[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: NicuM
Forum Index » Profile for NicuM » Messages posted by NicuM
Message
Dupa ceva ani...
Cu imperatorul vechea poveste o inceput sa manance bunatati si o plecat de la mine, partea frumoasa la un marin e ca ai tot timpul de facut ceva si asta inseamna progres, doar ca uneori nu ai destui bani.
Dupa vizita lui Levi pe la Sighisoara ma convins sa prezint bazinul meu aici pe forum:
Bazin 200 x 70 x 75
Lumina 8 x 80w Ati cu diming
Sump 162 x 52 x 40 +
60 x 28 x 28
Pompe de valuri 2 x Jebao de 15000 litri
Recirculare , Sicce de 9000 litri
Skimmer Ati powercone 250i
Reactoare: Carbune activ, Antifosfati, Purigen x 2 + Reactor de calciu 10 litri
Filtrare : Burete
4, 5, 17, 9
Sunt Nicu din Sighisoara, vreau s? vin acolo sa vad acvariu, daca se poate duminic?, un pm cu numarul de telefon ar fi bine.
Eu folosesc Sera clasic cu bimetal,(În carantin?) am observat pe un termometru electronic ca face o stabilitate undeva la 0,1-0,2 grade celsius
Bi ai venit pe forum Domnu Levi, frumos bazinul, dar cind vor ajunge corali sa dea afara din bazin, noi suntem aici sa te ajutam la fraguire
120w - 8000L la 1,2m 5700L, pret 4500 Lei
O varianta echivalenta(sau apropiata) nu am gasit, si caut de citeva zile, poate nu caut unde trebuie, am incercat cu google
Am avut in vedere Eheim 5000, dar la 1,2m debiteaza dupa ce am vazut eu 2500L la 85w, pret 5500 lei
Am nevoie de un sfat, de unde as putea cumpara o pompa, Rio 32 Hyperflow la tensiunea de 220 v
Am tot cautat dar nu am gasit decit pe Ebay, sau Amazon, si sunt la 110v
Poza-3
Poza -2
Ce spuneti voi despe ce boala ar fi vorba, am facut citeva poze mai bune cu zum
Cam greu cu fotografiatul, Ca boala cu care ma confrunt de ceva vreme , seamana cu hidrele da apa dulce
Am facut un acvariu marin (1300 L)de aproape 2 ani, deschid acest topic in ideea de a propaga acet moft scump, o scurta istorie legata de boli, prima problema, Oodinium, dupa ich, ca instalatie cred ca are tot ce trebuie, in shump, 2 lampi 55w ultraviolete, skimer, sistem Jaubert, reactor no2. reactor nh4-3, reactor no3 cu sulf. reactor calciu, redox bun, apa era mentinuta la parametri, prima boala am incercat cu CuSo4 in acvariu de carantina, A murit un Peste, am pus medicamente in acvariun de prezentare (OOdinol) am continuat cu metronidazol, am mai testat si alte medicamente dar fara rezultat, Dar nu e chiar ieftin la un volum asa de mare, pina la urma am scos tot din acvariu ca animale si le-am pus in carantina, acvariu la-m dezinfectat cu 500gr. sulfat de cupru cu multe peste limita, timp de o saptamina adaugat in fiecare zi, dupa care lam scurs, schimbat apa de citeva ori, ciclat cu apa dulce 2 saptamini, uscat o saptamina la soare, umplut din nou cu apa si reciclat marin, intre timp au murit celelalte animale la carantina , mi-au ramas pestii si un crab pustnic, am incercat diverese tratamente, ultima fiind sulfat de cupru 10 zile, cam scump pentru ca daca socotesc sarea consumata cumparam alti pesti, dupa a aparut din nou boala un fel de vierme care seamana cu hidrele de apa dulce, pe pesti, initial se scutura din cap si a doua zi se vad pe Hepatus niste puncte maro cere la finalul zilei cresc ca un fel de vierme cu capul infipt in peste, dup? discutiile pe care le-am avut telefonic cu domnul Georgescu de le Reef, am ajuns la concluzia ca ar fi o utopie, dar pasiunea ma impinge la o solutionare la acest aspect cu toate ca sunt constient ca costurile de sare sar peste valoarea pestilor, dar o solutionare ar fi benefica pentru urmatorii conlocatari ai acvariului, urmatoarea solutie la care ma-m gindit ar fi bai in verede de malachit, pentru faptul ca am impresia ca acest parazit ar lasa progeniturile in pielea pestilor asa mi se pare mie, ar fi multe de spus cite experiente am facut si ce pierderi am avut pentru a eradica aceste boli, din pacate literarura de specialitate vizavi de cea de apa dulce este foarte saraca, ideea este ca nu vreau sa bag pestii in acvariul de prezentare decit daca au trecut testul de carantina, se poate trata acest parazit sa trebuie sa arunc pestii si sa iau altii, ce parere aveti?
Atasez o schita cu filtrul meu actual
Pot sa spun ca se apropie anul de cind am dat drumul la acvariu marin,anul trecut de sfintul Nicolae, dupa multe aventuri si experiente de tot felul, vrea sa pun in acest topic mai multe intrebari.
Pentru inceput vreau un sfat legat de filtrul NH3-4, No2, filtrul pe care il am in dotare e cel cu nisip fin si a fost destul de scump, problema e ca are capacitatea de 800 L si nu e suficient, im-i mentine nivelul de amoniu in jurul valorii de 0,2-0,5 si la no2 0,05 mg/L, acvariu 1300 litri si am un topic mai jos cu prezentarea, atunci cind am inceput acest acvariu. Ce vreau eu este sa suplimentez cu alceva fara sa mai fac o investitie mare, si ma-m gindit la o filtrare in mediu semiumed prin caderea apei prin sticla sinterizata, un sfat o idee? am sa incerc sa fac o schita cu sistemul care este acuma.
 
Forum Index » Profile for NicuM » Messages posted by NicuM
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com