[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Fadds
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Message
Zici ca ai bureti pe intake? Am tot cautat si nu am gasit ceva pe masura: aia mai mici au diametrul interior prea mic ca sa incapa pe teava...

aia mari s-ar potrivi, dar sunt prea mari, n-as prea vrea sa tin 1l de burete in interiorul acvariului. In cat timp ti se colmateaza buretii astia, cat de des ii cureti?
Nu e nicio suparare. Imi cer scuze daca am fost prea insistent, o sa ma abtin pe viitor.

Edit: nu voi mai scrie in topicurile tale, dar te urmaresc in continuare.
EduardB wrote:Pesteristu' asta, nu a vazut la microscop cum arata suprafata de pe scrubarii' aia.

Iti mai dau o sansa, deschide link-ul asta si cauta schema cu porul deschis de spuma poliuretanica, ca sa vezi cum formeaza bacteriile biofilmul, si de ce porii aia pe care ii vezi tu doar la microscop nu sunt buni de nimic (se infunda imediat). Bacteriile au nevoie de spatiul ala gol sa prolifereze, formeaza structuri care maresc suprafata totala.

Daca nu, iarasi bine. Mult succes cu piatra de calcai. Poate faci un tutorial video cum se scot 30 de kg de pietre din canistra aia ca sa speli un burete colmatat.
kreeves wrote:Am facut intre timp un test de apa. Nitritii si nitratii sunt in exces, deci curatarea biologica nu prea functioneaza-asta era evident cu ochiul liber. La fel duritatea si alcalinitatea apei imi dau cu virgula

Prezenta nitratilor inseamna ca ai filtrare biologica, prezenta nitritilor inseamna ca este insuficienta. Schimbi apa mai des pana se matureaza filtrul.
kreeves wrote:Clor? N-as fi indraznit

Mai merge si cu otet, apa oxigenata. Toate se clatesc cu apa.
Ia-ti o perie de curatat furtunuri, da-i cu apa fierbinte, daca nu iese da-i si cu clor, clateste bine dupa.
Buna,
ce culoare are acel "mucegai"? De obicei se depune biofilm pe interiorul furtunurilor, si este de culoare maronie.
Filtrul are nevoie de timp (cateva saptamani) pentru a dezvolta acele bacterii care vor mentine apa limpede, pana atunci va face doar filtrare mecanica.
Filtrarea mecanica nu elimina bacteriile din coloana de apa, cele care dau aspect tulbure/laptos.

Deci vei avea apa tulbure pana se cicleaza filtrul.
Pana atunci incearca sa hranesti testoasele intr-un lighean sau alt recipient, pentru a polua cat mai putin apa din acvariu (am citit smecheria asta pe undeva).
Alifie ! Imi place cum ai pus fiecare fir de planta in ghiveciul ei.

Totusi, ghiveciul negru pare suspect de marginalizat acolo in stanga, l-as pune printre cele mai deschise la culoare, sa nu se interpreteze... Traim in niste vremuri delicate.
Deoarece nu-mi place risipa, am experimentat cu niste mancare ramasa de la fostul setup - JBL NovoBits - timp de o saptamana, si am reusit sa am primul meu caz de bloat:
un M. aurora s-a facut ca un butoi si i s-au telescopat ochii ca la carasii aia mutanti, asa ca i-am facut trecerea cat mai usoara.

Ceilalti pesti nu prezinta niciun simptom, in afara de faptul ca s-au kkt toti portocaliu.

De necaz mi-am luat 4 M. auratus de la colt (Animax), sunt cei mai mici pesti din acvariu si nu fac figuri
alinutz80 wrote:Filtru intern de la Juwel e doar pt filtrare mecanica.....nu o sa faca fata la volumul acvariului.

In realitate acel filtru poate sa fie foarte bun sau foarte prost in functie de ce biomasa ai (nr pesti si marimea lor), cat hranesti si alte chestii din astea care nu au legatura neaparat cu volumul de apa al acvariului.
Daca vei avea creveti se poate presupune ca vei avea si pesti foarte mici, vei mentine curatenie adica nu lasi chestii sa putrezeasca prin apa, atunci acel filtru ar putea fi suficient.
Macar sa presupunem ca cei care au proiectat acvariile Juwel nu erau chiar niste incapabili
EduardB wrote:Cata apa, raportat in procente din volumul bazinului, ar trebui sa adaug la 24H ?

