[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gege
Forum Index » Profile for Gege » Messages posted by Gege
Message
Salut,

Doresc si eu plante tip gazon, Cuba,valisneria sp nana, christmas moss, eleocharis acic, echinodorus tenellus, fisidens fontanus, Eleocharis Parvula.

Multumesc
Mersi Gabi, acolo vreau gazon cu blyxa japonica si inca ceva plante cu frunza lunga si scurta, nush cum se numeste..
Stiu ce zici cu pusul in locul gol, acolo vreau sa pun numai plante, dar o sa incerc sa vad cum vine si cum zici tu. Mersi
Eu am avut un cory de cand am inceput cu primul meu acvariu(3-4 ani), nu vrei sa stii prin ce a trecut saracul peste ), dozare mare cu CO2, apa murdara, niste buturgi au elimnat nush ce substanta, zeci de schimbari de setup, ramas prins printre diferite decoruri si intr-un final, a murit sarind din acvariu . L-am gasit dimineata uscat pe gresie, acum 2 saptamani , mi-a parut asa rau. Cory mananca resturile de mancare, mai asteapta nitel, stiu ca e tentatia si nerabdarea mare ). Spor!
Hellou, am revenit cu mici modificari, am adaugat niste radacini in partea stanga, am inaltat coltul si am mai aranjat pietrele, piatra aia mare din stanga nu sunt sigur daca sa o tin acolo, dar ma gandesc cand o sa creasca verdeata o sa dea bine.
Ce spuneti? Mersi,
Salut si sa il stapanesti sanatos!
In primul rand eu as aranja putin plantele, vezi care sunt de prim plan, de mijloc si de spate.
Mie nu imi plac zebrele ), eu te-as pune sa le scoti.
Aici ai vrut sa ma lovesti cu grupatul ). O sa incerc sa vad ce pot face . Nu am zis nimic, pt mine are importanta sa placa ochiului, fie cat putin acolo
Sa vad daca am reusit sa va fac pe aman2 fericiti .
Piatra din dreapta imi place ca da senzatia ca a crescut radacina peste ea si a intrat in substrat.
Mie unul acum imi place cum arata, o sa merg maine sa mai cumpar niste pietris negru sa pun in stanga si astept sapt viitoare plantele.
Radacini vita de vie, fierte 2 ore dar consider ca mai trebuie fierte.
Dimensiuni 30 - 15 cm
Pretul este de 50 lei toate sau schimb cu gazon, moss, cuba, valisneria nana, eleocaris acicularis, blyxa japonica sau alte plante pentru a crea pitice si ascutite.

Multumesc,
Nu spui doar asa de a spune ca arata bine, vreau sa fie placut ochilor.
Sa nu le infig, asta ca sa nu le acopere gazonul te referi nu?
Dar se vede urat asa neinfipte pana o sa creasca gazonul, sa mai adaug mici crengute pe undeva? gen sa iasa radacini din "copac"?

Mersi
Si asta
Am revenit cu mici modificari.
Am o lampa de care ma folosesc cand fac treaba.
Daca nu se vede clar, o sa incerc sa mut lumina.
Aveti atasat, ce spuneti?
Unde e tifonul este sticla, nu are nimic, o sa trebuiasca sa mai iau de pe ici colo pietris, o sa ma gandesc si la ce ai spus tu, mersi pentru sfaturi .. sa speram ca colegul nostru de pe forum care vinde plante mai are cuba si alte plante, imi place f mult blyxa japonica si o sa o pun la baza radacinii si in fata si sus in dreapta. Trebuie sa iasa ceva frumos oricum.
Zici sa umplu tot mijlocul cu pietris negru, toata ziua m-am tot gandit la faptul ca pot sa fac ceva dragut cand o sa creasca cuba, adica sa fac ceva drumulet natural delimitat doar de plante, am eu un fix cu asta )
Hmm interesant ce spui tu acolo, asa ma gandeam si eu sa il plantez, dar dilema adevarata este drumul si pietrele, culoare drum si alte chestii.. ce imi spui si iti multumesc si apreciez pt help in momentul de fata nu ma ajuta cu exceptia pietrelor descendente care o sa le pun deseara . acum ma intereseaza sa arate frumos chel, sa placa ochiului meu dupa plantele cand or sa soseasca. Sper sa nu fi fost rau sau sa te fi suparat. Drumul e prblm mea principala cum il delimitez sa fie cu bun gust ...
Cum ai face sa te focusezi pe radacina Gabi?
Ca sa iti dai seama trebuie sa te gandesti ce o sa vrei de la acvariul tau, in legatura cu lumina si plante. Prima varianta iti e grea pentru ca o sa trebuiasca se te ocupi tu de toate, lumina, substrat, plante, ceea ce e mai bine, ca o sa iti dai seama de multe chestii in timp si o sa inveti multe, daca il iei de-a gata numai e asa intrigant, parerea mea.
Am uitat sa ma prezint, am intrat direct in "problema drumului" pentru cine citeste "coltul incepatorului (apa dulce)".
Ma numesc Marincu Georgian- Dragos, sunt din Constanta, am inceput acvaristica de vreo 4 ani si este ceva ce imi doream de cand eram mic.
Acum 4 ani visul meu a devenit realitate si am achizionat primul meu acv de 40L, dupa multe schimbari si acvarii schimbate, am ramas recent cu un JUWEL de 60L, echipat cu:
Filtru extern primit cadou, AquaPRO Canister 800 (nu doream asa ceva dar acum m-am pricopsit cu el )
Iluminare lampa suspendata DYI o sa pun poza cand o sa o montez la acv, 2 x 24W HO 865 Phillips, droser dedicat si lumina nocturna.
Bomba CO2 cu drojdie, pe viitor o sa cumpar un sistem, dar pana atunci sa rezolv problema reincarcarii buteliei, nu am gasit in Constanta asa ceva.

O zi buna,
Deci o sa tin postul deschis si o sa postez diferite imagini, momentan sunt la munca, de abia astept sa termin munca sa merg acasa sa ma apuc de spart pietre . Am pietre ca cele pe care le vedeti in poza. trebuie sa ma gandesc bine si sa imi pun imaginatia si creativitatea in miscare . Cred ca o sa renunt la maro si o sa mai adaug negru, ce parere aveti? Mersi pentru tot la aman2
Hmm, m-am gandit ca o sa se asorteze cumva si cand o sa creasca gazonul o sa dea bine, maro de la drum cu maro de la radacina, o idee buna Gabi, mersi , sau mai bine merg sa cumpar o punga de negru si pun la drum si il delimitez cu verde(plante) si o sa fie frumos. Sa mai pun ceva pietre pe undeva? gen in partea stanga la radacina sau sa las simplu? Aia pe ytb au pietre dragon, roca vulcanica etc, sunt prea scumpe pentru mine acele pietre, nu ma ajuta.. dar o sa mai ma uit. Mersi
 
Forum Index » Profile for Gege » Messages posted by Gege
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com