[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Fadds
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Message
Mi-au dat banii inapoi pt femele si sunt ok cu asta, de aia n-o sa zic mai multe aici.

Vreau doar sa le recomand celor care comanda pesti online sa se intereseze la telefon despre locul de unde provin, timpul de aclimatizare, transport - heatbag, oxigen in punga etc.
Si aveti grija la curieri, pot sa tina o zi in plus coletul in depozit, cum mi-au facut mie.
flo77 wrote:Faptul ca ceilalti au murit relativ repede, ma face sa ma gandesc ca poate au fos bolnavi. Ai remarcat simptome caracteristice pentru Tetrahymena?

Nu aveau nimic vizibil pe ei. Deveneau blegi, stateau pe loc intre plante sau la suprafata si pana a doua zi erau morti.
Mureau cam 3 pe zi in medie, intr-o saptamana s-au dus toti.

Niste pesti cu sistem imunitar compromis se pot imbolnavi de orice...
flo77 wrote:Eu chiar nu te inteleg. Daca tot vrei sa faci o orgie acolo de ce nu cumperi cateva perechi dintr-o parte , astepti vreo luna sa aibe urmasi, apoi mai adaugi alte perechi de la alti vanzatori ca sa improspatezi genele si asa mai departe. Doar sti ca rabdarea e cheia succesului in acvaristica...

Voi adauga pe parcurs sange nou, dupa ce vad cum arata primele generatii. Pestii pe care ii am acum sunt foarte diferiti intre ei la culoare si forma cozii, deci am varietate genetica.

LE Cred ca cel mai probabil a fost o problema de stres. Pestii au sosit din Cehia la comerciant, care i-a trimis imediat spre mine, fara perioada de aclimatizare... Au mai stat si la Cargus (FGM$¥¢% de curier) o zi si o noapte in depozit la rece.
Dupa ce a murit si ultimul peste, m-am dus peste drum la Animax si am luat 10 masculi si 2 femele super gravide.

Pana acum toti sunt super ok si arata mai bine decat cei de dinainte. Mi-am cerut banii inapoi pentru alea 40 de femele cand mi-au spus ieri ca trebuie sa astept inca 2 saptamani ca sa mi le trimita si mi i-au dat, jos palaria.
De banii aia (cand intra in cont) o sa iau femele tot de la Animax, mai putine pentru ca sunt mai scumpe.
Revin cu update video dupa ce adaug femelele, ala va fi startul oficial.
dan.pavelescu wrote:Multumesc, sper sa nu am probleme majore cu el si sa-mi dea linistea necesara.
Mai am un singur hop, vreau sa schimb filtrul si inca nu m-am hotarat daca Fluval FX6 sau Eheim professionel 3 1200XLT.
Inclin spre Eheim momentan, pentru ca are doua in-uri, incalzitor incorporat si indicator de debit.

Asta pe care il ai acum de ce nu iti mai place? Eu ador galeata asta mare, verde si urata
dan.pavelescu wrote:Fix ce scrie in primul post, mai putin cei doi ancistrusi care sunt 28

28? Presupun ca doar temporar... Inteleg ca nu-ti place sa cureti geamurile, dar totusi
Faini! Par mai mari decat ma asteptam.
E clar ca arata mult mai bine africanii cu plante pe pietre, orice ar spune biotopistii.

Ce specii ai luat? Cati sunt?
dan.pavelescu wrote:Da-i numele te rog, sa stim si noi sa ne ferim..

Nu este clar inca vina cui e. Astept sa vad cum se prezinta femelele pe care trebuie sa mi le mai trimita.
dan.pavelescu wrote:Scuza-mi ignoranta, de ce din Cehia? Erau mai speciali, linie pura, care e spilul?
Eu am fost sambata in hornbach, am fost la 1mm de a-mi baga ceva in ciclide si sa iau o sacosa de vivipari

Am aflat ulterior ca siteulcupricina.ro are ca sursa o crescatorie din Cehia. Adica dupa ce am facut comanda, cand am aflat ca trebuie sa astept foarte mult...

Edit: am luat de acolo pentru ca erau mai ieftini.
Flash wrote: , nasol!

Da, mai am 1 guppy viu. M-am lamurit cu pestii importati din Cehia.
Poate au fost afectati si pentru ca au stat 2 zile in frig in depozitul Cargus (fgm de curier).
Mai trebuie sa vina cele 40 de femele, sa vedem ce va fi. Masculi iau de vizavi de la Animax.
Am avut pierderi majore:
7 masculi din 15 i-am scos eu.
Femela singuratica a disparut de cateva zile.

Asta e, sa traiasca macar 3-4 masculi pana vin femelele, pentru samanta. Poate mai cumpar de peste drum de la Animax daca nu.
Ai ceva kg de peste acolo.
Par sa se inteleaga bine intre ei.
Pana incearca doi sa depuna si dupa aia mai vedem.
EverSad wrote:Daca maine se face tulbure:

Tocmai au primit bacteriile, NO3 ori alti nutrienti din apa schimbata.

