[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paradoxx
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Message
Vezi ca multi pot fi salvati, chiar daca sunt"supti" la burta, isi revin in timp cu masa musculara.
Da, aproape orice medicament afecteaza nevertebratele, insa sa sti ca e dupa noroc. Am avut melci de au trait bine-mersi in bazine de carantina.
Eu cred ca paraziti intestinalir, am avut la jandarmi, aratau exact asa. Baktopur sau metronidazol(gasesti si sub numele de Flagyl). Apropo de Metronidazol, am gasit intr.o farmacie pana la urma
Asa arata cubu de 100
E singur, de.aia e asa panicat. Lasa ca o sa fie bine in curand
am mai multe acvarii Dupa cum spuneam, m-am mutat la o casa mai mare, deci implicit mai multe acvarii
Stim cu totii ca nu bag asa ceva in acvarii
Referitor la platy, stau toata ziua cu ochii dupa ei sa nu ratez daca fata vreun pui
M.am indragostit de pestii astia cand am vazut un video de la un tip pe youtube"Bass fishing productions" ce se entuziasmeaza la orice peste pe care il prinde pe raurile arhi-invadate de pestii de acvariu din Florida, ma amuza ca ii place ce face si cand i.a scos din parau, erau albastrii si inocenti Am plecat a doua zi de.acasa sa dau comanda de platy blue, si incredibil nu va mint, erau la vanzare !!! Am luat 10, albastri si unu galben, ca era ultimul si am plecat mai fericit ca niciodata. Bineinteles ca erau cu inceput de rot fin si cu operculii rosii,i.am trecut pe Flagil si acum uitati-va cum isi arata culorile de frumos, fata de cum erau de spalaciti in magazin cu aripioarele franjurate la Anima. A doua zi, in zoo center i.am gasit chisr cu 2 lei mai ieftini , iar pt ca unul in acvariul de carantina de la mine dadea semne ca moare, am mai luat 1 albastru si doi negri mickey mouse cred ca se numesc de astia 2, mi.am dat seama ca problema era de la transport, nu de la magazinul Animax, pt ca si din perechea neagra de la zoocenter,da semne ca femela nu isi mai revine, nu mai inoata "unduindu-se " ci oare un pic incordata. Perechea e trecuta si ea la carantina cu flagil si chiar la ultimul schimb de apa baktopur, dar....deocamdata ma bucur de cei salvati:
https://www.youtube.com/watch?v=u5u-OD3h-mM&feature=youtu.be
Le: temperatura e mereu la 24,mai scade dimineata pe la 5 la 23, dar incalzitorul face fata. Regret ca nu bate soarele mai mult, macar jumate de ora intreaga, sa le pot vedea culorile mai bine.
Lasa, ca nu trebuie sa fim originali pana la capat. Daca tot avem lumina potrivita, pestii respectivi si barcile aferente, putem sa trisam un pic cu un tv Sport din ala mic
Bai, si eu sunt cretinizat de masinile sfintite si preasfintite, asa ca in semn de protest mi.am pus asta la Logan(cea mai buna masina din lume )

image

Asta e plata nevesti.mii cand vrea sa umble cu masina mea(ea are corsa si zafira-care e tot a mea-)
image

Pe care sa o bag ?
image


Ne luam ceva cu pesti reprezentativi pe masina ?
Bai, nu ma face,ca sunt deschis la provocari
stiu, dar nu o las decat seara cand sunt pe terasa,sa am lumina ambientala. cand am cumparat-o nu am stiut ca e multicolora, credeam ca are mai multe programe, dar teapa
Nuuuu,nu renunta la molly, sunt "esentialul" acolo. Cat naibii sa si polueze ?
Pentru ca m.am mutat la casa de 2 ori mai mare, dar de 2 ori mai scumpa, imi permit de doua ori mai multe acvarii asa ca si prin urmare, 10 platy outside(9 albastri si 1 galben cu negru), cu incalzitor setat la 23, pompa de aer cu piatra cu lumini si perdea cu bule de smescheri,cu substrat ciclat cu melci si plante salata de suprafata fara lumina, deoarece nu bate soarele decat dimineata maxim jumate de ora, de aceeea nu le merge bine:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=DUlnDmImKcM
Nu mai stiu cum sa pun videouri.


Si pentru ca era kitchoasa si nu o foloseam, o folosesc acum la bere si coniac pe terasa(probabil de-aia nu mai stiu acum sa pun videouri)

https://youtube.com/shorts/jy7L_9oipgw?feature=share
Foarte bine si asa da sa vada si uoichiu meu ceva vietati
Eu tot cred ca apa este doar dura
eu evidentiam sarcasmul existent ^^ plm, mie imi place.

ce cred eu ca se considera fier este de fapt duritatea apei, ceea ce se si depunde pe bateriile sanitare. ATENTIE! sarcasmul colegului EVER este arhicunoscut dar are rol educativ. Intr-adevar fierul din apa nu se aduna cu magnetul si nici nu este vizibil fara ceva teste concludente, iar dupa mica mea atentie asupra subiectului, cel mai probabil este vorba de duritatea apei care la puturi adanci poate deveni enervanta, dar nu este nimic rau atata timp cat nu tii pesti pretentiosi ce necesita duritate slaba respectiv apa acida, sau nu sunt obisnuiti a trai in apa cu o duritate putin crescuta.
Avand in vedere ca aveti creveti, luati-va turba si pune-ti-o ca substrat, va ameliora din duritatea apei si dati inainte fara probleme.
Explic eu:
Pestii au avut bulan ^^ Ma bucur totusi ca au supravietuit, tine.o inainte cu schimburile de apa la 3/4 zile si sa vedem evolutia. De ceva zile am o pasiune pentru platy, pune ceva acolo in caz ca ai mei se duc de la tramanet, luandu.i bolnavi de pe transport, inca sunt pe carantina. Am mai luat 2 alaltaieri, unu din ei bolnav din nou.
ma bag pe subiect, spunand ca la mine la tara am avut noroc de a scoate 3 radacini la shto' cu doar 3 doze - asta pt ca am pamantul muncit si moale. Le-am adus acasa, fiert, bla bla, bagat in acvariu si am patit sa imi incetoseze apa si sa le ia din oxigen pestilor, dimineata erau toti cu botu la suprafata, disperati dupa aer. De ce s-a intamplat asta si cum pot face sa fie radacinile viabile pt acvariu ? sa le tin mai mult timp in galeti cu apa ?
Stiu ca au nevoie de custi mari, asta m.a impiedicat sa achizitionez rozatoare in general pana acum. Si nu te deranja, presimt ca desi o sa iiplaca, sotia o sa ma puna sa dorm cu ele in cusca, mai ales ca i.am propus si a acceptat inca un acvariu cu platy albastri tinem legatura in caz ca e disperat de trebuie sa scape de ei si chiar nu are cui sa ii dea
 
Forum Index » Profile for paradoxx » Messages posted by paradoxx
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com