[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Basic Aquarium - Nou sezon :)  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Probabil ca nu le-a facut rau, a ucis parazitii iar cel mai rau lucru care se poate intampla ar fi eliberarea otetului care s-a absorbit in lemn. Se vor imbata pestii si vor da drumul la manele.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 19:23:26


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

David Andrei wrote:

Nu cred ca le a facut rau lemnelor , sau cel putin cred ca nu.. acum faptul este consumat, dupa fierbere 30-40 min oricum cred ca dispare si pe naiba din ele.. mai ales taninul



Taninul nu se elibereaza nici dupa 20 de ore. (la fiert)

Se va elimina in urmatoarele luni. (in bazin)

Este si o semnalizare pozitiva aici: cand ai apa prea maron' faci schimb.....

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 20:13:00


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Probabil ca nu le-a facut rau, a ucis parazitii iar cel mai rau lucru care se poate intampla ar fi eliberarea otetului care s-a absorbit in lemn. Se vor imbata pestii si vor da drumul la manele.


Exact!

Serios EverSad? LOL , pe am gasit niste informatii in care spune ca dupa ceva timp de fiert deja se elibereaza tanin pe cat de mult timp il lasi la fiert lemnul pe atata se elibereaza taninul. dar eu il fierb de 20 min si nu s a eliberat nici pe naiba , e si putin timp dar ca idee, ar fi trebuit totusi ceva sa se elibereze. Oricum am auzit ca taninul le face bine pestilor, uite asa imi fac si eu acvariul de tip Amazonian .

This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2022 20:22:05

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nu o ardet' pacilea cu pesti manelisti......

Cred ca merge la bautura, ceva gen' Wanted Dead Or Alive.......

Le: Amazonian il faci cateva luni....

LLE: Doar trei. (doze) Am venit de la mitici. (mai am si maine treaba pacolo')

Exista minori pe topic..... (nu scrie-m ce vrea tastatura)


This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2022 20:33:02


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:Nu o ardet' pacilea cu pesti manelisti......

Cred ca merge la bautura, ceva gen' Wanted Dead Or Alive.......



Ai revenit cate doze?
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

doamne!

Abia acum a inceput sa elibereze tanin dupa vreo 30 min de fiert sau mai mult, ma rog, este mai mult ca l am pus la 7:57 la fiert

Il mai las pana la si 35-37 si eu cred ca i ok. Deja este in clocot apa

edit: Haid' ca deja am facut 3 sezoane ca popa .... nu am o presimtire prea buna, vorba lui Samy, sa schimbam actoru'? ) As vrea si eu sincer!

This message was edited 3 times. Last update was at 23/02/2022 20:32:52

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

EverSad wrote:Am venit de la mitici. (mai am si maine treaba pacolo')


Vezi ca ai uitat sa treci pe la mine.

David - trebuie sa fiarba 6-7 ore lemnul, nu 20-30 minute

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nu mai fierbe inutil lemnul. (10 minute, este suficient)

Oricum, nu elimini tot taninul fara sa descompui' lemnul. (in cazul fierberii)

Receste lemnul cu apa rece, si: direct in bazin.

Offtopic si LE: as fi vrut. dar sunt strans cu timpul si in Berceni cu lucrarea. (poate maine)

This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2022 20:44:03


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lemnul nu se fierbe pentru tanin, nu asta e scopul principal. Omorarea parazitilor, microbilor, draci baltati si pentru eliminarea aerului.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Deci este ok pana la urma cat l am fiert.. ? Taninul asta e nu o sa scap de el , o sa l racesc cum a zis si Ever si l bag in bazin. Cred ca consumam la gaze pe criza asta cu 6 7 ore de numai fiert visam..

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 20:50:34

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Lemnul nu se fierbe pentru tanin, nu asta e scopul principal. Omorarea parazitilor, microbilor, draci baltati si pentru eliminarea aerului.


Am gresit eu, pentru toate. Dar eu l am mai pus in apa fiarta etc inainte si lasat la inmuiat si cu otetu ala de imbatat saracii pesti.. si cu tot, si asa e un pic crapat unu din lemne, dire

ct acolo s a dus otetu..

Cum am zis , il racesc si il pun in bazin, fac un ornament si va dau poza. Abia astept sa vad ce-mi dai Dan!

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 20:53:45

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Raceste buturuga si hai cu poza.

Oricum, Amazonian va fi o perioada.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

WOW!! A iesit trasnet!

Sincer chiar nu ma asteptam sa iasa asa frumos, parerea mea este ca a iesit chiar super pentru un incepator si materiale putine, poate le oi mai aranja cu timpul.

Pareri? Multumesc pentru tot suportul, nu as fi ajuns aici fara voi... mergeam pe premiza romanului: "Las' , ca i bun si asa (cu plante de plastic etc)".

Normal, tot timpul este loc pentru mai bine, dar momentan mi se pare trasnet.

Poza: image

Mai trebuie aranjat mai bine substratul in unele parti , maine dim. le dau si sa manance ca azi nu le am mai dat, sa pun plantele si ce mai imi da Dan sa aranjez, intre timp mai caut idei si cred ca va fi super!

Intrebare: de ce uneori mai ales dupa ce umblu in substrat aranjez pietre etc incepe filtrul la un moment dat pe un termen scurt sa urle de zici ca sta sa pocneasca? Se face galagios rau de tot dar isi revine repejor.... vi s a mai intamplat? (eheim 150 classic am)

(asta se intampla recent.. inainte nu aveam nicio problema dar am observat asta acum..)

This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2022 21:38:07

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Mai incearca, acum arata ca si cand ai pregatit focul pentru tabara, mai lipsesc bezele . Sau luam pesti
Acum sti ca eu is direct deci nu te speria.
Uitate pe net la hardskape, vizualizeza multe poze.

