[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: um02122
Forum Index » Profile for um02122 » Messages posted by um02122
Message
gsv wrote:Ce moaca are aia din prima poza de se uita la tine! )))) Tare de tot.


Erau ofticati ca am pus un coral in locul lor preferat.
Foarte frumos.

Inca asteptam sa vedem un nano marin.
koala wrote:
um02122 wrote:... Eu tot am un regret.

E legat, cumva, de salinitatea apei?


Eu tot sunt de parere ca daca faceai un mic efort la achizitionarea pestilor (adica sa vii sa-i iei de aici) si iti selectai doar exemplare juvenile din fiecare specie, nu aveai probleme cu ei.





Am reusit sa prind un veteran pistol shrimp (tiger pistol shrimp - Alpheus bellulus) din acvariul de carantina si l-am adaugat in acest acvariu (unde am de asemenea si un veteran micut watchman goby Stonogobiops xanthorhinica din Fluval Edge 23. Sper sa se gaseasca si mai ales, sa fie dragoste la prima vedere.

Nu mi-a venit sa cred cand am vazut GHA pe suprafata a doua din pietre. Turbo mexican mi-a curatat deja jumatate din ea peste noapte. Voi mai adauga cativa, deocamdata se pare ca nu vor muri de foame.

Nassarius continua sa creasca in numar.

Apoi skimmerul Deltec MC500 - foarte inspirata alegere. Eu nu inteleg cum poate acest skimmer sa extraga substante atat de urat mirositoare. Nu mi s-a mai intamplat cu niciun skimmer inainte. Iar skimmatul produs e un borhot gros maro inchis. Arata ca o diaree si miroase mai rau ca una. Din fericire, asta se intampla doar cand il golesc, la 2-3 zile. I-am gasit punctul dulce prin modificarea nivelului apei din sump, pot probabil sa-l las si mai mult de trei zile fara sa dea pe afara.
O modificare (relativa) a fost sa-i schimb cupa cu cea de la MCE600, identica in dimensiuni, dar cu un cot de overflow in cazul in care se umple.


Iti recomand cu caldura Triton Lab,
Atat pentru testare, cat si pentru dozare. Daca folosesti metoda lor, scapi de schimburile de apa.

https://www.triton-lab.de/en/products-services/icp-oes/the-triton-icp-test-kit/
Pukani e tare faina, daca as mai gasi, as face un aquascape din felii de 2-3 cm facute la fierastrau.
ionut_dt wrote:
Apai sa dea naiba in el de teflon, ca face poze numai de la 2,5 mb in sus si nu le pot urca pe site. Pozele cu pietrele mai rasfirate sunt mari


Descarca aplicatia Autodesk Pixlr, iti permite sa scazi rezolutia pozelor plus mici corectii direct din telefon.
Fain acvariul si locul unde ai ales sa-l plasezi. Eu tot am un regret.
Azi am inceput sa mai inchid din acvariile mici

Ca atare, am adaugat deja cinci melci cerith caraibieni (Cerithium litertatum), un melc turbo mexican (Turbo fluctuosa) si mai multi limpets mici (astia nu stiu sa aiba nume romanesc).
Humbert wrote:vreun motiv anume pt care tintesti Ca la 420 si Mg la 1300? sau e doar din cauza ca sunt cam la mijlocul intervalelor recomandate?
eu stau la maxim cu ambele, adica 450 si 1350


Pe principiul ca orice coral, inclusiv SPS poate creste ok cu acesti parametri atat timp cat sunt stabili.

Si ca o concentratie mai mare de calciu iti creste depunerile pe suprafetele mai calde din acvariu (adica fix pe pompe), scazand intervalul la care trebuie curatate.
De doua zile am pelicula pe geam, probabil de la dozarea cu Nopox.

