[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Basic Aquarium - Nou sezon :)  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1456
Location: Austria
IP:
Offline

David Andrei wrote:Primesc si eu un raspuns....?

Citesteti bine topicul . Tu ai raspunsuri mai la tote intrebarile .
Daca afirma ca sti ce e ciclarea si cum functioneaza atunci ai si raspunsul la ce vei face cand te apuci de treaba.
Apropo ,multi nu se repeta
Daca consideram ca ai primit raspuns vei fi lasat sal cauti intelegi extragi din postari. Altfel primind mereu mura in gura nu vei invata nimic si intelege ce e acvaristica
. Sper ca mai inteles acum
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Pai da, am raspunsul dar eu nu am inteles la ce se referea Paradoxx prin "nu l reseta" complet.. eu prin asta inteleg sa nu arunc apa si sa spal mediile filtrante cu apa de la retea si restul pentru a omori bacteriile.... dar...?
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1456
Location: Austria
IP:
Offline

David Andrei wrote:Pai da, am raspunsul dar eu nu am inteles la ce se referea Paradoxx prin "nu l reseta" complet.. eu prin asta inteleg sa nu arunc apa si sa spal mediile filtrante cu apa de la retea si restul pentru a omori bacteriile.... dar...?

Dar ce?
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Prin a nu reseta complet, m.am referit sa muti doar materialele filtrante si sa lasi o parte din apa,in niciun caz nu pastrezi apa si speli materialele filtrante cu apa de la retea, eventual faci invers, adica arunci apa toata si nu speli materialu filtrant deloc. Tu ai zis ca vrei sa o iei de la zero cu asta mic, de.aia am zis sa nu resetezi complet, ci dosr muti acvariu mai mare intr.unul mai mic. Ce nu au inteles parintii tai este ca avand un volum mai mic de apa, vei sta si mai mult cu mainile in el.

Referiror la intrebarea mea de mai sus, voiam sa iti dai singur raspunsuri la : cum sa grabesti ciclarea in caz ca se decicleaza, cum sa eviti deciclarea apei in primul rand ,etc. Dupa cum ti.am zis, nu vad niciun motiv pt a reseta decat daca crezi ca ai ceva paraziti intestinali, astfel fierbeai materialul filtrant, substratul so buretii. neavand paraziti intestinali nu exista NICIUN MOTIV pt care sa faci iar ciclarea de la zero3 saptamani.
Haide sa discutam ca sa fim sigur ca sti ce ai de facut. Trebuie sa muti acvariul mare in unul mic, dupa cum iti zisei. Ce ai de facut ?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2022 23:49:59


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Bun, deci. Bacteriile stau si pe mediile filtrante (cel mai mult), deci inseamna ca pot arunca apa dar mediile filtrante lasate intacte (eventual doar curatate un pic cu apa aia din acvariu si ele si furtunele fiindca vad ca deja moare de tot debitu la extern si cred ca chiar e murdar. Intre timp cultura de bacterii de pe mediile filtrante se va pune si in apa iar totul va fi ok, asta insemnand dupa mine ca doar declorinez apa si o pot pune linistit si in ea si pestii direct,corect sau am inteles prost? Adica practic nu mai trebuie sa astept formarea unei culturi noi de bacterii 3-4 sapt.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/03/2022 07:24:46

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Deci, zic bine sau am zis prostii?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

