[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gege
Forum Index » Profile for Gege » Messages posted by Gege
Message
Diatomeele sunt un lucru normal in timpul ciclarii! nu conteaza ce substrat folosesti! Factorii declansatori ai algelor sunt complexi si nu tin de 1-2 variabile, tin de mai multi factori decat credem. Asa pe fuga "amoniacul sau metaboli?ii din plante stresate", "nivel ridicat de fosfor". Mie unul imi apareau cand adaugam ceva nou in acvariu, rar am dat reset la acvariu, dar dupa fiecare reset apareau. Un acvariu imatur biologic duce la diatomee.
Daca le place sa reinventeze roata . Mai aveti putin si ne predati d'ale acvaristicii, batranii forumului pregatiti o foaie si un pix si luati notite! ). E atat de simpla acvaristica daca ai rabdare...
Vrem cu Arsinel!
Da, cred ca tot la aceasta varianta ajung, o sa imi fac suportul si o sa incep sa ii pun pe piatra, se integreaza si mai usor.
Poate imi gasesc femeia in acvariu, nu riscam nimic )
Lasa-l ca e pe alta planeta tot eu am postat, tot eu am imprimanta. Nu o sa atasez niciodata de plastic coralii!
Ti-ai gasit jucarii noi si incerci sa ne spui? A aflat copilu' de butt plugs si acum se crede Macho .
Mersi, nu e vorba de jignit ca nu mi-am dorit asta, chiar sunt fan magazinului dat de tine, tot timpul m-au ajutat cum au putut. Interesant site, acum vreau sa traiesc in Germania ), cate au acolo :X
Iti inteleg punctul de vedere ca m-am gandit si eu la asta, nah trebuie sa traiasca si comerciantii, dar unele sunt prea prea. Eu ma gandesc bai, e o chestie mica si ieftina, nu poti sa ii umflii pretul cat nu face, cam asa o gandesc, unde poti sa ciupesti poti sa ciupesti. M-am uitat pe ytb cum se fac etc... am si imprimanta 3d pot sa fac niste matrite, ma da inapoi ca trebuie sa le las 3-4 saptamani in apa ca sa devina neutre si dupa aceea sa le folosesc, dar o sa ma uit si peste acel topic.
Ma doare sufletul sa dau 3.5 lei pe o bucata cand stiu ca pe amazon sau alliexpress dau 100 lei si putin pe 100 de bucati. Parca nu as vrea sa fiu prostit chiar asa, mama ei de tara ca tot timpul imi vine in gand sa o injur cand e vorba de marine.... toate sunt ovepriced.
Salut, ori nu stiu eu sa caut in romana, dar nu gasesc coral plug deloc pe la Romanica.
Ma poate ajuta cineva cu o indrumare catre plug-uri din ceramica in romania?
A facut cineva plugs pe aici, daca da, la fel un sfat, detalii despre lucrare, se merita sa ma apuc de asa ceva sau sa le comand de unde o fi?

Mersi,
Observ o dezamagire prin scrisul tau, iei totul cam dramatic si daca se aduna sedimente ce? Crezi ca o sa iti bubuie acvariul? Relax, toate se fac cu rabdare, daca schimbi apa la saptamana nu ai treaba cu sedimentele dintre piatra, chiar le scoti f usor, cand bagi apa inapoi in acvariu cu un furtunas bagi printre roci, jetul o sa la impinga afara, iar filtrul o sa isi faca treaba. Un scape simplu = te plictisesti rpd de el, fa ce scape doresti, toate au rezolvare.
Nu inteleg, are 30L cam 35 kg in total, ii golesti juma de apa si il muti.... dar cum a zis si Fadds, daca nu iti place cum arata, atunci se explica.
Parerea mea, sa iti iei cateva teste, cele mai uzuale un nitriti, nitrati si un ph, consider ca pentru moment iti faci mana cu niste pesti de incepatori si nu necesita inca multa implicare. Adica vreau sa intelegi ca odata bagat in hobby-ul astsa o sa te scuture de bani. Pentru inceput ar fi ok investitie minima cu lucruri ok si dupa vezi pe parcurs. Daca o sa vrei sa avansezi sa treci la ceva mai alt nivel, atunci merita sa investesti in kit-uri de teste etc... Oricum, schimbul de apa rezolva o mare parte din problema tot timpul, asa ca urmareste evolutia lui si atunci o sa mai vezi ce e de facut. Numai bine
Prinde sticla cu strapticuri =)) si faci 15, fara bule, fara silicon )
Gataaa, direct furtun 19/24 transparent bifat, scurgere masina de spalat bifat, ca sa fie toata treaba flexibila cu aspiratorul eheim, am pus furtunul de la scurgerea masinii, e f moale si ok, maine pun in practica ingineria, off sper sa traga. Multumesc la toti pentru sfaturi
http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/25.page
Eu zic sa renunti la capac si sa iti cumperi o lampa care se pune pe margini, cat o sa iti bati capul cum sa faci, ba o sa strici pe acolo, ba o sa tai aiurea, ba o sa ai o gramada de mataraie, nimic bun, tot la pretul unei lampi ajungi. Dar faci cum crezi, nu vad in poze daca are capac. O sa ai probleme doar cu o evaporare mai puternica a apei, dar nu o sa fie o prblm, o sa ai ceva estetic si frumos.
A fost doar unul si numai generaliza aiurea, nu o sa te pot ignora cand spamezi incontinuu cu diverse intrebari, nu e mai ok sa ai un jurnal al tau sa vada toti drumul tau in acvaristica? Sa ai o consistenta? daca tu consideri ca e mai ok cum procedezi, spor, dar or sa mai fie oameni care imi vor da dreptate, la fel o sa faci, o sa le spui sa te ignore cand te invatam de bine? poti deschide un topic nou sa vezi cum se fac jurnalele, observi cat de aiurea e?

Dar in acvariu ce este, spatiu? Este tot o natura
Salut, o sa fiu offtopic si fara suparare, nu vrei tu sa iti deschizi un jurnal al tau si sa iti populezi acel jurnal cu toate intrebarile tale si sa numai deschizi 100 de topicuri? Mersi
 
Forum Index » Profile for Gege » Messages posted by Gege
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com