[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paradoxx
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Message
Bai, hai sa nu ne certam iar. Hai sa luam si sa incercam.
Baga melci, pt ca acei viermisori sunt intr.adevar de la detritusul adunat cine stie pe unde... Mai sunt pestisori care papa acei viermi, dar nu mai stiu sigur care, parca molly daca nu ma insel
Le.am facut schimburi de apa in care ba puneam tratament, ba nu puneam (metronidazol) si deocamdata le.au stagnat burtile, comportamentul este normal, dar au "urme" de subtiere a burtilor. Din fericire doar ei, ramirezii.
Ceilalti sunt super, agitatie peste tot, mai ales ca am luat si doi scalari mici si doi mari(cei mari sunt in bazinul cel mare)
Urmeaza o carantinare brutala, cu baie pe termen mediu in apa cu metronidazol in concentratie mai mare, fiindca sunt satul sa scape, dar doar ocazional din cauza plantelor care tin bacteriile rele captive dar in viata, iar dupa schimbul de apa sa se dezvolte iarasi. Pestii ori scapa, ori nu scapa, nu vreau sa fie si ceilalti afectati(desi nu sunt semne, este posibil sa fi fost si ei, dar cum spuneam, deocamdata totul este super, pe cat posibil .
Later edit: daca are cineva vreo metoda care ar putea da rezultate mai bune, sunt liber la sugestii
Nu cred ca o sa iti placa, dar zic ca merita incercat in paralel cu altele: https://www.sera.de/us/product/pond/sera-koi-color-nature-medium/
DE CE recomand asta ? Uitandu-ma pe lista de elemente procesate, vutamine, bla bla, observ ca nu este mare diferenta intre mancarea de discusi si o alta pt ciclide(este, dar nu mare, ci chestie de 2/3 procente mai multa proteina ). Avand acestea in cap, ma uit si pe lista a ceea ce contine aceste koi food,o mancare neortodoxa sa zic asa pt oscari, dar numai uita-te la ce contine, apoi fa.i o comparatie cu altele. Mai mult decat atat, concentratia mare de spirulina ajuta tranzitul intestinal.inca o data, recomand asta pt koi in paralel cu shrimpi oceanici(au facut 36 lei punga) din Lidl/Penny, pestisori pt testoase/pisici procesati la rece si rame crescute in casa. Dintre toate chestiile de crescut in casa, ramele mi se par cele mai ok(cresc mai greu, dar merita).
Mancarea preferata a oscarului meu e cea de la Sera ^^ nu am incercat new life spectrum sau altele, m.am bazat pe logica etichetei, prin faptul ca majoritatea ingredientelor sunt asemenea.
P s.: Cica ambalajul ar fi facut din plastic reciclat, la fel si eticheta(hartie reciclata) dar nu ma bazez pe asta ^^
Pentru ca nimeni nimic, un video de acum 3 zile:

Din pacate am observat ieri ca burtica femelei de ramirez a inceput sa se subtieze, am pus 2 tavlete de metronidazol sfaramate si am lasat becu stins. Maine schimb de apa, iar 2 de metronidazol(sper sa nu afecteze prea tare melcii si plantele) si daca tot nu.si revine,o bag in carantina.
hehe asa, in sfarsit vedem si noi ceva ^^
eu nu citesc decat insecte pe-acolo si nu vad niciun peste ^^
Serios vorbind, de acvariu nu are rost sa mentionez, stim cu totii la ce nivel este, dar cand o sa apara bugetul, nu o sa ai nicio scuza
ca sa nu mai zic ca prin pierderile unora, dam sansa altora
Bravo alinutz, si eu as fi zis la fel, pacat insa ca sunt acvaristi ce nu sunt axati precum noi, pe evolutia pestilor. Am un coleg de sta de 5 ani pe tusa cu acvariile, doar pt ca este prea detailist si axat pe nevoile plantelor, facandu.si canalizare la noua casa speciala pt schimburi de apa, spatii de lampi si filtrare etc punand pestii doar pt a hranii plantele cu ce elimina pestii. Pur si simplu asa sunt gradinarii, neinteresanti
Pai da, arlechinii sunt ca un tanc, insa guppy nu. Multi ucidem viviparii din cauza acestui fapt(suprahranirea).
Sustin,classic 150 e bun,dar mai sigur ar fi in paralel cu un altul de orice fel. Am primit si eu unul donatie(multumesc ever sad)si nu pot decat sa ma bucur de el, e mic si dragut precum o jucarie, litrul de eheim substrat isi face treaba,iar debitul lui este destul de puternic in comparatie cu ce te.ai astepta de la un asemenea micut; totusi, recomand mai mare(pawn intended).
Eu vad la arlechinii aia burta cam mare, cred ca le dai cam mult de mancare, de aici ii omori- o presupunere-
Later edit: nu te lasa batut, pentru ca ai ceda foarte usor. Multi de aici am fost supusi la incercari grele cu mortalitati subite de 100%, cu bani calumea investiti si echipamente mai mult sau mai putin de top, insa durerea pierderii pestilor dintr-o data este ...fara cuvinte. Nu ceda, fa-i o recapitulare a ceea ce crezi ca nu ai facut/faci bine, baga si un tratament eventual si aia e. Ca sa nu uitam ca viviparii din ziua de azi sunt speciile cele mai bolnavicioase, s=a mai discutat pe subiectul acesta si am ajuns cu totii la concluzia ca de exemplu, guppy care prin anii 90 traiau si in borcane de muraturi pe jumatate spalate, cu becu bagat in apa la jumate pt incalzire, sau guppy ce puteau trai si in bazinul la wc pe atunci, acum mor daca nu le dai suplimente de vitamine, mancare fancy sau daca cumva ratezi un schimb de apa. Prin urmare, sfatul meu e sa nu cedezi si ma repet, cred ca suprahranesti.
ba ale noastre sunt mai frumoase, deoarece ale noastre au pesti smilie smilie
Pai practic, cam mizeria trebuie sa o ridice, nu substratul. Eu tot Sera Recomand Ieftin si bun
eu am aspiratorul clasic de la Sera(ala galben) si trage bine cu cupa aia mare rotunda, caci e inalta si incapatoare, am substrat de 1-3 mm si ridica bine, mai ales daca si iei o cantitate mai mare in cupa.
MSI wrote:Ha, misto racul

Mai baga poze sa urmarim ce face

+2!
Poate ma insel, nu il vad bine,dar poate este procambarus sp.
Drumu pana la Buc si inapoi nu e gratis ^^
Eu de gris am scapat mereu crescand temperatura la 29 in cazuri incipiente, cand am observat imediat. Incearca asa, fara nicio chimicala
Tetra acestia si in general tetra, pot sta in acvariu comunitar doar daca au un card de un numar considerabilde minim 10,recomandabil de obicei 6,acvariul e mic si pt ei si pt guppy, sunt prea activi iar cu pesti voalati in acelasi acvariu, devin teritoriali. Ii poti tine pe toti daca iei un acvariu mai mare si sa suplimentezi nrul coloratilor.
urmeaza sa citesc urmatoarele comentarii, din lipsa de timp, acum la rapid spun ca trebuie ca toti pestii sa faca tratament, nu in acvariul spital, cel comunitar, dar melcii sa ii scoti temporar.
 
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com