Deocamdata nu a povestit decit primele 3 zile din calatoria care a durat cca 2 saptamini dar in zilele care urmeaza va povesti si restul...
Enjoy.... http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3668
Eu am doar serafil bioactive ,adica cele din generatia noua (serafil bioactive 130/250/400).Nu stiu cum sunt cele din vechea generatie.
Inca o varianta si mai buna este sa schimbi multa apa in lido (50-70% /zi) iar apa scoasa din cub sa o bagi in bazinul nou. Cind bazinul nou se umple pe jumatate bagi pestii si filtrele din lido si adaugi apa proaspata pina umpli 100% bazinul. Tu trebuie sa stii insa daca apa pe care o ai la dispozitie iti permite sa faci asta.Eu cred ca da deoarece stiu pe cineva care are discusi in constanta si asa face schimburile de apa .Daca ai grija ca temperatura sa nu scada sub 25 gC dupa schimbul de apa discusii iti vor multumi. Apa o poti pune direct de la retea in majoritatea oraselor dar sunt si cazuri(localitati) unde apa este infecta si plina de clor....tu trebuie sa stii cel mai bine ce fel de apa ai la robinet. Clorul nu ar trebui sa te ingrijoreze prea tare insa deoarece cind apa are mult , miroase si poti sa iti dai seama.Deasemenea in bazine cu discus clorul in cantitatile in care se gaseste in general in apa de retea face de multe ori mai mult bine decit rau deoarece inainte sa afecteze pestii fiind foarte volatil in apa cu t ridicata se evapora....dar uneori apuca sa mai omoare din microorganismele din bazin. Deasemenea clorul face bine si in cazul unui bazin cu mult nitrat sau in cazul unei intoxicatii cu amoniac( mai pe romanese in cazul unei deciclari sau la aclimatizare cind in punga de transport unde e ph mic si implicit si in singele pestilor s-a acumulat mult amoniu si vrem sa trecem pestii in ph mare unde amoni se face amoniac si pestii ) deoarece inlocuieste compusii azotului care adera la globulele rosii dar spre deosebire de acestia poate fi eliminat usor si inlocuit cu O2...de obicei in astfel de cazuri se poate folosi sarea deoarece si ea contine clor...deci clorul nu este chiar asa de bau bau cum il crede lumea. Marea problema o constituie insa alte chimicale care pot fi prezente in apa de la retea si care pot sa iti faca pestii varza chiar si daca folosesti apa statuta sau uneori gazele dizolvate in cantitati mari in apa. Inca o varianta ar fi sa folosesti la schimbul de apa un conditioner gen aqutan, aquasafe, biotopol,etc. care chiar daca nu elimina toate chimicalele le elimina pe cele mai multe dintre cele mai nocive sau sa filtrezi apa prin carbune activ(asa fac eu) inainte sa o pui in bazine.
Ca un lucru pe care l-am observat eu la discusi...lor nu le place filtrarea biologica buna asa de mult ca schimburile de apa foarte mari (30-50% pe zi).Ii doare in cot daca in bazinul lor este doar un bolborositor sau o piatra de aer si le schimbi zilnic macar 25-30% din apa (aici vorbesc de niste procente potrivite pt pestii/bazinul tau daca il tii steril) ,dar nu le place sa schimbi apa doar o data la 3-4 saptamini chiar daca ai un filtre externe cu 15-20 litri de siporax si no2,no3,compusi nh = 0 . Aceste lucruri le-am observat dea lungul anilor pe pielea mea ... ma rog a discusilor mei...
Nu am zis ca discusii aceia nu ar fi neaparat frumosi ci doar ca era loc de mai bine, in privinta cresterii lor mai ales .Asa cum a zis si marius la noi se vind in petshopuri exemplare mult mai slabe calitativ decit cei din filmulet si peste 50% din discusari nu au in general exemplare mai bune decit acelea dar...De ce sa ne multumim sa fim acea jumatate cu discusi slabi calitativ?
Pt a mai baga alti pesti scoti scalarul din bazin si il bagi intr-un alt vas pt 3-4 ore, bagi pestii nou adusi , apoi la citeva orre dupa pestii noi bagi scalarul si vezi ce se intimpla. Acum depinde si ce alti pesti vei baga ,daca sunt prea mici oricum vor fi rana pt scalar.
Salut .
Hai sa o luam cu inceputul.
1.Acvariul:
90 litri pot fi suficienti pentru 5 discusi .Nu optimi dar suficienti da ,daca se fac schimburi destul de mari de apa .As zice un minim de 20-25% in fiecare zi.....deci ori munca multa ori o automatizare pt schimb de apa la picatura.Ceilalti pesti pe care ii ai acolo chiar nu mai au importanta in privinta mizeriei facute in comparatie cu discusii. Un bazin de 150-200 ar fi de departe mai bun asa cum ti-au spus si colegii si combinat cu o filtrare biologica buna (filtru extern cu volumul pt material filtrant, mare umplut cu materiale de calitate pentru filtrare biologica ,gen siporax,substrat pro,bluerings, sachem matrix,etc. ) te-ar scuti de multe probleme si de multa munca. Deasemenea ar fi bine sa scoti tot ce nu este natural in bazin...adica sa lasi doar substratul si cioatele si eventual sa bagi niste plante naturale rezistente la temperatura mare (si vezi ca nu sunt multe) .Daca vrei sa cumperi un alt bazin acesta ar trebui sa aiba inaltimea si latimea de minim 40 cm iar lungimea cit mai mare posibil.