In mare parte ai dreptate, da. Nu stiu de ce nu ai inteles pana acum, dar bacteriile bune nu se gasesc in masa apei, colonia de bacterii se stabileste pe materiile filtrante, decor, substrat, orice suprafata dura, in sprcial poroasa. Apa nu o arunci pe toata ci doar ce ramane dupa ce umpli jumate sau chiar 3sferturi din acvariul cel nou instalat pentru a simula schimbul de apa prin completarea cu alta noua. Nu stiu de ce ai fi ales sa o iei de la zero cu cultura de bacterii, e ilogic. Prin teorie, daca ai colonia de bacterii stabila, poti face mutarea cu 100% apa noua schimbata si sa arunci apa veche toata, dar pt a nu supune pestii printr.un stress nefondat, le faci doar un mic schimb de apa. Ai grija la timpul dintre umplere si introducerea pestilor, a nu ii arunca in acvariu si apa de acolo sa fie la o temperatura mult scazuta fata de cea in care ii tii pana faci cele necesare. Ai grija si cu incalzitorul, sa nu il uiti afara din apa, in priza fiind.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Pefect, asa o sa fac. O sa va trimit poze cand e totul e gata (nu stiu exact, zilele astea). Multumesc frumos!
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Este gata acvariul, va dau maine poze! Suspans, suspans si suspans... urgent trebuie sa mi cumpar robinet / lampa.. mai urgent robinet decat lampa dar ambele, este destul de puternic dar idea e ca stropeste , mai mult d asta... am bagat toti pestii la gramada , in borcan... nu prea par asa fericiti dar da... sa vad ce si cum , cum scap de ei.. nu i hranesc in seara asta ci maine seara f. putin. Sper ca nu am deciclat acvariul... apa e putin tulbure... (am spalat buretele de pe in cu apa de la robinet deoarece mai era putina apa in acvariu si destul de murdara (era si mizeria la suprafata ca scosesem pietrisul) zicandu mi in minte ca practic se aduna la loc cu timpul bacteriile respective (era si super jegos buretele, negru de mizerie, daca va aratam ce am gasit in filtru/ furtunuri , imi umpleam pumnul de bucati de restu inchegate intre ele... atat de groase si de mari erau... dar acum totul e super clean.
Justificare graba: nu prea mai aveam cand, sa stau de ei in weekendu asta cel putin (abia acu 40 min am terminat si am inceput de pe la 6:40 - 7:00...) iar motivul si mai mare fiind ca m a sunat cineva cu acvariul , ca l doreste , avand totul in acvariu a trebuit sa l eliberez... si da...

This message was edited 3 times. Last update was at 11/03/2022 22:46:37

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2099
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am inteles: nimic.

Dar pozele surprinzatoare, apar: maine. (abia' acum incepe distractia...)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

image


image

(nu l am pus plin ochi din cauza ca domnii gourami sunt asa de "nebunasi" in general incat cand ii apuca pana nu sar din acvariu nu se opresc (cand i am scos din acvariu mi au sarit din lighean de 2 ori, noroc ca aveam niste carpe puse intentionat moi sa nu se loveasca (le am pus un plastic pe juma din acoperire si a fost ok dupa sa nu se mai intample) , vreau sa cumpar o plasa fina de tantari probabil sa pun deasupra acvariului si atunci o sa fie totul ok (am vazut la o cunostiinta cu un acvariu mare fara capac idea asta). Nu stiu daca nu le convine ceva dar o fac.. si o faceau si in cel de 54L dar nu aveau sanse fiind umplut pe jumate si cu capac...
Maine cumpar lampa si ma uit si de robinet si de plasa (incerc)
Ce nu ai inteles Ever iar...
Bazat pe idea:
[Thumb - IMG_20220311_232648.jpg]

This message was edited 5 times. Last update was at 11/03/2022 23:29:09

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1456
Location: Austria
IP:
Offline

Atat spun, pacat cum sufera unele vie?uitoare din cauza noastra. A grabei si incopetentei de a cauta soluti si a ne arunca la ceva ce ne implementam în cap ca asa fac ca asa vreau.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2022 23:29:49

[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Samy ... cum am mai zis, nu eram eu super de acord in primul rand cu acvariul de 25L, dar asa este cel mai bine.... (in situatia mea pe care am explicat o si deja ar trebui s o stii...) , stiu, sunt chinuiti in momentul actual in spatiul ala asa putin, crede ma ca stiu dar chiar nu am ce le face momentan... sa vad cum scap de ei cat mai curand , crede ma ca nici mie nu mi place sa chinui vietuitoarele, acum nu fac asta din bunavointa , fac ca nu aveam ce face, trebuia desfiintat dupa cum am explicat si pana le bag la parintii in cap odata ca pestii astia daca stau intr un "borcan" cum ziceti voi de 25L o sa moara chinuiti ii dau.. (am o cunostiinta, daca nu , la petshop si asta e..)
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2099
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ever' nu a inteles:

1: de ce la un volum, asa "restrans" al bazinului, ai ocupat ~30% din volum, cu lemne ?
2: ar' fi nevoie de "macar un an" pentru un raspuns in cunostinta de cauza, la urmatoarele intrebari care nu le pun/scriu'/exprim.

