[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Stare neon, balast folosire indelungata  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 777
Location: Roman / UK
IP:
Offline

1. Capacul de la acvariu. Intre neoane si luciul apei se foloseste o sticla ?
2. Aveti probleme cu neoanele din capac din cauza umiditatii ?
3. Balastul electronic daca se ataseaza tot in capacul acvariului, este gresit? Este afectat de apa in vre un fel?

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
mariuso
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/05/2010 14:43:54
Messages: 21
Location: SIBIU
IP:
Offline

Parerea mea
1. intre neoane si luciul apei nu se foloseste sticla pentru ca diminueaza fluxul luminos poate chiar cu 10 20%
2.3. orice circuit electric implicit balastru electronic cat si neoanele sunt afectate de umiditate daca nu sunt izolate corespunzator, pericol de scurtcircuit.

O solutie, pe care o folosesc si eu pentru a evita evenimente nedorite, amplasarea unui ventilator care scoate umiditatea in afara capacului. Dezavantaj trebuie sa completezi apa evaporata.
[Yahoo!]
bizar79xxx
Junior member

Joined: 03/07/2010 09:57:55
Messages: 36
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Amplaseaza balastul si restul circuitului electric in afara capacului sau intr-un locas special facut in capac, izolat de restul interiorului , si cu aerisire/cooler de la un computer doar pentru scoaterea umiditatii din locasul componentelor electronice, ni din tot spatiul de sub capac, astfel nu vei avea probleme cu evaporarea si circuitul va fi sigur. Foloseste de preferat cablu electric cu izolatie siliconica special conceput pentru circuite in conditii de umiditate ridicata (factor protectie IP65 parca). Pentru tuburi foloseste socluri speciale pentru acvariu cu garnitura siliconica. Asa vei dormi linistit, riscul de accidente fi mult diminuat, iar pretul acestor produse cu invelis siliconic nu este cu mult mai mare fata de cele normale.

Doar doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia omeneasca. Insa despre primul nu sunt sigur! (A. Einstein)
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2619
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

1. nu, nu este nevoie
2. nu. ocazional se mai depune calcar pe neoane de la stropii de apa care ajung acolo si se evaporeaza, dar asta nu afecteaza major functionarea neonului. periodic poti sa cureti calcarul de pe neoane daca te deranjeaza, eu unul nu am facut-o niciodata (oricum inlocuiesc neoanele la max 8 luni)
3. ar fi indicat sa pui balastul in afara acvariului, ca sa nu se corodeze ceva prin el de la umezeala. daca nu poti, merge pus si in interior, nu se intampla nimic in afara de faptul ca s-ar putea defecta mai devreme (dupa parerea mea)

edit: nu se poate face scurt circuit la neoane, ca nu are cum pur si simplu, nu se intampla nimic daca scurtcicuitezi cele 2 picioruse de pe una din laturile neonului. scurt poate aparea la balast, de aceea se recomanda sa fie pus in afara acvariului

This message was edited 1 time. Last update was at 13/07/2010 11:44:20




ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Eu intre neoane si luciul apei pun intotdeauna o foaie de sticla! Condensul este foarte mare(mai ales ca am discusi ce-i tin la 30C) iar lumina ce o pierd prin acest lucru o compensez prin punerea unui tub de neon in plus fata de necesar.
bizar79xxx
Junior member

Joined: 03/07/2010 09:57:55
Messages: 36
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:edit: nu se poate face scurt circuit la neoane, ca nu are cum pur si simplu, nu se intampla nimic daca scurtcicuitezi cele 2 picioruse de pe una din laturile neonului. scurt poate aparea la balast, de aceea se recomanda sa fie pus in afara acvariului

Nu se intampla nimic daca unesti cele doua picioruse ale aceluiasi capat al tubului din simplul motiv ca ele reprezinta aceeasi polaritate, sa zic asa, sunt doua pentru un bun contact cu soclul, dar daca se va face o punte pe baza vaporilor de apa, sau daca unesti picioruse de la capete opuse vei vedea ce scurt face! E adevarat ca in principiu daca nu te apuci sa bagi tuburile in apa mai rare cazurile in care sa se intample ceva, dar pentru siguranta, ca sa doarma linistit, cum spuneam, ar fi indicat sa foloseasca cablu/socluri/conectori cu izolatie siliconica.

