[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Fadds
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Message
Voi cauta bureti cu porozitate similara, pe viitor. Pana la vara nu plec nicaieri oricum.

Sunt curios cati pesti si creveti voi avea peste jumatate de an.
EverSad wrote:Porozitatea buretului' ala este 40-50. (daca nu: mai mica)

Daca nu te convertesti, la religia prefiltrului de mergedes: baga' un burete cu porozitate de 10 ori mai mica.

Dealtfel: Scopul buretului' este ca: nu vrei sa cresti creveti si Guppy, in filtru.
_______________________________________________________

Offtopic: am testat manevra cu buretii astia de la 'bolborositori'... (nu a mers bine in cazul masei mari biologice)

Acum: realizezi ca esti la 10% din potenta masei biologice?

(afirmatia unuia 'dupe forum' ca: la 2-3 zile sparcai buretele, pare o estimare realista si nasoala')




Prefiltrul Eheim nu este compatibil cu teava de la 2260.

Scrie pe cutie:
Probabil ar fi o idee buna sa reduci stocul cat mai curand.
Aici zice ca au 1.6mm (la q&a).
dan.pavelescu wrote:Ce prefiltru ai, ca mi-e lene sa scobesc in urma

Buretele de la chinezaria asta https://www.hornbach.ro/p/filtru-burete-bio-sponge-s-rectangular/10477325/
Astazi am gasit buretele-prefiltru infundat, in forma de clepsidra Apa circula inca, dar la debit redus.

Se pare ca a tinut aproape 2 saptamani... Trebuie sa nu uit, daca plec undeva mai multe zile, musai sa-l curat inainte.
Am avut si eu in trecut problema asta cu niste cardinali. Dupa ce mancau li se umflau burtile, dar nu uniform ci neregulat, aratau ciudat. Daca nu ii hraneam 2 zile aratau normal.
Update:
Merge bine. Nu am avut niciun deces din lotul asta nou de pesti (Animax& Hornbach).

Am vreo 20-30 de pui, este greu de estimat numarul intr-un asemenea setup.
Se mai reped la ei adultii sa-i haleasca, dar sunt foarte rapizi si se ascund in tufe.

Crevetii sunt si ei bine, foarte activi. Am cateva femele grase care abia astept sa faca oua. Pentru ei am acum emotii, vreau sa fac cat mai multi.

Am tot mai multi melci din cele 2 specii invazive. Ma intereseaza sa am cat mai multi melci de substrat, sa miste nisipul ala cat mai mult, poate scap si eu complet de cianobacteria. Mi s-a recomandat eritromicina, dar nu vreau sa folosesc antibiotic intr-un acvariu ecosistem. Si oricum problema nu este deloc grava, abia se vede daca te uiti atent si stii dupa ce sa te uiti.

Plantele sunt ok, nu am alge deloc pe ele, acvariul fiind umbrit de tufa plutitoare de Ceratophyllum. As aprinde un tub in plus, sa am 2 active dar inca mi-e frica de ciano...
Nestiutoarea wrote:Molly negru si-a revenit, însa un cory panda voalat a murit, fara sa dea de înteles ca se simte rau. Aveam 2, unul mai mare si asta, mai micut. Ceea ce este straniu, avea pe o parte a capului o gauric?, incerc sa va atasez poza. Ce sa fac cu acvariul? Sa l strerilizez cumva sau...?

Il lasi sa mearga. Dupa ciclare nu vei mai avea problemele astea. Ai grija sa nu hranesti prea mult.
Cream of the crop
Imi place cum ai facut 45 cm latime bazin sa para 1m
EverSad wrote:LEdit: sper ca ai facut gauri in teava, pe portiunea acoperita de burete.

Nu a fost necesar. Buretele nu este asa de inalt, este montat doar pe conul-grilaj detasabil.
image
Mi-am pus prefiltru, am luat azi de la Hornbach, marimea S: https://www.hornbach.ro/p/filtru-burete-bio-sponge-s-rectangular/10477325/
Buretele este perfect ca marime pentru intake-ul de la Eheim 1500xl. Gaura de dedesubt am astupat-o cu o bucata taiata din alt burete. Porozitatea este destul de fina, voi vedea cat dureaza pana se colmateaza.

