[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: NicuM
Forum Index » Profile for NicuM » Messages posted by NicuM
Message
Acropora neidentificata, se vede si aici cresterea noua, ce ar putea fi?
Un exemplu de crestere dupa ce am scos afara materialele filtrante, facute astazi cu telefonul, Acropora nana :
Sau pus rasturnate
Un alt exemplu acropora humilis care o aveam cam tot de vro 8 ani :
Nu toti coralii sunt sensibili la aluminiu , din cite am observat eu din sps acropora si din lps Acanthastrea, Alveopora, Catalaphyllia , Goniopora, la coralii moi nu am observat ca iar afecta, Eu am avut in sump mai inainte de asta numa spartura de coral bucati mari, eu cred cai bun sub orice forma pentru colonizarea bacteriilor, un exemplu de lps pe care lam crescut de vro 8 ani sa facut mare frumos pina acuma :
Citi corali valorosi am pierdut din cauza acestor materiale filtrante , am mai dat si o caruta de bani ca nus ieftine, cam asa era sumpul pe vremea cind aveam chaeto, alta experienta proasta, am ales o poza mai clara din arhiva, din 2021 ianuarie:
Testele le-am facut in paralel la doua firme : Aquaforest si Fauna marin dar la Fauna marin nu am posibilitate de comparatie ca la Af, va arat si voua rezultatele de la Fauna M. am pus numai una din 2021, amindoua firmele de icp au rezultate asemanatoare dar eu sunt sceptic la unele teste de icp, anumite metale apar la unu si la celalalt nu ii vorba de Vanadiu, Molibden, Cobalt, crom si fier, sar putea sa fie usor volatile ca testul se face dupa o saptamina, cu apa intro eprubeta, dar cel mai bun test sunt coralii care daca ii cunosti iti spun daca au probleme ,la un caz de genul cum am avut eu nu rezolvi problema prin schimburi de ap?, doar daca faci schiburi masive dar asta nui bine pentru corali ca nu da stabilitate, acroporele care sunt afectate nu isi mai revin cum au fost decit cu cresteri noi, atucia vezi ca ai remediat problema, am mai avut si problema cu pompa de valuri Votech mp40.
Momentan acvariu merge foare bine daca apare ceva imi dau seama dupa reactorul de calciu , adica sa micsorez numarul de picaturi, atunci sigur i ceva, la ora actuala mai fac trei teste pe saptamina , kh, fier, no3, si citeodata fosfor, daca aceste sun ok sunt sigur ca acvariu o duce bine, sumpul dupa si inainte unde aveam materialele filtrante:
Nu vîrfurile sunt albe, cel mai probabil î elegantula, Loripes am avut si a murit tot din cauza asta: aceasta este cauza:
Materialele filtrante din sump, toate aceste materiale filtrante in timp lasa aluminiu in apa care daca depaseste de 3 ori valoarea reala incep coralii sasi schimbe culoarea mai tirziu decesul , eu am eliminat toate aceste materiale dar pe rind cu schim total de apa (Au ranmas pestii pe uscat) cite un test icp sa vad care ii de vina am ajuns la concluzia ca sferele de ceramica lasa cel mai mult aluminiu, urmat de siforax la matrix nu am mai facut din cauza costurilor de testare dar lam eliminat sa fiu sigur, acum nu mai am nimic in sump si e foarte ok.
Eu recomand sa va feriti sa puneti astea in acvariu daca vreti materiale filtrante recomand spartura de coral.
Acropora hyacinthus, care era sa moara, (Mia trebuit 2 ani sa descopar cauza) ar trebui sa fie rosu cu alb, dar am sperante ca o sa-si revina, greu cu fotografiatul prin apa sarata si daca ii mai adinc in acvariu slabe sanse sa iasa bine.
Am cateva acropore neidentificate.
Am s? vi le arat pe rand poate le identificam impreuna.
Asta banuiesc ca ar fi Elegantula. Loripes, Batunai
Ceva acropore ,Nana, Forbesi, Echinata
Am gasit in arhiva se pare ca o am din 2012 , de atuncia mai aveam o acropora, Humilis, care mi-a murit luna trecuta, dintr-o cauza incredibila, am aflat din urma testelor icp.