Doar doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia omeneasca. Insa despre primul nu sunt sigur! (A. Einstein)
[Email] [Yahoo!]
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Dupa parerea mea avantajele ar fi mai mari decat dezavantajele:
-mentii usor curatenia capacului
-nu apare condens pe instalatia electrica
-nu sar pestii din acvariu(pt speciile ce au acest obicei si nu sunt putine)
-stopeaza raspandirea mirosului"de balta" din acvariu
-reduce zgomotul bulelor de aer ce se sparg la suprafata apei
-nu scade nivelul apei prin evaporare si pastrezi astfel o temperatura mai mare in apa cu un cost mai mic de energie electrica.
mariuso
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/05/2010 14:43:54
Messages: 21
Location: SIBIU
IP:
Offline

nu ii de bine daca ajungi sa iti miroase " de balta", ( ce s-ar face cei care au acvarii opentop)
si pe langa toata treaba asta.. sa tot stai de fiecare data sa dai geamu laoparte cand hranesti pestii, riscul sa il spargi,etc

[Yahoo!]
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Apa din acvariu are un miros specific, ca doar acolo traiesc vietuitoare acvatice pe care le hranesti,care elimina ce mananca ,respira etc.Ai plante, colonii de bacterii...in fine. La acel miros "de balta" ma refeream si nu la mirosul de hidrogen sulfurat dintr-o mlastina! Daca ai ocazia sa intri intr-o incapere cu cateva acvarii,ai sa intelegi ce voiam sa spun. Cand ai o crescatorie, nu te deranjeaza, dar cand acvariul il ai in sufragerie sau dormitor,mirosul ar fi neplacut. Pune intr-un pahar apa din acvariu si in altul apa plata ,din sticla de la market, apoi verifica-le olfactiv pe amandoua in parte. Intelegi acum?
Initial capacele mele sunt dintr-o bucata,apoi le tai in doua,bucatei mai mici lipindu-i un maner din slicla( ce ma ajuta sa-l indepartez cu usurinta atunci cand imi hranesc pestii) Astfel se imbina perfect ca si cum capacul n-ar fi taiat.
De remarcat e faptul ca cele doua bucati de capac nu sunt egale,avand propotii foarte diferite,respectiv 90-10%.
Dar asa fac eu si asta e parerea mea! Fiecare e liber sa faca cum vrea el...
mariuso
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/05/2010 14:43:54
Messages: 21
Location: SIBIU
IP:
Offline

Mie nu imi miroase deloc acvariu , dar stiu ca:
-amoniacul are un miros intepator prin urmare ciclarea nu ii gata
-cinobactariele au un miros nasol
etc
Prin urmare acvariu are probleme: se poate sa fie probleme cu filtrarea biologica sau in substrat s-au format bacterii anaerobe care dau mirosul de oua clocite(cand se colmateaza substratul).. sunt o gramada de posibilitati
Nu vreau sa intru in polemici, cum ai zis si tu . fiecare face cum vrea!
[Yahoo!]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

ovidiualn are dreptate la partea cu mirosul...si eu fac la fel referitor la capac.

mariuso e imposibil sa nu miroasa a apa statuta,mai exact putin ``miros de balta`` exista in orice acvariu.
filtrarea biologica nu are mare importanta cat are filtrarea chimica in privinta mirosului.
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 777
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Multumesc pt ca ati impartasit din experienta voastra.
Eu mi-am format o imagine

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
LaBocaDellaVerita
Clona

Joined: 06/06/2010 16:21:21
Messages: 44
IP:
Offline

beez wrote:ovidiualn are dreptate la partea cu mirosul...si eu fac la fel referitor la capac.

mariuso e imposibil sa nu miroasa a apa statuta,mai exact putin ``miros de balta`` exista in orice acvariu.
filtrarea biologica nu are mare importanta cat are filtrarea chimica in privinta mirosului.



O scurta intrebare daca imi este permis . Stie cineva care-i cauza acelui miros, de se vine cu astfel de afirmatii?
Trecand peste asta, ati vazut cumva vre-o firma care sa faca macar un capac de genul celui descris de voi (cu geam). Ma refer aici la capacele dotate cu tuburi, nu la cele echipate cu bec economic, unde treaba sta un pic altfel.
O filtrare biologica buna si un substrat aerat (nu va ganditi la pompa de aer ) nu au cum sa dea mirosuri neplacute. Poate doar daca aveti ceva mortaciuni prin acvarii (in special plante, ca sa miroasa a balta) .
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

cauza acelui miros este pur si simplu apa amestecata cu excremente.pana ajung in filtru se instaleaza deja mirosul in apa.si algele miros,si sa nu uitam ca si pestii miros.
am specificat mai sus filtrarea...chimica...

o firma care se respecta nu ar face un capac din sticla din trei motive:
-estetic
-siguranta
-dispersarea luminii
nu toata lumea are capac ``original``.eu unul imi facean singur capacele din sticla exact cum a zis ovidiualn...