Bacteriile astea se hranesc cu carbon organic. Asta provine din mancare, plante sau pesti in descompunere.
In mod normal ar trebui sa fie suficiente bacterii in filtru care sa consume aceste substante organice din coloana de apa.
dan.pavelescu wrote:N-are fa legatura rabdarea cu cazul de fata. Trebuie sa reduc din carcalaci (prin schimb de apa) si din sursa aparitiei (cacutz).
Plm, ma si stii pe mine ala vrednic si harnicut..

Carcalacii aia se divid la 15-30 de minute, de aceea se va tulbura repede apa la loc dupa schimb, o perioada.
Ceva a afectat filtrarea biologica, dar lucrurile vor reveni la normal in curand.
Samy wrote:Acum am vazut si eu bazinu,sa pierdut printre randuri
Foarte misto arata . Ai creat exact un colt de natura.
Felicitari!

Multumesc pentru incurajare

Update:
Am decis sa folosesc un singur tub led din 4 cate am instalate. Am lasat plantele sa creasca pana la suprafata sa fie cat mai multa umbra. Algele filamentoase au disparut, ciano nu pare sa mai creasca.

Partea stanga a acvariului lasa mult de dorit... in spatele lemnelor vreau perdea de Valisneria (cum avea Koala in acvariul cu tetrazone), dar inca merge greu cu ea.
Nici Microsorum nu imi place cum arata - au inceput sa creasca frunze noi pe varfurile frunzelor vechi, nu stiu daca trebuie sa le tai sau sa le las.

Patrunjelul ala care ar trebui sa fie H. difformis s-a fosilizat de tot, cred ca o sa-l arunc si iau de la Animax sau Hornbach planta mare la ghiveci. Imi trebuie musai specia asta.

Egeria incepe sa-si dea drumu, o las in pace si pe ea pana anunge sus la suprafata.

Restul speciilor merg de la ok la foarte bine.

Urmeaza sa investesc in niste creveti Neocaridina si niste melci Neritina - am citit undeva ca mananca si ciano. Daca nu, macar curata geamurile de alge.

image
Daca stiam ca se gasesc de cumparat capace din astea cumparam de mult.

Data viitoare promit sa intreb inainte sa mai fac vreo improvizatie
Ce misto este sa ai 1kg de anubias disponibil la inceput de proiect Cred ca o sa faca casa buna cu viitorii locatari.

Observ ca ai scos spraybar-ul. S-ar putea sa ai totusi nevoie de el la inceput, cat sunt pestii mici.
Ah, trebuia sa maschez tigania aia sa nu se vada... Acvariul are fundul gaurit. Nu mai folosesc gaura aia si, nestiind cum sa o "astup", am conectat un robinet printr-un furtun la scurgere, pe care il tin tot timpul inchis.
Fiind paranoic, am astupat si intrarea din acvariu cu un dop de cauciuc in caz ca deschide cineva robinetul ala (am copii mici).

Edit: acum mi-am amintit de ce am pus mansonul: colierul mi s-a parut grosier si nu se plia prea bine la grosimea aia, asa ca am adaugat acel manson.
image

Apropo, mersi mult pentru cadou merge brici.
Am primit o donatie generoasa de la un coleg de pe forum (caruia ii sunt foarte recunoscator ) o pompa Eheim compactON 2100, pentru a inlocui pompa stoc de la filtrul Eheim 1500XL, care avea debit prea puternic pentru acest proiect.

Din pacate nu am reusit sa o fixez de capac. Dupa cum se vede in poza, cotul acela nu intra suficient de adanc in cupla galetii si pompa nu ajunge pana jos la placa aia de fixare. Si chiar daca ar ajunge, nu se suprapun gaurile de la suruburile de fixare.
image

Pana la urma am facut o... improvizatie: pompa sta pe o parte, greutatea suportata de un burete teapan de celuloza folosit
image

Cu riscul de a ma face de ras am postat imaginile de mai sus in speranta ca poate are cineva o solutie, poate mi-a scapat ceva din vedere si mi se atrage atentia... Sunt anti talent pe partea tehnica.

In fine, pompa merge excelent, este mai silentioasa si mai economica, debitul este mai bland. Si cel mai important - nu am scurgeri Sper sa nu traga nimeni de ea totusi.
Samy wrote:Plus a trecut si printrun tratament de eritromicina, la fel a fost si la mine dupa acel tratament. Schimburile de apa nu au ajutat deloc,ci doar lasat in pace daca valorile testelor sunt in ordine.

Am uitat de tratamentul cu eritromicina. Nu am folosit niciodata si nu stiu in ce masura afecteaza bacteriile din filtru, dar e foarte posibil sa fie asta cauza, daca nu s-a "jucat" nimeni la acvariu.
 
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com