[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Fadds
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Message
mariusmortu wrote:La specificatiile filtrului scrie asa :
max. putere: 18 W, 1.550 l/h
debit maxim: 800 l / h
Care este 1550 sau 800?

La 18W? 800 cu canistra goala. Oricum pt un acvariu de 70l e foarte mult, ma intreb daca nu-ti da peste cap plantele, substratul etc.
Nu e musai, dar multa lume recomanda sa ai filtrare mecanica inaintea celei biologice. Poti pune un burete pe intake pe care il cureti cand se colmateaza.

Buretele face filtrare mecanica dar si biologica daca nu e curatat excesiv. Recomand porozitate 20-30ppi
Ar putea fi un mix de E. acicularis cu Montecarlo sau altceva.

Se practica https://m.youtube.com/watch?v=LT48S3mPXWM
Redu portia de hrana la jumatate timp de o saptamana sau doua.

Suplimenteaza oxigenarea: pozitionezi out-ul filtrului extern astfel incat suprafata apei sa fie cat mai valurita/turbulenta.

Nu uita de schimburile de apa. Daca mai simti mirosul ala faci un schimb de 50% imediat. Apa declorinata.
Cand ai adaugat noul filtru extern, ai lasat cele vechi sa mearga in paralel sau le-ai scos din uz? Ce filtrare ai in momentul de fata?

Si de unde stii ca e deciclat acvariul, ai apa tulbure sau ai facut teste?

Cand adaugi medii ceramice noi, ele trebuie clatite foarte bine inainte, altfel iti vor tulbura apa.
Samy wrote:Declorinator la fel si bacterile se baga dupa schimbul de apa . Deoarece tu vrei sa prepari apa adaugata nu cea existenta deja in bazin deci .
Si eu si multi alti punem direct de la robinet ,nu se strica nici un filtru apa adugata in mare parte e undeva la 20 la suta din totalul acvariului nu va avea influenta asa mare apei deja existente in acavriu.

Declorinatorul se pune inainte, astfel incepe sa reactioneze cu clorul din apa noua imediat dupa ce este introdusa.
In varianta ta se mareste timpul de expunere al pestilor la clor, mai ales la un schimb mare de apa.
Screenshot de pe site-ul JBL la Biotopol:


cristi_pl wrote:Dar cand o adaugi? Inainte? dupa?

Declorinatorul se adauga inainte de umplere. Eu il pun imediat dupa ce am dat drumul la apa.
Aici scrie https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/metronidazole#section=Solubility ca se poate dizolva 1g in 100ml de apa la 20°C
ceea ce inseamna 5 pastile! Probabil voi avea nevoie de o cantitate de 15-20 de ori mai mica pt tratarea mancarii - 50g de granule. Ce bine ca se dizolva macar asta...

In schimb albendazolul e insolubil, sper sa se lipeasca ceva de granulele alea. Oricum metro e baza.

Africanii mei nu sunt fandositi ca discusii, toti is mancaciosi in afara de vreo 4 femelele care fac foamea. Astept sa scuipe puii si dupa aia incep tratamentul. Daca nu o mananca le dau cu mujdei
In locul acelui drakkar/corabie poti pune un anubias sau microsorum prins de un lemn. Se gaseste de cumparat anubias prins de lemnsau piatra la Animax. Daca nu, le iei separat si legi rizomul de lemn cu ata bumbac maro inchis sau neagra.

Incearca sa hranesti cat mai putin pana se cicleaza acvariul, cate o imbucatura pt fiecare peste/zi le ajunge.
Salut. Citeste articolul asta in intregime, dar mai ales partea cu "ciclarea acvariului".
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page

Vei afla de ce mor pestii si ce trebuie sa faci.
EduardB wrote:
Ca si exercitiu: (pana maine) baga un comprimat de Metronidazol in paharu' de apa si vezi in cat timp se dizolva. (cred ca nu se dizolva in 12 ore)

Amandoua sunt insolubile in apa. Planul e sa tratez mancarea, dar nu stiu exact cat sa pun. Informatiile difera de la o sursa la alta din pacate.
Vreau sa-mi deparazitez pestii. Am luat de la farmacie cu 10 lei:
- Metronidazol 200mg x 10cp
- Albendazol 250mg x 2cp

Ati mai folosit asa ceva? Cum ati administrat si in ce doza?
koala wrote:Bazinu' arata bine iar pestanii par sa se simta excelent... daca te tii de schimburile saptamanale de apa de 80%, atunci mai poti baga acolo si alti ciortani.

Imi imaginez peste un an cum va arata acvariul asta, probabil ca bazinul cu pastravi de la Auchan, in varianta colorata.