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2010 11:50:02

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2619
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca acvariile voastre miros, aveti o problema cu filtrarea chimica a apei sau cu algele sau in general cu curatenia in acvariu.
mirosul de balta este probabil de la alge. mirosul de oua stricate este de la hidrogenul sulfurat rezultat in urma activitatii bacteriilor anaerobe din substrat.
pentru toate aceste probleme exista rezolvari.
un acvariu curat si cu filtrare corespunzatoare nu miroase!

cat despre pesti, sincer nu stiu cati dintre noi au avut ocazia sa miroasa pesti vii. mirosul pestilor despre care vorbiti se refera probabil la pestii pe care-i cumparam de la magazin ca sa-i gatim, adica sunt deja morti si in descompunere. si oricum, la cat de mici sunt pestii de acvariu, nu s-ar simti niciun miros de la ei.

in afara de asta, nu stiu cum isi poate inchipui cineva ca o bucata de sticla peste acvariu poate izola mirosurile. ca sa izolezi un miros, trebuie sa inchizi ermetic acvariul, ceea ce este imposibil cu sticla (lasand la o parte faptul ca ar fi complet contraindicat sa faci asa ceva, intrucat acvariul are nevoie de schimbul de gaze cu atmosfera)

This message was edited 3 times. Last update was at 14/07/2010 12:01:26




LaBocaDellaVerita
Clona

Joined: 06/06/2010 16:21:21
Messages: 44
IP:
Offline

E greu Humbert, e greu . Cu acvaristica asta . Da' daca pt unii e normal sa miroasa acvariul, n-ai ce le face
beez exista destul de multe materiale din care se poate confectiona un capac . Si dupa cum spunea si Humbert, e inutil sa crezi ca o banala bucata de sticla te scapa de mirosul acvariului tau. Cat despre explicatia ta cu excrementele care petrec ceva timp in acvariu pana sa ajunga in filtru ... e puerila si dovedeste ca ai o filtrare ineficienta
Sincer, parere personala, cu exceptia primelor 3 raspunsuri din acest topic, restul sunt ... apa de ploaie.
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

cred ca-mi pierd timpul aiurea...
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

cred ca si eu imi pierd timpul ..in primul rand unele persoane au luato off topic aiurea.

Humbert te invit sa faci ce a zis ovidiu cu testul olfactiv.intelege ca apa din acvariu nu are cum sa fie proaspata.toate acvarile au un miros slab!
stiu chestia cu algele si hidrogenul sulfurat,dar nu despre asta ne referim cu mirosul acvariului,a specificat si ovidiu.
cat despre mirosul pestilor este vorba despre excrementele lor dar si mucusul care are un efect asupra apei.
nu a spus cineva ca iti izolezi mirosurile cu un capac de sticla,cel putin nu eu sau ovidiu,care a spus clar care a insirat o lista de avantaje la un capac de sticla ,unde nu vad ca scrie ceva legat de asta...
capacele din pvc au doar doua functii mai deosebite:
-estetice
-permite un iluminat mai bun fiindca neoanele se pot prinde deasupra apei in o pozitie mai buna decat la un capac de sticla,si lumina nu se pierde cat timp este acoperita

LaBocaDellaVerita daca ne faci indirect inferiori din punct de vedere al cunostintelor si te exprimi asa sa nu iti fie de mirare ca decazi in ochii multor ``batrani``.ovidiu are ceva ani in spate ,ca si eu de fel.
stiu ca existe vreo 5 materiale din care poti sa confectionezi un capac :sticla,pvc,lemn tratat ,poliestern extrudat si fibra de sticla..daca am omis ceva se mai intampla..
te rog sa citesti cu atentie si sa imi arati si mie unde am precizat ``o banala de sticla de scapa de miros``
nu am spus ca petrec ceva timp ci am spus ca pana ajung in filtru.asta inseamna undeva la 1-3 minute(ma refer la in general la acvarii,nici nu am precizat ca e vorba de acvariul meu,care momentan e pe ``butuci`` si care pe viitor o sa aiba filtrare externa+1 filtru gutiera)doar nu sunt trase imediat de filtru,este suficient sa se faca schimb de substante cu apa,sa mai ramana cate un excrement printre plante,decor...deci crede-ma ca e influenteaza.si am specificat de doua ori ca este importanta mult mai mult filtrarea chimica pentru mirosuiri(carbune activ mai exact)
daca tot aveai respect pentru topic nu il poluai asa.
gata cu off topic-ul din partea mea!
LaBocaDellaVerita
Clona

Joined: 06/06/2010 16:21:21
Messages: 44
IP:
Offline

beez tata, nu te lua dupa nr de posturi, ca te pacalesti rau
Da' cum nu sunt nici primul si nu este nici singurul site pe care ti se da peste nas ca dai sfaturi aiurea... lasam comentariile la o parte . Reflecteaza putin la chestia aia cu batranetea, cat si la multe alte aspecte legate de acvaristica. Ei ti-am dat indicii, mai departe tu urmand sa rationezi
ovidiualn ... ca sa nu-ti mai pierzi timpul aiurea, vezi ca ai un pm de studiat

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2010 19:06:03

ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

laboca mi-a trimis spre studiere, in PM,imagini cu un iaz super meserias, dar din pacate pentru el ,AL ALTUIA!
Eu as fi dorit sa ma uimesti cu ceva relizat de tine...eh
Tin sa precizez ca helesteul meu este in constructie, departe de cum mi-ar place mie sa fie.Voiam sa va arat live pe ce-mi cheltui eu banii... Dar apare unu' ca asta si-ti piere cheful...
Succesuri in viata ta!
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com