2.Pestii:
Imi pare rau sa te dezamagesc dar discusii pe care ii ai sunt ramasi in urma cu cresterea sau mai bine zis forma lor a avut de suferit datorita neingrijiri corespunzatoare.Deasemenea nici genele nu par sa fie pure ci par obtinuti din combinarea mai multor varietati. Un discus trebuie sa fie cit mai rotund si bine proportionat. Stiu ca la noi in romania de multe ori este suficient sa ai discusi si atit iar discusi ca cei pe care ii ai si tu sunt priviti cu invidie dar parerea mea este ca nu e suficient atit...
Iata cum ar trebui sa arate niste discusi crescuti cit de cit ok:

image

image

image

Nu sunt nici acestia perfecti, eu cel putin nu sunt multumit de ei si mai pot fi imbunatatiti in generatiile urmatoare atit in ce priveste desenul cit si in ce priveste forma dar macar niste discusi bunicei tot sunt ... atit de buni cit am putut eu sa obtin fara sa bag o mica avere in ei ....

Iata si cum ar trebui sa arate niste discusi cu forma extraordinar de buna....discusi care ar putea sa cistige un campionat mondial.... :

image

image


image


Acestia insa sunt foarte greu de obtinut si necesita foarte multa cheltuiala pt a fi crescuti astfel .Facind abstractie de varietatile lor care este posibil sau nu sa placa priveste-le forma si iti vei da seama cum ar trebui sa arate un discus .Iar ca sa ii cumperi..... 800 usd cei rosii....

Deci ce trebuie pt a creste discusii cit mai bine?
1.Apa buna . O poti obtine prin schimburi mari de apa si abia apoi prin filtrare biologica buna.Doar cu filtrare bio buna dar cu schimburi mici si rare de apa nu vei reusi sa obtii discusi macar cit de cit ok dar cu schimburi mari de apa si fara filtrare buna da.
2.Papa buna pt ei. Mixtura facuta de tine poate fi mai buna si mai ieftina decit majoritatea mincarurilor pe care le poti cumpara si nu este greu sa inveti sa o faci .
3.Spatiu de minim 20-30 litri pentru fiecare discus.
4.Sa incepi cu niste discusi care au fost crescuti bine pina au ajuns la tine ,si care nu au fost obtinuti din cine stie ce combinatie sau si mai bine sa inveti sa ii inmultesti...

Daca respecti aceste lucruri si apoi inca multe altele pe care le vei invata pe parcurs ai putea avea discusi decenti altfel....
Daca esti multumit cu ce ai acum poti sa nu bagi in seama ce ti-am scris dar daca vrei ceva deosebit poate te ambitionezi si vei obtine.Dar daca alegi a 2 a varianta trebuie sa stii ca acest lucru il poti face doar daca dedici discusilor multa munca, multa pasiune , pui suflet in ce faci si esti pregatit sa suporti cu toate acestea si esecurile care inevitabil vor veni.


Un craciun fericit
Eu am tinut discusi si in plantat si i-am hranit in proportie de 80% cu mixtura. Daca e facuta cum trebuie mixtura nu se destrama inainte sa fie consumata .Deasemenea discusii pot fi invatati sa manince din mina si daca le dai bucatele mici nu faci deloc mizerie.Daca tai mixtura in cubulete mici cit sa le inghita pestii deodata fara sa traga de ea si le dai cite putin nu ramin aproape deloc resturi.Deasemenea niste coridoras si niste neoni sau alte characide ori chiar niste ciprinidae gen rasbora pot sa adune eventualele resturi ramase de la discusi.
Da' sotia ta stie ce ai de gind sau vrei sa-i faci o surpriza ?
Nevasta-mea e mai usor de convins sa accepte un bazin nou cind este luata pe nepregatite
 
Forum Index » Profile for dragos » Messages posted by dragos
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com