Probabil voi face o triere minutioasa pana atunci, dintre pestii maturi sunt unii care au culori dubioase pt specia din care ar trebui sa faca parte si an banuiala ca sunt un pic corciti.



In alta ordine de idei, colegul Kev de pe Youtube, care desfasoara un experiment similar si in paralel cu al meu tocmai a incarcat un nou video cu rezultatele dupa 6 luni de filtrare cu buretii aia de plastic pt cratite:


El zice "nothing but pot scrubbers", cand in realitate jumatate din volumul materialelor filtrante este format din buretii exteriori de la cele 2 canistre FX6.
Chiar si asa, rezultatele sunt impresionante. Ce mi s-a parut mai interesant este cat de curate erau mediile filtrante la deschiderea canistrei dupa 4 luni, ceea ce am observat si la mine cand am curatat rotorul la unul dintre filtre care trancanea.

Pe vremea cand foloseam doar putin burete si in rest ceramice, buretele se colmata in 2-3 luni cu "branza" maro, debitul scadea si imi arunca mizerie inapoi in acvariu.
Setup-ul actual merge fara curatare si fara scadere de debit de 7 luni.
Stiu ca nu e un filtru foarte popular pe aici, dar poate aveti careva dintre voi un Fluval FX5 sau 6 si ma puteti ajuta cu dimensiunile cosurilor interioare. Ma refer la diametru si la adancime.

Vreau sa iau un astfel de filtru luna viitoare si doream sa stiu daca pot sa-mi modific/decupez buretii dintr-o canistra Sunsun 704. Daca sunt prea mici va trebui sa caut alta solutie.

Mentionez ca am cautat deja pe google si nu am gasit nimic.
dan.pavelescu wrote:Mi se pare ca esti un pic cam agresiv in exprimare, atata tot.

Ok atunci.
Imi cer scuze celor care s-su simtit ofensati de exprimarea mea.
De azi inainte voi posta doar in topicul meu, pe care il puteti ignora.
Ape limpezi tuturor!
Cred ca generalizezi cam mult cand spui ca sunt "anti si contra la orice".

Chestia cu ghivecele era o gluma, facand referire la topicul colegului ionionut.

In ceea ce priveste articolul de pe forum privind ciclarea, sunt de acord cu ce scrie acolo, in sensul ca nu as scoate nimic, doar as adauga (e putin).

Hai sa nu dramatizam inutil lucrurile, nu e nimeni "zero barat". Fiecare are dreptul la opinie si daca nu sunt de acord cu punctul de vedere al cuiva, asta nu inseamna ca nu il respect.
narcis wrote:@fadds Din partea mea ai o bila neagra, no offence. Treaba sta exact asa cum a spus colegul Ocean mai sus.

Asta ma intereseaza mai putin. Ce am scris mai sus e bine documentat. Acvaristica nu se invata doar de pe forumuri si Facebook. Exista carti, exista studii. Mai citim si mai invatam.
ocean wrote:Faptul ca storci niste mizerie din acvariul vechi(filtru) sau chiar culturi de bacterii curate nu grabeste ciclarea deloc, o ajuta dar dureaza in medie tot 4 saptamani

Scurteaza mult ciclarea, chiar o injumatateste. Testeaza si vei vedea.
cristi_pl wrote:
Fadds wrote:Am uitat sa mentionez sa iei plante tinute doar in bazine fara pesti.


De ce tinute fara pesti?

Am deja un acvariu, merge de cativa ani, nu pot sa il folosesc pt a "grabi" ciclarea?

Sa mut chestii din vechiul acvariu in noul acvariu, lucru ce o sa se intample oricum, acvariul asta o sa il inlocuiasca pe cel vechi.

Eu voiam sa incep cu o parte din plante.


Ca teste, ce ar trebui sa iau. Din cate stiu alea x in 1 nu prea sunt precise, vreau sa iau teste dedicate, dar.. ci ce sa incep?


Perfect atunci!
Ia un burete de la acvariul vechi si stoarce-l in cel nou. Ciclarea se va face mult mai rapid.

Cumpara teste cu titrare (picaruri) pentru amoniac, nitriti si nitrati. Eu folosesc de la jbl.
Am uitat sa mentionez sa iei plante tinute doar in bazine fara pesti. La Animax au bazin doar cu plante, nu stiu cum e in alte parti.

Iei ghiveciul ala si il storci de cateva ori in apa de acvariu, se elibereaza bacteriile care ajung apoi in filtru. Tehnica aceasta se numeste "inoculare", se practica demult si functioneaza.
 
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com