[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Basic Aquarium - Nou sezon :)  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Bayek wrote:Nu lipi pietrele de burete, lasa-l sa traga mizeria din acvariu. Ca sa-l maschezi, plantezi 4-5 fire din aceeasi specie de planta in jurul lui, dar lasa distanta de 2-3 cm. Folosesti pietrele la altceva.

Mizeria de pe sticla nu e multa, se duce in apa si o absoarbe filtrul. E de fapt un biotop, nu e nimic grav.


A... ok, m am gandit si la asta ca nu ar mai avea cum s o traga, idea e .. la ce pot sa mai folosesc pietrele ... off, greu aquascaping u asta cand esti praf pe imaginatie :/
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Imaginatie ai, material de aquascape nu ai, asa ca stai linistit. Nu prea poti face aquascape din 3 pietre de rau cu un acvariu umplut pe jumate. Nu mai da quote la mesaje, se lungeste pagina si mai mult, o sa stim noi cui ii raspunzi. Da, hoplo e thoracatum, insa la cum te vad, in curand o sa ai un acvariu mai mare asa ca tine.i, mie personal imi plac, sunt draguti si narodei ^^ nu sunt prea mari inca pt acvariul tau, mai ales daca o sa il umpli. Rezistenta standului/ mesei o poti testa intr.adevar urcandu.te pe el/ea si facand miscari bruste, topaind usor si cu grija sa nu te accidentezi si miscandu.te stanga dreapta. Daca ai 70kg si te tine cu miscari de genul, va tine si acvariul. Este o metoda cam... barbara de a testa ceva, insa asa fac si eu cand nu sunt sigur.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Cam asa ceva paradoxx la tot ce ai zis.. la faza cu kg am 49kg si nu stiu cum pot eu sau un adult sa mute acvariul ala.. decat golit si abia atunci .
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Asa este ok?

image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ia o bucata de carton si decupeaz-o sa aiba lungimea si latimea acvariului.
O pui pe jos si incepi sa te joci cu pietrele si cu lemnele. Cand ajungi la un arajament care sa-ti placa, faci cateva poze sa stii cum le-ai aranjat apoi le transpui in acvariu.

Blatul noptierei pare a fi foarte curbat, nu vad bine acvariul..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ia o bucata de carton si decupeaz-o sa aiba lungimea si latimea acvariului.
O pui pe jos si incepi sa te joci cu pietrele si cu lemnele. Cand ajungi la un arajament care sa-ti placa, faci cateva poze sa stii cum le-ai aranjat apoi le transpui in acvariu.

Blatul noptierei pare a fi foarte curbat, nu vad bine acvariul..


Din fericire , nu este curbat! Am facut eu poza dintr o pozitie proasta , dintr un unghi inclinat, nu din unul drept.

Ar fi o idee, dar mi se pare ca am deranjat deja rau de tot substratul ala... te referi sa fac asta acum sau cand voi pune si lemnele?..

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 12:07:03

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In general aranjamentele se concep offsite.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

La cat de putine pietre am si nefiind prea potrivite pentru un AquaScaping... nu pot sa fac ceva prea wow .. o sa incerc sa fac un aranjament inafara. Dar ma gandesc ca atunci cand scot lemnele de la inmuiat adica vineri ar fi cel mai ok, tu ce zici? Sa fie toate.

Substratul ala daca l mai misc mult influenteaza cu ceva rau...? Stiu ca defapt colonia de bacterii se depunde mult si in substrat ..

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 12:14:51

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E suficient substratul, da-i pace, n-are nimic daca il deranjezi nitel cu pietrele

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Ok, naspa este ca si substratul nu prea mi permite un aquascaping ok din cauza ca din ce vad sunt zone in care nici pot fi infipte pietrele, dau de sticla de la fund.. probabil ca nu este cum trebuie aranjat in mod egal in tot acvariul ;/
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu conteaza prea tare daca e uniform peste tot si nici scape nu trebuie neaparat, ci fa.i niste ascunzatori pt hoplo cat sa iti placa tie

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lasa-le asa, o sa-ti aduc eu niste pietre si o saracie de lemn, plus lemnele de le ai deja si vezi ce pot face.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Bun, mersi Dan din nou. O sa le las asa momentan mi se par ok cat de cat pana mai fac rost de altceva de la tine.

Paradoxx: Okk.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 13:00:10

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Mai am o intrebare, eu vad ca cele 2 cioate de vita de vie nu au colorat deloc apa in care stau la inmuiat de precum practic si ar fi eliberat taninul .. eu de duminica le am pus in apa si clatit etc.. (si le am mai spalat / lasat putin la inmuiat si la tara de unde le am luat) desi duminica nu le am lasat toata ziua (decat pana seara 6-7 parca) . Le am tratat si cu otet / sare fina (lasat in apa la inmuiat cu ele) . In seara asta vreau sa le si pun apa clocotita peste ele sa le las asa. Voi ce ziceti, ar fi sigure pentru acvariu? Nu mi prea par sa cauzeze probleme, desi stiu ca se lasa 1 sapt dupa cum mi ati spus voi doar pentru taninul acela pe care nu l am vazut eliberat si dezinfectarea cioatele / eliminarea posibililor paraziti, ca daca ar fi fost eliberat ma gandesc ca s ar fi maronit apele in care au stat pana acum (ca am mai facut schimburi). Toate aceste procedee pana acum si chiar in secunda asta . Nu ma grabesc, doar voiam sa vad cum ar merge in acvariu pentru a stii sa fac un fel de design ceva cu pietre direct cu ele , sa le combin intr un fel, am niste idei...

