[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LaBocaDellaVerita
Forum Index » Profile for LaBocaDellaVerita » Messages posted by LaBocaDellaVerita
Message
E greu Humbert, e greu . Cu acvaristica asta . Da' daca pt unii e normal sa miroasa acvariul, n-ai ce le face
beez exista destul de multe materiale din care se poate confectiona un capac . Si dupa cum spunea si Humbert, e inutil sa crezi ca o banala bucata de sticla te scapa de mirosul acvariului tau. Cat despre explicatia ta cu excrementele care petrec ceva timp in acvariu pana sa ajunga in filtru ... e puerila si dovedeste ca ai o filtrare ineficienta
Sincer, parere personala, cu exceptia primelor 3 raspunsuri din acest topic, restul sunt ... apa de ploaie.
petrutz2003 wrote:la majoritatea becurilor daca te uiti afecteaza ochii
ceea ce m-a dus in eroare este specificatia producatorului "purifica apa din acvarii, iazuri, sisteme de tratare a apei potabile....etc",

Ai perfecta dreptate, de fapt ...producatorul . Purifica intradevar, dar numai folosindu-le in mod corespunzator, adica intr-un sterilizator UV , sau in cazul dat de tine intr-o incinta de sterilizare
beez wrote:ovidiualn are dreptate la partea cu mirosul...si eu fac la fel referitor la capac.

mariuso e imposibil sa nu miroasa a apa statuta,mai exact putin ``miros de balta`` exista in orice acvariu.
filtrarea biologica nu are mare importanta cat are filtrarea chimica in privinta mirosului.



O scurta intrebare daca imi este permis . Stie cineva care-i cauza acelui miros, de se vine cu astfel de afirmatii?
Trecand peste asta, ati vazut cumva vre-o firma care sa faca macar un capac de genul celui descris de voi (cu geam). Ma refer aici la capacele dotate cu tuburi, nu la cele echipate cu bec economic, unde treaba sta un pic altfel.
O filtrare biologica buna si un substrat aerat (nu va ganditi la pompa de aer ) nu au cum sa dea mirosuri neplacute. Poate doar daca aveti ceva mortaciuni prin acvarii (in special plante, ca sa miroasa a balta) .
Incearca la Hydrosystems. Gasesti de la fitinguri de toate dimensiunile, pana la tevaraie de toate dimensiunile
beez wrote:humbert :
chiar nu am auzit de super glue sau loctite in acvariu..
cred ca siliconul ar face o treaba mai buna la o fixare nu?




Multi "marinisti" folosesc super-glue gel pt fixarea unor corali pe pietre
Siliconul se exclude. Daca il bagi imediat in apa, acetatii din compozitia lui vor omora fauna din jur. Si daca astepti pana polimerizeaza...se usuca moss-ul
Pe pietrele alea slabe sperante sa se fixeze singur. Singura solutie e sa le lasi asa pana cand mossul va acoperii toata plasa.
Nu compara viteza de crestere a ricciei, cu cea a moss-ului, care-i mult mai redusa
Din umilele mele cunostinte, la 40W sunt drosere pt t8, asa ca nu vad ce ai putea face cu niste tuburi t5.
blind wrote:FREATLOR SIMT CA 'NEBUNESC

bula de aer care era ieri de vreo 4 cm lungime si 1mm grosime........azi caind am venit de la serviciu avea 12cm lungime si 1mm latime exact pe mijocul cantului sticlei laterale...s-q intins in jos si putin in sus

arata de ca si cum s-ar usca siliconul dinspre exterior spre interior si ar trage de capete (parca ar fi o crapatura in perete foarte fina)



Pai exact asa polimerizeaza siliconul . Dinspre exterior spre interior .
Asta demonstreaza ca n-ai sters geamurile bine inainte de aplicarea siliconului , sau ca ai atins siliconul inainte de imbinarea geamurilor .
In cazul de fata n-ai ce-i face decit sa-l relipesti . Si nu uita , orice acvariu se lasa la uscat 3 saptamani inainte de umplere .
Sa inteleg ca incercati sa reinventati filtrul gutiera ?
Pt un bazin de crestere este exceptional . Pt un plantat ... mai ganditi-va
Sincer as alege sa nu bag africani in acvariul ala . Volum e suficient sa spunem , dar nu e spatiu . Daca dau de 2 ori din coada , deja sunt lipiti de geam .
Filtrul e suficient
Baga apa linistit , ca tine fara probleme
Siliconul Dow Corning 881 este recomandat pt acvariile de peste 500 l . Ca il folosesc multi si la acvarii mult mai mici , asta-i o alta problema
Sa-i spunem din experienta
O problema des intilnita si cunoscuta foarte bine de importator .
Balastul e de vina . N-ai alta solutie decit inlocuirea lui .
scubu wrote:intrebarea mea e nevinovata...si da am si eu in tanganyikanu' meu vamaioate ....cateva...ideea e ca sunt curios cat timp le-ar lua sa devina parte integrala din'' decorul filtrant'' si daca merita miscarea asta...adica pui o parte cu pietre vii si trei parti alte pietre....?

Undeva in jurul a 3 ani
La cum arata as zice ca-i travertin de Marea Neagra , posibil de prin zona Vama Veche - 2 Mai
 
Forum Index » Profile for LaBocaDellaVerita » Messages posted by LaBocaDellaVerita
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com