E destul se rezistenta se pare, are nevoie de un pat de nisip care sa o acopere complet, sa se simta in siguranta,eu iam facut un loc anume unde iam pus nisip si pietre, se vede din poza acvariului actual, hrana nu ii dau in mod special ea prinde din hrana pestilor cit are nevoie, si am mai vazut ca mai prinde viermi parosi, a prins odata unu asa de mare ca nu la putut minca si la regurgitat, mam pricopsit cu acesti viermi dar se pare ca nu fac rau acvariului, de cind o am am vazut odata cum elibereaza oua, sunt negre cam de marimea un bob de mac, si a durat cam o jumate de ora un fenomen rar, eu nu am cum sa pun clipul ca nu am cont pe youtube
Multumesc pentru felicitari.
Am incercat cateva fotografii cu aparatul meu, un Panasonic Lumix tz80, ii cam greu sa faci poze macro la un acvariu marin cu apa sarata, culorile nu ies cum se vad, focalizarea offfff, nu se compara cu fotografiile lui Bogdan , si ii de lucru cu astea sa ai timp sa le sortezi edita, dar poate am sa chem pe cineva care se pricepe la foto.
Craciun fericit!
Foarte frumos acvariul felicitari, mau uimit fotografiile sunt superbe, cata claritate au , ne spui si noua cum sa face asemenea fotografii, ce program de editare.
Acvariu dup? 1 an
Daca le speli la 3 zile ar fi ok, altfel o sa ai probleme nu nitratii.
Astea sunt pentru acvarii de apa dulce, nu cred ca ar fi potrivite pentru acvarii marine.
Eu iti recomand 2 clarisea sk5000.
Am facut rost din Germania de la Fauna Marin de ultima lor realizare element a si b care spun ei sunt facute special pentru acvariile care au reactor de calciu ca sa completeze elementele lipsa dupa inca o luna reactorul meu de calciu a ajuns la minim, adica 40 bule/min si 6 mll/min debit, adica puteam sa-l opresc, stiam ca daca nu fac ceva o sa moara toti coralii acestia nu mai consumau nimic, in tot acest timp am respectat regula de 10% schimb de apa saptaminal.
Am renuntat la tot, am facut un schimb de apa de 100% adica o ramas pestii pe uscat pina o venit apa noua, dupa o luna, la ora actuala reactorul meu de calciu merge la maxim 200 bule/min, 21mll/min debit, dupa cum se vede inseamna ca le merge bine la corali si cresc de numa.
La ora actuala dozez iod, potasiu si magneziu.
Concluzia: nu doza ceea ce nu poti controla.
Acvariul meu la 8 ianuarie 2022:
Dupa o luna de dozare din nou test icp sa vad ce am facut, acelasi rezultat lipsa minerale, am cumparat de la Tropic element a si b cu gindul ca completez mai bine mineralele lipsa + elementele specificate ca ar fi lipsa, dupa inca o luna din nou test icp, din nou minerale lipsa, reactorul de calciu mergea tat mai in jos, toate astea facute cu gindul ca coralii mei o sa o duca mai bine. Înca un test icp dupa o luna, aceiasi problema.
Am scos afara pompele Vortech si am pus 2 pompe maxspect 350 cu un controler, nu se compara e cu totul alceva liniste totala, daca le dau la maxim muta acvariu, merg cam la 20%, si cind ma gindesc cit am dat pe un mp60
Am facut un test icp sa vad daca toate sunt in regula, dar nu a fost sa fie asa, si de aicea incepe calvaru, rezultatul icp a fost ca imi lipseau multe elemente din apa, asa ca fa rost de elemente si apucate si dozeazale, aveam 8 capete de dozare si mai dozam si manual.
Multumesc Ocean, sa vedem ce so mai intimplat cu acvariul meu. A murit Loricula cred ca avea vro 5 ani, pesti astia nu traiesc mult e al doilea care imi moare nu stiu daca sa mai iau mai ales ca sau triplat la pret.
Avind reactor de calciu, stiu ca are o constanta, am inceput sa micsorez cerintele acvariului lucru care nu este normal si bine, necazul a venit de la o pompa vortech mp40, care sa exfoliat, automat am schimbat 75% din apa, dar necazul era deja facut toxinele din pompa miau omorit vro 5 acropore, noroc ca am observat la timp altfel mureau toti coralii, infestare cu staniu, cind incepe sa creasca kh-ul nu e bine, asta inseamna ca coralii nu se mai hranesc.
 
Forum Index » Profile for NicuM » Messages posted by NicuM
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com