[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Fadds
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Message
Samy wrote:Sa speram ca rezolv ceva asa ,daca nu va trebui sa adaug plante cu crestere rapida .

Atunci ti-o recomand pe prietena mea - Ceratophyllum demersum.
Am comandat online 15 masculi si 40 de femele. Dupa ce se impuiaza iti dau cati vrei.
Revin cu update, video de data asta, dupa o saptamana de la plantat.

Puteti critica daca doriti, dar inainte vreau sa las acest mic citat al unui clasic in viata, la care subscriu:
'A iesit ce a iesit, nu-mi pasa ca nu e un scape fistichiu (dar mie imi place, plm)'

Toate plantele cresc ok in afara de (surpriza) Egeria. Si mai este o tufa mica de patrunjel la sfarsit de video care nu stiu ce specie este, nu avea cartonas cu nume. Probabil trebuia sa o desfac si sa plantez firele separat...

Au inceput sa apara si algele pe geam, ceea ce e ok.

Am adaugat de 2 zile piatra de aer pentru ca se forma o pelicula groasa pe suprafata apei, probabil de la cioate, care a disparut peste noapte.

Pestii ii voi achizitiona in saptamana urmatoare.

Foarte fain!
Ce-mi place nisipul ala, alb ca zapada.
Solutia cu spray bar e foarte buna cat sunt pestii mici, dupa aia vei vrea curenti mai puternici care sa mature nisipul de cacut.

Sper ca ai o solutie pentru cresterea duritatii apei, acel nisip este inert cred... Sa nu faca pestii osteoporoza
Bayek wrote:Si o curiozitate personala: cum sa dai reset la asa ceva?

Oamenii cu talent artistic trebuie sa continue sa creeze, asa cum un pictor trebuie sa continue sa picteze. Spre deosebire de o pictura, un asemenea acvariu necesita niste ore bune de mentenanta pe saptamana (presupun), nu poti avea prea multe in acelasi timp. Din acest motiv - restet, parerea mea.

LE: in aquascaping-ul competitiv obiectivul final este poza perfecta.
mellbo wrote:Cu toate ca solutiile de calibrare le recunoaste pe toate 3 la zecimala, apa la robinet in continuare cum stiam eu este 6.8pH dar in acvariu...surpriza am 7.58pH(6kh).

~7.6 este pH-ul tau la echilibrul atmosferic. PH-ul apei de robinet se masoara dupa ce sta 24 de ore pentru a iesi CO2 dizolvat.
Mult succes!
Sunt curios sa vad daca iese combinatia cu plantele. La Sagittaria nu-i dau sanse, dar o sa arate bine in primele luni.
Foarte interesant experimentul.

Dar ce rol are acel capac? De ce sa blocam schimbul de gaze?

Dupa logica mea:
Intr-un final plantele vor asimila tot carbonul disponibil si vor ramane complet fara co2, dupa care vor muri.
Acel co2 se va forma la loc in urma procesului de descompunere al acelor plante de catre bacterii si se va relua ciclul, (daca vor mai exista plante vii). Cu nevertebratele nu stiu ce se va intampla.

Sunt sigur ca te-ai documentat si stii mult mai multe despre subiect, poate ne spui si noua ce se intampla intr-un astfel de sistem inchis.
Eu credeam ca sunt vrajeala capcanele pentru melci, pana am vazut video-ul asta
https://m.youtube.com/watch?v=JLw9c9Q-Evo - Capcana pentru melci de la Sera
Edit: sari peste partea cu montajul, da la min 7:15
dan.pavelescu wrote:Plantele de tip gazon/muschi se aspira usor, apesi cu tubul de aspiratie pe ele, pur si simplu
Intrebarea era legata de combinatia acestora cu crevetii, cand vrei sa limitezi pierderile.

Eu am reusit sa aspir tot felul de pesti la viata mea, de la neoni la pui de ciclide. Noroc ca am 10m de furtun, fugeam repde la wc cu minciogul sa-i prind la iesire
Cum faci mentenanta cand ai vietati asa mici cum sunt crevetii si puii acestora? Ma refer la aspirat.
Vad ca ai un muschi stufos acolo pe care il tunzi ocazional, de aceea presupun ca si aspiri dupa el, sau prin el.
Nu am experienta cu muschi si creveti dar urmeaza sa iau, si sa-mi fac o idee.
Si la mine au mers bine plantele cu tuburile daylight.
Acum voi folosi doar specii easy/incepatori, probabil va conta si mai putin.

Ce consum ai cu toate tuburile aprinse?
dan.pavelescu wrote:N-or sa-ti oboseasca ochii de la lumina aia rece? E ok-ish pentru plante, insa era frumos sa combini cu lumina calda - ajuta si la fotosinteza, si la redarea coloritului pestilor, si la ochiu' privitorului.
Stiu ca sunt nenumarate discutii pe tema asta, la un moment dat Dennerle recomanda doar 8000k, dar din experientele personale a aratat si a mers mai bine cand am urcat un pic culoarea rosie.