Azi dimineata am testat iar:

Valorile actuale si cele tinta:

SG=1026.4 g/L tinta 1025-1026 g/L

Temp=27 °C tinta 26-28 °C

NO3=50 mg/L (ppm) tinta 1 ppm

PO4=1.0 ppm tinta 0.1 ppm

pH=8.0 tinta 8-8.3

Alk=10 dKH tinta 9-10 dKH

Ca=420 mg/L (ppm) tinta 420 ppm

Mg=1350 ppm tinta 1300 ppm

Intrucat nu am mari consumatori, iar nivelul electrolitilor a ajuns unde il vreau, ma bate gandul sa opresc dozarea de Ca/Mg/Alk si sa continui doar pe cea de Nopox pentru a controla putin nutrientii.
Asa-s unii norocosi, vor sa inmulteasca pesti si se aleg cu pui de papagal.
Acvariul a supravietuit dozarilor mele. Totul arata ok.

Apa a fost putin albicioasa in prima zi.
Danila wrote:aveam un lobophytum care ajunsese sa ocupe jumatate din bazinul si asa f.mic


Stai ca mai am eu ceva de zis.
Eu cred ca a fost mana diavolului.

Ospat campenesc.

Am setat pompa de dozare pentru:
1. Foundation A (Ca+) 6mL
2. Foundation C (Mg) 2mL
3. Foundation B (kH / Alk) 18 mL
4. Nopox 5mL

Voi doza manual:
5. Trace Colors (A B C D) 0.6 mL
6. Reef Energy A 1 mL (-> 4mL)
7. Reef Energy B 1 mL (-> 4mL)

Pe viitor voi adauga inca o pompa slave cu inca patru capete, pentru Trace elements.

Am adaugat si bidonul de ATO in cabinet, in spatele pompei de dozare.

Valorile actuale si cele tinta:

SG=1025.9 g/L tinta 1025-1026 g/L

Temp=27.8 °C tinta 26-28 °C

NH3+NH4=0 mg/L tinta 0 mg/L

NO2=0 mg/L (ppm) tinta 0 mg/L

NO3=50 mg/L (ppm) tinta 1 ppm

PO4=1.0 ppm tinta 0.1 ppm

pH=7.7 tinta 8-8.3

Alk=6.1dKH / 2.16 mEq/L tinta 9-10 dKH

Ca=395 mg/L (ppm) tinta 420 ppm

Mg=1290 ppm tinta 1300 ppm

Deocamdata voi incepe sa dozez:
1. Nopox 5mL pentru a scadea NO3 si PO4
2. Foundation A (Ca+) 6mL
3. Foundation B (kH / Alk) 18 mL
4. Foundation C (Mg) 2mL
5. Trace Colors (minor + trace elements) 0.6 mL
6. Reef Energy A 1 mL (crescut la 4mL cand mai adaug corali)
7. Reef Energy B 1 mL (4ml).

De repetat testele dupa o saptamana.
PO4=1.0 ppm

pH=7.7

Alk=6.1dKH / 2.16 mEq/L

Ca=395 mg/L (ppm)

Mg=1290 ppm
16/06/2019 primele teste:

SG=1025.9 g/L

Temp=27.8 °C

NH3+NH4=0 mg/L

NO2=0 mg/L (ppm)

NO3=50 mg/L (ppm)

Danila wrote:Multumesc de raspuns , eu oricum nu am cum sa cumpar asa ceva , dar vazand atata frumusete ma gandeam ca macar in imperiul in care soarele nu apune niciodata , poti incerca un bazin gen biotop -adica sa pui numai piatra si sa o lasi sa-si vada de viata ei( cu cat mai mult cu atat mai bine) .


Pai daca pui doar piatra si o lasi sa-si vada de viata sa vei sfarsi cu un acvariu steril insamantat cu spori din aer (piatra uscata) sau cu o diversitate limitata la ce supravietuieste de pe piatra vie. Asta daca se poate inmulti in conditii de acvariu.
Adica nimic interesant.

Pentru tine, cred ca un setup minimalist satisfacator si suficient de ieftin ar fi un acvariu Fluval Evo Marine cu skimmerul de la Fluval special conceput pentru acest acvariu (Fluval Sea PS2 Mini Protein Skimmer).

Acel acvariu are un volum decent, o circulatie decenta, filtrare decenta si o lumina decenta. La un pret mai mic decat orice contraptie DIY.
 
Forum Index » Profile for um02122 » Messages posted by um02122
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com