Eu abia astept sa vad si plantele în acvariu,tare asi vrea sa iti vad si reactia

This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2022 21:54:47

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu e ce trebuie, dar clar e un progres. Acum adu-ti aminte cum deveneai usor agresiv cand iti spunea lumea sa scoti cacaturile alea din plastic.
Cam aveau dreptate, asa-i?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Samy, aia a fost si idea, ca mi se pare interesant asa cum arata stil foc de tabara si cu niste pietre bagate si pe langa si pe etc.. am mai vazut undeva cv asemanator si alta idee mai ales cu ce am acum nu gasesc nici pe net si nici nu mi vine... chiar arata super, eu personal sunt multumit cat de cat , normal, asta temporar pana fac rost de tot ce mi trebuie, nu o sa fie permanent, o sa mai caut si o sa mai incerc sa fac rost de idei cumva pana primesc ajutoru social de la Dan .

Ma tot bombane parintii cand mancam si noi niste pesti prajiti... se pune daca i iau si eventual "aprind focul in apa" si pun si pestii daca tot , yammmm yammiii ar iesi un deliciu.. pacat ca nu mi ajung nici pentru 10 min sa rezist de foame la cat de "prapaditi sunt" (mici) , poate inafara de gourami dar neh nici aia

Revenind de la mica "glumita" , pareri si de la restul? Sunt curios daca ma trezesc maine dimineata si gasesc apa "amazoniana"

Siii , legat despre filtru cu problema.. ceva idei? Ma cam sperie, nu de alta :L

This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2022 21:53:40

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu e ce trebuie, dar clar e un progres. Acum adu-ti aminte cum deveneai usor agresiv cand iti spunea lumea sa scoti cacaturile alea din plastic.
Cam aveau dreptate, asa-i?


Dap. Chiar daca i mult mai simplu, asta i doar temporar. Da, nu e ce trebuie, dar nici eu nu am o experienta mare. Las', nu conteaza, scot eu bestia din mine Promit ca dupa ce primesc ajutoru social de la tine Dan cu tot ce mi pui acolo transform acvariu in jungla. Cel putin, incerc, merita incercat si chiar vreau sa fac ceva frumos!

Idea e, nu deveneam chiar agresiv, nu i vorba de aia. Ma macina idea banilor ca abia le cumparasem si nu as fi in stare sa ma ingrijesc de niste plante naturale, nici acum nu sunt 100% sigur ca o sa ma descurc la perfectie cu plantele, dar poate cu inca putin ajutor de la voi ma descurc. Ma scuzati din nou pentru cand mai scot unele vorbe care va deranjeaza, precum atunci cu plantele. E greu de comparat un pici de 14 ani cu niste adulti in toata firea cu o mentalitatea total schimbata si care nu stau la fundu parintilor sau altele. Imi dau eu seama ca gresesc si remediez la momentul acela , tot ce sper e cand ma apuca prostimea sa nu mi dau seama prea tarziu...

In final, tot nu ati reusit sa veniti cu o idee despre filtru , ce-ar putea avea sau sa fi avut de l-a apucat dracii?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2022 22:02:41

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Taninul e un lucru bun in acvariu, nu trebuie sa-ti fie frica de el. Are efect antibacterian, e sanatos pentru pesti si melci. Apropo, macar 2 melci neritina baga in acvariu. Deci, taninul e bun, fii fericit daca ramane cat mai mult timp. Si lemnele… poti sa mai incerci, pune-le mai bine in paralel nu ca la un bors de peste la ceaun. Si gandeste-te la un aranjament fix, la care sa nu umbli prea mult. Dupa ce plantezi si mai legi niste anubias sau cryptocoryne sau bucephalandra pe lemne si pietre, o sa fie aiurea sa le tot muti.

Maine seara cel tarziu lemnele o sa fie pline de un soi de mucegai. Sa nu te sperii, nu e nimic rau, o sa treaca in cateva saptamani.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Cu filtru nici o idee ,daca nu dai mai multe detali. A fost oprit cumva ? A prins aer? Sau ai facut atata mizerie ca a tras pana (sa înecat putin ) controleaza, daca mai face fa un video il urci pe youtube si il pui aici.
Nu prea avem cum sa stim de la distanta ce se aude si cum se aude si din ce a dus la acel zgomot.
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Ma gandesc ca s a inecat cumva practic de la atata mizerie din substrat din cauza ca am zgarmanit pe acolo.. stiu e grav ce e la mine in substrat, trebuie sa vad cum fac sa mai reduc din mizerie ca n am chef sa intoxic pestii cu materia descompusa din rahaturile lor si mancarea depusa in substrat si nereusita de curatat...

Nu a fost oprit si nimic, pur si simplu dintr-o data. Cat despre lemn din nou, da, o sa mai ma gandesc, chiar daca e mura n gura practic stiu si eu... :// poate gasiti si voi cand aveti timp si chef sa mi dati o idee (o poza) cum le as putea pune. Cat despre mucegai , stiu si eu am vazut o postare cu un baiat de a patit asta, trebuie sa fac ceva sau il las ca trece de la sine? Adica ar trebuii sa iau lemnu sa l curat sau ceva..?

edit: si chiar asa mult dureaza, cateva sapt..?

O intrebare, asta de curiozitate, exista vreo cauza de ce cam toate lemnele patesc asa ceva..?

Cat despre melci numai teorii naspa am in cap din auzitele de la altii desi nu prea stiu cat de bine se pricepeau respectivii ... cica s ar inmulti rau de tot si n as mai scapa de ei (decat cu capcane sau altele) , este adevarat? melcii ajuta la curatenie doar, nu?

This message was edited 4 times. Last update was at 23/02/2022 22:10:06

 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com