Pe langa asta am mai luat Hygrophila difformis calumea, la ghiveci. Pentru partea din spate stanga a acvariului - Valisneria gigantea, am pus-o langa cealalta normala sa vad care pe care. Si am mai luat inca 6 femele care aveau culori interesante.
flo77 wrote:Crevetii ii am intr-un acvariu alaturat.
Am inceput cu 2 perechi acum vreo 2 ani. Vreo suta am dat la un petshop contra store credit( de la ei cumpar mancare, media ptr filtre , incalzitoare). Daca scapa cu bine dupa pana asta de curent va trebui sa caut ceva sange nou, sa improspatez linia.

Acum am vazut si eu postarea cu pana de curent din celalalt topic... Stiu senzatia, am patit si eu cu africanii, cam 2 ore a durat. Era vara si apa avea aproape 30C. Am amestecat cu lingura de lemn in acvariu... din fericire nu am avut pierderi.
Eu am fost multumit de testele GH si KH de la JBL. Am facut multe determinari cu ele, mai ales cand amestecam apa de osmoza cu apa de robinet.
La apa de robinet imi dadea valoarea care era si in raportul furnizorului.
Daca testul nu este expirat, nu a fost uitat deschis sau pastrat in conditii improprii are o precizie de 0.5, dupa parerea mea.

LE: determinarea o faceam exact ca aici
https://m.youtube.com/watch?v=LZK-e0LCJrY
flo77 wrote:Am mai scos juma' din plante sa se vada ceva si ma gandeam s te intreb daca orgie d'asta vrei si tu?

http://youtu.be/rsW9qERHH2Q

Da, la scara mai mare, si cu creveti.
Dupa ce ating o populatie considerabila voi adauga niste platy si mai vad eu ce.
Foarte frumosi tigrii!
EverSad wrote:Ireal: cum arata acum, bazinul.

Trebuie burete pe teava de IN...

Doresti ceva de doua etaje/bureti? (merge' pe 1500 la inceput' )

Mersi! Da, e musai buretele pe IN...
Ar fi trebuit sa ma duc la Hornbach sa caut ceva ce se potriveste, dar n-am avut timp. Dau maine o fuga.
Ma gandesc sa fac ceva din chestia asta https://www.hornbach.ro/p/filtru-burete-bio-sponge-l-rectangular/10477326/
Oare merge?
Va prezint acvariul meu "ecosistem" (ciorba de guppy cu creveti, moluste si zarzavat):

Astazi am fost la Animax cu gandul sa iau vreo 25 de femele.
Din pacate cu greu am reusit sa selectez 12 cat de cat acceptabile.
Din fericire, cu restul de bani am luat 10 Neocaridina (creveti rosii) si 4 melci Neritina.

Populatia de start: 10m + 14f guppy si am observat deja 4 pui
Mai am 10 creveti, 4 melci Pomacea (sper sa ii reproduc), 4 Neritina si inca 2 specii de melci invazivi - una introdusa intentionat: Melanoides - si cealalta accidental, cu plantele: Physella (?)

Sa inceapa smilie

Legat de apa tulbure:
Parca am vazut un hranitor automat in pozele de mai sus. Poate ar trebui verificat un pic, sa nu arunce prea multa mancare, cum am patit cu al meu.
Apropo, nu ne-ai spus (sau nu am vazut eu) cu ce ii hranesti si cat de frecvent.

In legatura cu Eheim:
Daca ne referim la aspectele cele mai importante ale filtrarii - volumul materialului filtrant si (intr-o mai mica masura) debitul, filtrul tau ar trebui sa fie superior fata de ceea ce vrei sa cumperi, din punctul meu de vedere.

LE asteptam si poza din perspectiva celui care sta pe scaun
Un peste de dimensiunile astea nu poate sa fie devorat in totalitate, raman capul si niste oase cel putin.
Trebuie sa fie in acvariu pe undeva, viu sper.
 
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com