Mai' ai, nelamuriri?

David Andrei wrote:Samy ... cum am mai zis, nu eram eu super de acord in primul rand cu acvariul de 25L, dar asa este cel mai bine.... (in situatia mea pe care am explicat o si deja ar trebui s o stii...) , stiu, sunt chinuiti in momentul actual in spatiul ala asa putin, crede ma ca stiu dar chiar nu am ce le face momentan... sa vad cum scap de ei cat mai curand , crede ma ca nici mie nu mi place sa chinui vietuitoarele, acum nu fac asta din bunavointa , fac ca nu aveam ce face, trebuia desfiintat dupa cum am explicat si pana le bag la parintii in cap odata ca pestii astia daca stau intr un "borcan" cum ziceti voi de 25L o sa moara chinuiti ii dau.. (am o cunostiinta, daca nu , la petshop si asta e..)


Mai bine, ii donai' ......

Poate ar fi avut o soarta mai buna decat' condamnarea la care ii supui'.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2022 23:39:13


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Aveam deja anubiasul si celelalte 2 (le am uitat numele) prinse pe lemn si asa m am gandit de pus in design si mi se pare superb cum a iesit si am "gandit o" ca fiind si bune ascunzatori pentru ei.. vorba romanului "cum sa l arunci ma ca i bun, economic' , n-aruncam nimic !!"
p.s: daca nu sunt puse, sunt puse n cos de mama care nu suporta lemne , pietre, cutii si alte minunatii, totul la cos!
Edit: o sa i donez... sa gasesc cui exact si ii donez, de lasat nu i las eu asa fiindca practic imi bat joc de ei provizoriu (cateva zile cat mai putin sper) ii gazduiesc in dl. "Borcan" fiindca din ce stiu pestii traiesc in apa si singura varianta de bazin cu apa este cel actual ;/

This message was edited 5 times. Last update was at 11/03/2022 23:43:35

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2099
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Una peste alta: daca suntem abuzati, abuza-m si noi mai departe/in necunostinta de cauza......

Firesc: scriu nescaiva idioti pe forum, ca: nu este "procedura corecta"

Vine subiectu' si contrazice: ca cica': va multumesc pentru sfaturi, dar fac tot gresit in mod intentionat ca trebuie sa demonstrez ceva....

Intrebarea mea (retorica) este: nu iti mai raspunde nimeni pe feisbuc/esti blocat acolo?

______________________________________________________________________________

Este ultimul text, scris in topicul asta.

LEdit:

traducere

Intrebare retorica: Nu ma intereseaza/mi se rupe de raspuns. (stiu deja raspunsul)



This message was edited 3 times. Last update was at 11/03/2022 23:57:06


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1456
Location: Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:Una peste alta: daca suntem abuzati, abuza-m si noi mai departe/in necunostinta de cauza......

Firesc: scriu nescaiva idioti pe forum, ca: nu este "procedura corecta"

Vine subiectu' si contrazice: ca cica': va multumesc pentru sfaturi, dar fac tot gresit in mod intentionat ca trebuie sa demonstrez ceva....

Intrebarea mea (retorica) este: nu iti mai raspunde nimeni pe feisbuc/esti blocat acolo?

______________________________________________________________________________

Este ultimul text, scris in topicul asta.

LEdit:

traducere

Intrebare retorica: Nu ma intereseaza/mi se rupe de raspuns. (stiu deja raspunsul)




+1
Hai la.bere
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2099
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am scris, ca nu mai scriu'.... O baga-m de oftopic?

Abia am bagat 9 doze si imi este inca sete.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1456
Location: Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:Am scris, ca nu mai scriu'.... O baga-m de oftopic?

Abia am bagat 9 doze si imi este inca sete.

Pai de aia te-am provocat, stiam ca nu te poti abitine la bere
Oftopic face sa dispara unele ....
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2099
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pai: da un laic' la scepu' meu cu Oscari......

Consecvent, dau si eu un laik/coment pozitiv la tine... (asa bulim' /babardim' contentu' de atentie)

LEedit: aia doua mii? (back to the bisnis)

This message was edited 3 times. Last update was at 12/03/2022 00:17:44


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com