[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gege
Forum Index » Profile for Gege » Messages posted by Gege
Message
Salut, imi pare rau de moss, nu pot sa il arunc asa... Poate daca pot sa salvez cateva fire mici de moss, daca il bag in apa oxigenata? Pana la urma dau reset total si aia e, maine am ce face toata ziua, numai sa scap de mizeria asta de alga.. deja am vz ca este si prin substrat si pe geam a aparut. Pfoai de ce imi era frica de aia nu scap, cum fac cu amano? cat costa, ma refer la ce ai zis tu Lucian. Multumesc,
Iti multumesc pentru raspunsul tau... Incep treaba imediat ce ajung acasa. O intrebare, daca intra in filtru, poate sa creasca acolo, chiar daca nu are lumina, sau iese in acvariu si de acolo iar si iar? Pfoai si azi mi-au ajuns HC cuba, parvula si alte plante, care necesita lumina.. E groasa treaba, sper sa ii dau de cap
, nu e a buna, inseamna.. Vad ca parerile sunt impartite, unii zic reset, altii sa maresc co2, altii sa mai opresc din lumina, ce citesc pe net spun..
Da, creste foarte repede, are ceva ce ii place, am sa maresc doza de CO2, lumina de la pranz nu o sa mai fie, o sa o indepartez cu mana cat pot si cu o substanta care mi-o da cineva de la care am moss-ul, o sa dau pe acolo..
Mai astept putin sa creasca, pur si simplu sunt niste fire de par verzi, care se rup f usor si se desprind usor dar sunt asa scortoase, ieri cand am curatat acv, erau si firicele pe geam. Am avut 2-3 fire mici prinse de substrat, le-am luat si le-am scos afara. Oricum treaba nu e buna, nu prea seamana cu Riccia.
Mossul face radacini? cum se prinde el de lemn? poate alea sunt radacinile lui..
Mai multe pareri?
Se vad acum, firele alea de par verzi?
Se pare ca trebuie sa fac o poza modificata sa va dati seama despre ce vb.
Daca te uiti atent sunt niste fire verzi, asa ca parul, sunt chestiile cu care se prinde mosul pe lemn? prima poza se vede clar.
Inca o poza
Salut,

Nu mi se incarca pozele din sectiunea album alge, nu stiu din ce cauza, ca numai va bazaiam cu intrebari.
Puteti sa imi spuneti ce pot sa fac cu aceasta alga, daca este alga?
Salut, daca te incalzeste cu ceva, sunt din Constanta, poate te mai pot ajuta cu cateva idei, schimb de vorbe . Ramane la decizia ta, mai cunosc firme de acvaristica. Mersi
Multumesc pt raspuns Nimeni, dar am renuntat la idee .
Am revenit cu mici update-uri.
Intre timp mi-am schimbat filtrul extern cu unul de la jbl e701 greenline, foarte multumit de el, foarte silentios.
Am pus pe deasupra laterita, cam un pumn, pt cei care nu stie ce e, google it.
Aceasta in timp sa lasa pe fundul acvariului, e putin dezordine in el si mult praf maro.
O intrebare la CO2, am un filtru intern mic, ma gandesc sa ii scot partea cu buretele sa ramana doar pompa, bag furnul de co2 sub pompa si aceasta o sa fie imprastiat in tot bazinul.
Ce spuneti este o idee buna?
Momentan am un difuzor ceramic, cum se vede in imagine si nu imi place cum scoate. Am 2 bule pe sec.
Astept sa aduca cineva din Constanta plante de tip gazon.
Salut,

Sper sa nu gresesc si rog sa fiu corectat, el o sa functioneze dar se scurteaza durata de viata a neon-ului dar si a droser-ului. Asa ca daca vrei sa aprinzi doar un neon, achizitioneaza un droser care aprinde doar unul. Zi buna!
Scalar (angelfish) se numeste pestele, google it si o sa vezi ce ii trebuie, cat de mare creste, ce mediu ii trebuie.
Intra pe aquariumprest.ro, vezi ce gasesti acolo.. au preturi decente. Uite http://www.amazon.de/Dennerle-5774-Scapers-Leuchtmittel-Aquascaping-Aquarien/dp/B00C1Z29AQ , lampa ta.
Salut, nu te coafeaza sa iti faci tu singura lampa? suspendata, sau fixa pe acv? Cumperi KOMATEX de 8-6mm(se taie numai cu katerul) si iti faci lampa cum doresti tu. Dupa iti trebuie neoanele, T5 Ho 865 sau T8 865, pentru un iluminat decent la ce vrei sa ai, iti trebuie in jurul a 1w/Litru. In functie de asta iti achizionezi neoanele sa acoperi totalul de wati. Daca gresesc sa ma corectati. Mersi,
Sunt shop-uri online care vand si iti vin de pe o zi pe alta, nu face prostia sa amesteci! Nu iti doresti sa iti vezi pestele cand inoata si se plimba "regeste" prin acvariu? vrei sa il ti pe intuneric? ziua il aprinzi si stingi noaptea.
Fa si tu poza la tot acvariul, cred ca o sa fi criticat in legatura cu pietrisul albastru si cu planta aceea artificiala . Seamna cu cory acel sanitar. Este filtru intern, acela merge, nu iti face probleme. Sper ca acel filtru este ok pentru volumul din acv.
 
Forum Index » Profile for Gege » Messages posted by Gege
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com