Asa arata acvariul acum cativa ani cu 6 tuburi din astea. 2 s-au spart intre timp. Plantele erau dupa tuns, ajungeau la suprafata dupa 1-2 sapt in functie de specie.

La africani am folosit mereu doar 1 tub.

Nu stiu ce sa zic, dupa ochii mei pare ok, dar nici nu am cu ce sa compar.

Samy wrote:Cu plantele de suprafata asi mai astepta pana cele de la sol se dezvolta bine.

Cele de la sol au fertilizare la radacina. Epifitele vor beneficia de fertilizarea coloanei de apa.

In ceea ce priveste lumina am montate 4buc https://www.nevertebrate.ro/lampa-led-oase-highline-classic-led-daylight-120-29855
din care voi folosi doar 1 la inceput.

Pe langa asta am foarfeca si nu mi-e frica sa o folosesc

Edit: daca gasesc la Hornbach/Animax iau si Heteranthera zosterifolia.
Comanda de plante e facuta de o saptamana la Nevertebrate si nu vreau sa prelungesc asteptarea (nu au in stoc specia asta).
dan.pavelescu wrote:Categoric zgomotul s-a redus.
Eu am optat pentru Eheim CompactON 2100lph (38W)
https://www.nevertebrate.ro/pompa-de-apa-eheim-compacton-2100lph-1030-18618
Nu face valtoare, ciclon si anticiclon in acvariu, dar nici nu trebuie (e mai bine pentru mediile filtrante sa treaca apa mai incet)

Intermediar, mai exista varianta Eheim CompactON 3000 lph (55W)
https://www.nevertebrate.ro/pompa-de-apa-eheim-compacton-3000-lph-1031-18619

edit: am uitat sa specific, ambele variante au girul producatorului ca functioneaza atat submers cat si emers.
edit 2: la capitolul plante, iti recomand si Heteranthera zosterifolia. Creste repede, nu e pretentioasa, formeaza tufe frumoase si e un test foarte precis de NO3 si PO4.

Multumesc pentru ajutor cu pompa. Voi opta pentru 38W.

Lista de plante a fost facuta cu specii low light / low (no) CO2, probabil de aia nu a prins un loc acolo - Heteranthera zosterifolia, Nivel CO2 : Mediu (6-14 mg/L)
Nu stiu cum ar supravietui langa buruienile agresive, mai ales cu Ceratophyllum demersum la suprafata.

Mersi si pentru modificarea numelui topicului, ce bine ca ai ales varianta funny
dan.pavelescu wrote:Interesanta solutia
Eu am preferat sa cumpar o pompa de putere mai mica

Da, m-am tot gandit si la varianta asta.
Ce optiuni de downgrade am pentru aceasta pompa, si de unde as putea sa cumpar? 65W/h e mai mult decat am nevoie, considerand la cat a ajuns factura la curent

Ai observat o reducere a nivelului de zgomot cu pompa mai mica? Asta ar putea fi un alt avantaj.
2x Eheim Classic 600

Debit: 2x 1000l/h = 2000l/h
Volum filtrare: 2x 6l = 12l
Pret: 2x 650 lei = 1300 lei
WiFi: Nu
dan.pavelescu wrote:
Sacii cu medii vor sta pe uscat vreo 2 ore apoi, deci alte pierderi.

Nu cred ca se vor usca in 2 ore.

Bacteriile mor doar daca se usuca, cat au umezeala si oxigen nu au treaba.

Oricum, sunt pierderi pe care ni le asumam cand facem mentenanta la filtru,
totul se recupereaza.
dan.pavelescu wrote:Sunt cantitati mari de medii, bagate in saci mari.
Spatiul de la cabinet nu-mi permite sa ma intind in X galeti (pe care oricum nu le am) ca sa clatesc mediile in apa din acvariu. Singura varianta ramane chiuveta si apa de la retea.
Stiu ca e usor de spus, de facut e mai complicat.

O sa ma gandesc la o solutie care nu implica umplerea cabinetului cu mazga

Foloseste linistit apa de la retea. Cantitatea "omorata" de clorul din apa de retea este nesemnificativa.
Cele mai multe bacterii le pierzi prin clatire, deci mecanic, fie cu apa de acvariu sau de robinet.
dan.pavelescu wrote:Ce are in el acum.. cred ca deja chestiile din el au maini si picioare

Sunt foarte bune chestiile ala "cu maini si picioare", asta inseamna sa ai filtrare biologica matura/stabila.

Cel mai bun lucru este sa decolmatezi mediile fara sa omori tot ce e viu acolo, adica sa lasi de samanta. Biodiversitatea este extrem de importanta si iti va tine viitorii pesti sanatosi.

Nu este bine niciodata sa o luam de la 0, decat cand intrerupem hobby-ul pe o perioada mai lunga si nu avem de ales.
 
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com