[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: um02122
Forum Index » Profile for um02122 » Messages posted by um02122
Message
N-am mai facut un schimb de apa din februarie, de la mutare. Si pana de curand nu am avut nici skimmerul pus pe acvariu. De saptamana asta merge iar.
Acvariul merge pe temperaturi de 30 °C ziua. Nitratii par sa fie jos, pana in 10 ppm.
Naiba stie.
Imi pare ca 250L e prea mic atat pentru Chelmon, cat si pentru Moorish.
Imi lipsesc timpurile cand visam doar la pesti de 1 cm.
Plm, cred ca fac upgrade la un 650L.
dan.pavelescu wrote:acum arunc o galeata pe luna.


Ma uitam serile astea cu telescopul si nu intelegeam ce cauta galeata aia pe luna.

Mai pune si tu o poza cu acvariul sa stie lumea ca traiesti.
dan.pavelescu wrote:La mine e loc suficient

Pai tu nu aveai deja un Sarcophyton? Nu creste cum trebuie?
dan.pavelescu wrote:E naspa, pleaca de aici, nu vorbesc cu tine, pa!


Stiu ca e naspa, deja nu mai incape in acvariu:

Si poza de detaliu pentru Dan.
Reamintesc ca am acest coral de cand era o urma de tesut pe o piatra.

Acest acvariu e ok.
Nu am mai curatat peretii si am coralina, verde si violeta.

Scuze pentru calitatea slaba a pozelor, dar azi e luna cand nu curat geamul.

Si ceva pe partea de design:

https://reefbuilders.com/2016/06/01/giesemann-viva-led/

Idei:

http://www.illumagic.com.tw/specification--features2.html

Pentru colegii care osi pregatesc piatra pentru un nou acvariu, am descoperit acest produs https://www.h2oaquatics.co.uk/filtration-skimmers/filter/live-rock-enhance

Ce mi se pare interesant e sectiunea despre conditiile optime pentru curarea pietrei vii:

Curing Live Rock: Dose daily until ammonia level is zero, and the water is clear. Curing is further enhanced by aeration, use of a Protein Skimmer, and changing water when it clouds. In early stages of curing, cloudy water is normal. Replace dose whenever water is changed. Oxygen becomes more soluble as water temperature and salinity decreases; therefore, curing is faster and easier at lower temperatures and salinities. We suggest while curing to try to keep water at about 72° – 73° f and 1.020 – 1.021 specific gravity.
Danila wrote:E bine cand ai astfel de probleme , si magazin pe deasupra ,parca iti vine sa tot acvaresti


Parca e si mai bine cand nu le ai.

Chelmonul a inceput sa manance frozen de cand l-am separat.

Am turnat si 20 de pungi de copepozi, dar pare sa nu fie interesati de ei, ii lasa sa zburde prin apa si ii evita.

Urmeaza sa incerc diversificarea la pellets, am luat special pentru el unele care ar fi facute special pentru pesti mai dificili.

Idolul ala imi bate toti pesti cand dau de mancare.

E atat de naspa ca a trebuit sa dau celalalt acvariu la apa ca sa am unde sa-i tin pe toti fericiti.

Eu inteleg ca vrei ceva in genul:

Am si eu dozatorul asta de la AquaMedic. Eu l-am calibrat cand l-am cumparat, la 3 ani dozeaza exact la fel cum doza la calibrare, toate capetele dau 100 ml fara eroare.

E adevarat insa ca nu se compara cu fostele pompe peristaltice de la AquaMedic, cele cu furtunas de santopren.

Dar ca entry level, cred ca nu prea conteaza ca dozeaza 7 ml in loc de 6. Atat timp cat faci corectiile functie de consumul actual, cred ca tot merita mai mult decat dozarea manuala.
dan.pavelescu wrote:Tu cumperi apa sarata, nu ti-o prepari singur? Asta inseamna sa fii mafiot


Pai e mai scump, iti rupi spatele si suspensiile carand, dar nu mai pui o instalatie ATO si butoaiele de colectare, amestecare etc. Si nu mai masori sarea cu masura pentru sare, salinitatea cu refractometrul etc.



Si o poza cu corectiile de culoare:

Ieri am fost la magazin.

Am venit cu 100L de apa sarata, un Zebrasoma scopas, un Chelmon rostratus si un Amblyeleotris latifasciata, un frag de Duncanopsammia axifuga si doi fragi de Seriatopora caliendrum / guttatus.

Pestii au fost aclimatizati la temperatura, cu luminile stinse pentru restul zilei, cu intentia de 10 zile tratament profilactic cu PolypLab Medic (inceput aseara).

Coralii au trecut prin dip de 10 minute cu CoralRxPro, aclimatizare la temperatura si au fost asezati la nivelul nisipului.

Azi am pus un nou bidon de 25L apa de top off si am crescut Nopox la 10mL/zi.

Iti iei trei AI Prime HD si aia e.

Ai control pe telefon, exista pe net programe pentru iluminare, lumina are un spectru placut, gasesti sa iei second hand si chiar sa cumperi de rezerva, in plus cred ca se pot cumpara si placutele led de noi daca ai cunostinte in SUA (au fost puse la dispozitie pentru upgrade la varianta HD).
Din pacate, lemnul putrezeste in apa sarata.

Daca vrei iluzia de mangrove, planteaza mangrove, se gasesc propagule de cumparat.

Legat de animale, de ce te grabesti sa arunci totul in acvariu de la inceput? Lasa piatra sa devina matura, apoi incep sa adaugi una alta.

Cat despre scheletele de Gorgonia, acelea sunt magneti pentru alge, in curand vor arata ca niste salcii plangatoare.
As vrea sa mai adaug un peste inotator activ sa-i tina de urat lui Moorish Idol.

Aveti ceva sugestii adecvate unui acvariu de 250L, max 400L (nu cred ca voi face upgrade la ceva mai mare de 400L in urmatorii doi ani)?

Intentionez sa iau un exemplar juvenil.
Chillerul ar trebui sa stea afara din casa. Ii construiesti un cotet la perete gen garden shed cu usile ventilate ca sa nu stea expus la elemente si tragi furtunurile prin perete.
 
Forum Index » Profile for um02122 » Messages posted by um02122
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com