Cat te tine punga, nu costa decat apa si curent (incalzirea).
Intrebarea e ce procent din apa vrei sa schimbi pe saptamana?
Incepi cu 10% pe zi, si verifici cati nitrati ai la sfarsit de saptamana. Dupa aceea ajustezi.
dan.pavelescu wrote:[...] a scazut debitul, ceea ce e bine pentru mediile bio. [...]

De ce ar fi mai bine pentru mediile bio un debit mai scazut?
Nu toti isi dau seama, dar cel mai important nutrient pentru plante este carbonul. Plantele sunt alcatuite din 50% carbon, masa uscata.
Toti ceilalti fertilizanti pe care ii adaugi in apa sau ii ai in substrat sunt pe planul 2. Adu-ti aminte de asta data viitoare cand vrei sa inchizi butelia

Nu e niciodata prea tarziu sa te razgandesti
https://kavemanaquatics.com/pot-scrubbers-for-bio-media/
paradoxx wrote:dau si eu un comment la africani, spunand ca arata superb si felicitari ^^ motivul pt care nu sunt cu africanii este ca nu le pot urmari evolutia cand sunt 100, cu americanii e mai usor ^^ inca o data, felicitari! superbitate de acvariu, m-as uita la el o ora continuu

Multumesc pentru aprecieri, dar inca mai e departe pana la finalul experimentului. Majoritatea pestilor sunt tinerei, au cateva grame. Un mbuna adult adult are intre 20-35g x 60 buc = 1.5-2kg de peste

Cei 2 socolofi care au murit pe drum aveau 35, respectiv 38g si aprox 13cm.
Acei pesti nu vor trai mai mult de cateva zile intr-un acvariu de 20 de litri neciclat.

Doneaza-i, asteapta sa se cicleze acvariul, apoi alege-ti niste specii de pesti mici potrivite pt un acvariu de dimensiunile acestea.

Pana gasesti cui sa ii dai nu le da nimic de mancare, schimba apa zilnic cu apa tratata cu declorinator, doar asa le prelungesti timpul pe care il mai au.
lukitza wrote:Nu doar ca va fi dominant dar isi va si revendica o zona a acvariului doar pentru el.
Daca are femele e si mai rau.

A fost chiar foarte cuminte, dupa ce i-a snopit pe cei 2 lombardoi care imparteau acvariul inainte, unul dintre ei inca se recupereaza...
Imi place ca mereu ii desparte pe cei mici cand se bat, in rest nu are treaba cu ei. Acvariul e mult mai pasnic acum cu noua ierarhie.

Am scos hranitorul automat din uz si ii hranesc eu de 2 ori pe zi, ca sa ma asigur ca mananca toti.

La ultimul recensamant mi-au iesit 67 de pesti. Am incercat sa-i grupez dupa specie si apoi sa fac suma, estimez o marja de eroare de +/-4.
Prea putini, in orice caz

Adre097 wrote:Da este plantat , întreb dac? pot las? lampa sa func?ioneze dup? programul ei


Daca ai plante usoare, cu crestere lenta, o durata mai scurta de iluminare te va scuti de munca in plus (alge).
Ai bacterii in coloana de apa, si e foarte normal la acvariile neciclate, pana se dezvolta bacteriile din filtru.

Daca tii lumina mult timp aprinsa e foarte probabil sa se faca apa verde.

Recomandarea mea e sa nu schimbi apa daca nu ai pesti (sper), se va limpezi cu timpul. Durata unei ciclari e de ordinul saptamanilor, timp in care urmaresi amoniul si nitratii. Daca se face apa verde poti lasa lumina stinsa.
Acvariul este plantat? De ce ai nevoie sa stea aprinsa toata ziua?
 
Forum Index » Profile for Fadds » Messages posted by Fadds
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com