[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paradoxx
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Message
Nu se atinge de apa, pentru ca e simplu: pisicile urasc apa ^^
Faza din Tom si Jerry cu matza ce ia pestele din bol, este reala pt ca volumul apei si spatiul din care sa il vaneze e mic, nu se uda prea tare
Nu e gris, mai degraba ceva ciuperca, insa poate fi si de la pietris daca scurma toata ziua in el. Cum a evoluat pana acum treaba ?
Acvariile mici nu sunt recomandate incepatorilor, un volum de apa mic e mai greu de controlat decat unul mai mare, mai precis un volum mic de apa se murdareste mai rapid
Simplu: incalzeste apa/merge incontinuu pana ajunge in canistra la fel cacea in acvariu si invers
Nu,pe copil nu, dar o convinse pe maica-sa ^^
Vreau vrea vreau ^^
Am face bine acvaristicii daca nu ne.am mai expune orgoliile si ego-urile personale si ne.am vedea strict de pasiuni: pesti, matze, tzatze,cururi...de astea de.ale forumului
Apropo de scalari, mi.am luat doi diamant blue adulti si unu pui,plus o corcitura neagra. Mai am un red shoulder mascul, femela mi.a murit din senin si nu stiu cum sa i impac pe aia doi diamant, caci se tot impung
Intrebarea cu algele: alea verzi s.au hranit cu cele moarte si au devenit verzi intens(cel mai probabil, nu stiu ce alge ai )
Pestii se corcesc, dar nici chiar zoofilie de.asta cu guppy si cory sunt prieteni, dar nu sa se corceasca. Am un botia si un hoplo ce stau numai impreuna so se "pupa" toata ziua
Eu sustin
Mult succes, dar ai grija! Guppy nu mai sunt ce erau odinioara. Hibrizarea, apele poluate si cresterea lor in ferme inadecvate a dus la sensibilizarea lor. Eu mi.am facut un vivipariu, cu platy albastri
)))) ma spargi

Nu sti ca nu e voie sa.ti bati copiii? Vezi ca vine Norvegia si ti.i ia
Noi putem analiza din exterior, de.aia tu nu vezi imediat; fiind obisnuit cu perceptia de creare, nu iti dai seama, e ca si faza cu pestele cand creste, noi nu realizam dar rudele ce vin ocazional in vizita observa imediat, sti replica"ce mari s.au facut".
Eu sunt indragostit de cum se vede ce ai tu acolo, nu e mare lucru dar pt mine scapeurile mai "hardscape"(pleonasm? )asemeni acestuia sunt ce ma ung pe suflet prin delicatetea lor, contrastul cu lumina, pestii, bla bla. Acvariul tau este motivul pt care nu sunt gradinar, ma ung cu ce.mi ofera natura(de asta eu las plantele wild).
Hai sa vedem si qieshtii ^^
Nu.mi place.




Mint!! Mor dupa cum pica lumina pe sticla, contrastand cu fundalul ala negru. Las aici o inimioara, sa ramana in analele forumului ca semn al aprecierii.



Si mai las una ca sa o tii tot asa, pt ca ne place



@ever, sa sti ca clipocitul apei este deranjant maxim doua/3 zile(in functie de persoane), imi amintesc cand ne.am luat chirie la garsoniera in 2012 si nevastuici-mii incepuse sa ii placa sprinklerul ala de out ce stropea la suprafata apei, zicea ca o ajuta sa doarma mai bine noaptea, ceea ce de multe orinu ai crede, insa estompeaza celelalte zgomote cum ar fi masinile in orase aglomerate sau latratul cainilor, bataia matzelor, etc. Acvaristi si iubitori de natura fiind, cred ca majoritatea ne.am obisnui in cateva zile
Colmatarea unui filtru, indiferent de brand, tine de materialul filtrant, stocul de pesti si hranirea lor. Eu nu as avea curaj sa il las mai mult de doi ani, ce sa zic de 12...recomand cu caldura a nu mai lasa filtrele pana la colmatarea totala, nu numai ca nu isi are rostul deoarece colmatarea lor poate fi in functie si de pozitia IN-ului de exemplu pe langa motivele enumerate mai sus, dar si pentru a nu se repeta figura cu pestii morti.
Ah, daca e doar pt rac, va fi super, am avut si eu odata
Nu pot sa zic decat ca ma bucur ca ai ascultat de sfaturi...la faza cu automatizarea m.am pierdut, nu e pt mine, dar iti doresc succes, ape limpezi si pestisori sanatosi
Ii lasi in bazinul asta, iar in cel mare iei si pui ce vrei tu. Acestia se vor inmultii(sperand ca nu ai doar masculi) si uite asa cu ceva rabdare vei avea ce iti doresti, fara sa cheltui si sa combini cu frica marimi diferite
De acord cu guppy si mentalitatea de gaina de acord si cu anti - tetra color. Come on, se poate mai bine. Poti lua tetra color, dar varianta necolorata.(mai precis cum sunt ei in natura)
Ca sa scapati de dilema, mai faceti un acvariu.
 
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com