This message was edited 3 times. Last update was at 23/02/2022 18:32:55

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Te.a mai intrebat un coleg, de ce ai pus otet in apa cu lemnele ? Nici nu mai conteaza, speram ca nu ai mai pus otet de atunci. Nici nu trebuia sa le lasi nu stiu cat in apa, trebuiau doar fierte si apoi bagate in acvariu(dupa ce ar fi fost curatate de coaja), se vor scufunda de la sine. Eliberarea taninului se face treptat, nu stiu de ce la tine nu s.a maronizat, nu conteaza. Probabil sunt asa cum a mai zis un coleg, tinere(dar nu stiu daca asta are vreun efect sau nu).

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

paradoxx wrote:Te.a mai intrebat un coleg, de ce ai pus otet in apa cu lemnele ? Nici nu mai conteaza, speram ca nu ai mai pus otet de atunci. Nici nu trebuia sa le lasi nu stiu cat in apa, trebuiau doar fierte si apoi bagate in acvariu(dupa ce ar fi fost curatate de coaja), se vor scufunda de la sine. Eliberarea taninului se face treptat, nu stiu de ce la tine nu s.a maronizat, nu conteaza. Probabil sunt asa cum a mai zis un coleg, tinere(dar nu stiu daca asta are vreun efect sau nu).


M-a intrebat Dan, nu am mai pus otet de atunci. Mi-ati spus sa caut cum se trateaza exact si am gasit la mai multi ca se trateaza cu otet / sare care ajuta la dezinfectare si la eliminarea parazitilor .. m am gandit ca nu prea e ok , dar m am luat dupa cei "mai multi de pe youtube care ziceau asa" .. acum oricum nu mai miros a nimic desi cred ca a fost absorbit dupa cum zicea Dan. O sa le si fierb in seara asta si le pun dupa ce ma gandesc la un design . Sper sa nu dauneze cu nimic otetul ala si cu sarea absorbite din apa :// , off..

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 18:50:01

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sare se foloseste neiodata (din aia mare, pentru muraturi, nu sare fina de masa, iodata).
De curiozitate, pune link cu pagina unde ai citit ca lemnele se trateaza cu otet, ca eu n-am mai auzit de asa ceva.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sare se foloseste neiodata (din aia mare, pentru muraturi, nu sare fina de masa, iodata).
De curiozitate, pune link cu pagina unde ai citit ca lemnele se trateaza cu otet, ca eu n-am mai auzit de asa ceva.


Desigur :

https://youtu.be/hWTl2YWwyU0 - min 2:12


https://www.myaquariumclub.com/making-driftwood-safe-for-your-aquarium-7655.html

"The easiest way to prep driftwood is to place it in pure white VINEGAR solution first, then boil it."

Cred ca stiti engleza poate chiar mult mai bine decat mine avand o varsta .

Si am mai gasit, poate ca nu era o solutie chiar asa buna, m-am si grabit ca deobicei cum fac in general cu orice.. (nu ma refer strict pe partea de acvaristica..)

Din ce am citit acum ca otetul si sarea in general sunt sigure pentru pesti, sper acum sa nu se intample nimic. O sa le si fierb si asta e..

This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2022 19:02:54

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In clipul de pe youtube spune ca a adaugat sare si otet ca sa omoare parazitii - si ala avea acolo jumatate din pomul de craciun. La crengutele alea ale tale era suficienta fierberea.

Spre surprinderea ta stiu engleza, putina germana, putina franceza si rusa.

In al doilea link, daca citesti ce scrie acolo:

After putting your wood in vinegar (for a brief moment) swirl it around and rinse it thouroughly in tap water.


Am cautat pe google "tratare lemn acvariu" si am deschis toate link-urile de pe prima pagina. Nici urma de otet.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 19:11:18


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Neh, nu i surprindere, frumos daca stiti atatea limbi .


Am vazut ce scrie la toate, m am repezit eu.. oricum, nu cred ca le a facut rau lemnelor , sau cel putin cred ca nu.. acum faptul este consumat, dupa fierbere 30-40 min oricum cred ca dispare si pe naiba din ele.. mai ales taninul

Imi asum acum daca se intampla ceva, pe viitor sa incerc sa ma informez si mai bine si sa va intreb si pe voi inainte de a face "tratamente de genul"...

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 19:16:17

 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com