[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mitica
Forum Index » Profile for Mitica » Messages posted by Mitica
Message
Din pacate trebuie sa renunt la acvaristica asa ca pun in vanzare acvariul meu, Cayman 110, 230 litri
Dimension: 110 x 45 x h 58,5 cm - 230 L
Sticla de 8mm
Stand din pal custom made.
Are urme fine de uzura, dar e in stare buna.
E modificat pentru a permite un filtru extern (nu mai am filtru intern) si un upgrade la instalatia de lumina

Bonus: incalzitorul original (in stare de functionare), un sac de substrat (piatra de rau, 2-3 mm, nou)
Necesita: filtru extern (am un JBL pe care pot sa il dau la pret f bun pentru cel care cumpara acvariu), instalatie de CO2 (am butelie si reactor extern DIY)

Pret: 700 RON (acvariu+stand+incalzitor+substrat)
Pentru detalii: 0745. 124.900

image
image
Topicul asta de racirea apei trebuie cuplat cu un topic de genul: "Cum facem rost de apa dedurizata ? "
Cu racirea se rezolva usor cu coolerele de computer, dar dupa 3 luni de canicula iti creste duritatea mult. Eu am bagat acum un pic de turba in filtru..

Asa ca daca gasesti o sursa de apa de osmoza mai ieftina sa ne zici si noua
MARE ATENTIE CU ADAOSUL DE CARBON LICHID!!
Mi-au murit 3 discusi si 4 SAE plus ceva neoni dupa ce am supradozat Seachem excel Groaznic a fost. L-am mai folosit si inainte dar nu aveam discusi..
Dar pot sa iti spun sigur ca are efecte asupra algelor, eu nu l-am folosit pana acum decat impotriva algelor si e ok. INSA MARE ATENTIE LA DOZAJ
Va rog sa nu ma intelegeti gresit, si eu sunt pentru led-uri.
Nu am bagat inca in acvariu dar am niste lanterne cu led-uri, unele cumparate cu led de la producator, altele la care am schimbat bec-ul cu incandescenta cu led.
Cea mai puternica are 3 baterii D (r20) si un led P7 de 10w. Insa nu imi permit sa bag decat maxim 5 w in el, dar la puterea asta lumina e formidabila
Iar ca proiect de viitor vreau sa fac un replacement pentru un aquarelle care sa aiba insirate pe o bagheta de aluminiu 3 leduri de 3 w rosii si 3 albastre
@bilti nu stiu cum au facut aia de la zexstar graficul
geo13 wrote:Mitica, daca ar fi asa cum zici, cu 95% la 12000 ore inseamna ca ar trebui sa le tinem vreo 3 ani cate 10 ore /zi.
Atunci de ce le schimbam la mai putin de un an?
Oricum se pare ca ledurile sunt de viitor datorita in special duratei de viata si consumului scazut.

Nu zic eu, zice producatorul, informatia e luata de pe site de la OSRAM. Tu ai T8 sau T5 ?
Sa stii ca si led-urile isi pierd fluxul in timp..
image
Ce vroiam eu sa zic de fapt e ca nu merita sa te complici cu led-uri deastea ieftine pentru ca iesi mai prost decat cu un neon. La tine nu se punea problema de spatiu asa ca puteai merge linistit pe neoane T5
Exemplu: un T5 HO de la OSRAM, 39 w, 830, produce 3100 de lumeni. Ca randament e undeva la 82 lm/W.
Cu 3 neone deastea ai 9000 lumeni la 120 W
Ca si costuri eu am cumparatun neon deasta cu 20 RON, adica vreo 5 EUR.
Durata de viata pentru un T5 e 24.000 ore (zice producatorul) dar la 24000 output-ul e la 50%. In schimb la 12.000 ore e la 95%
klayus wrote:
legat de ce a zis "gica contra", un cree de 3W cred ca ajunge la acelasi pret ca si unu de 20W noname. pana se ajunge la un pret decent nu prea poti sa te atingi de ele(asta daca ai un buget restrans).

Uite aici un led de 5 EUR care da 340 lumeni, DAYLIGHT (nu coldlight) http://www.led-tech.de/en/High-Power-LEDs-Cree/CREE-XP-Series/CREE-XP-G-R4-LT-1650_120_138.html
Pentru 1000 de lumeni iti trebuiesc 3 leduri deastea, adica 15 EUR, fata de 15 USD cat costa ala de 20 W
Deosebirea e ca astea cree consuma 3x3w=9W fata de 20 w cat consuma chinezescul
Salut
Da-mi voie sa fiu eu "Gica Contra" pentru proiectul tau.. sper sa nu te superi
Nu inteleg utilitatea practica a proiectului pentru ca:
1 La dimensiunile acvariului tau puteai sa pui foarte lejer neoane
2 Led-urile alea de 20w sunt noname cu randament scazut (cam 50 lumeni/watt, in timp ce acum s-a ajuns la 100 lumeni per watt, vezi cree r5). Un neon corespunzator are lumina mai buna la un randament un pic mai prost, dar nu semnificativ
3 Pe langa faptul ca au randament scazut probabil ca au si o lumina proasta (randamentul maxim lux/lumen se obtine pentru un alb rece, asa ca ledurile astea ieftine au o tenta de albastrui neplacuta)
4. Nu vad nici un led rosu
Daca tot ai experienta necesara iti sugerez sa incerci sa inlocuiesti ledurile pe care le ai cu CREE MP-L EasyWhite
bilti wrote:
pai eu le-am lipit direct de radiator cu o solutie inventata de mine. adica poxipol cu vaselina siliconica.

asa ceva:

image

in poza asta am pus o banda izolatoare dar conductoare de caldura. asta deoarece padul/radiatorul/talpa ledului e comun cu anodul.

ps: tine-ne la curent....constant ca sa nu stricam ledurile eventual pune schema aia cu lm daca nu e cea clasica .

O dracie deasta vreau sa fac si eu, cu leduri de 6leduri de 3w, doar albastre si rosii. Problema mea e ledurile albastre si cele rosii au tensiuni de alimentare diferite si de putoros ce sunt nu vreau sa mai izolez baza ledului
Pot sa leg in serie ledurile rosii pe un sir, ledurile albastre pe alt sir, la capat-ul sirurilor cate un regulator de curent si totul alimentat de o sursa de 12 V, 2 A sa zicem? Regulatorul o sa dea maxim 0,7 A pe circuit, ce ma nelinisteste e tensiunea diferita care pica pe cele 2 siruri
Aceiasi problema am avut-o si eu. Din pacate nu am reusit sa o rezolv Insa tin sa te contrazic un pic, daca radacinile nu putrezeau nu aveau cum sa decoleze plantele. Ai cumva ancistrusi sau melci? astia curata orice urma de radacina putrezita
Am banuit ca la mine temperatura ar fi o problema, vara am cam 30 de grade in acvariu
Nu's ce faceti voi la BM la plantele astea, in ce aghiazma le bagati , dar arata superb. De cateva zile iar m-a luat febra cu plantele desi se parea ca mi-a trecut. Deh.. posturile tale cu JBL
Din decembrie am si eu 4 discusi in acvariu si temperatura apei a ramas undeva la 27-28 de grade (doar neoanele incalzesc apa). Discusi sunt bine, nici un deces, desi sunt primii mei discusi. Deci se poate si la 27 ;)
Sorry, spun prostii... am dat acum jos reflectorul de la led si fara reflector nu are hotspot, e doar un cerc de lumina uniforma.
La ledurile astea noi spotul are o forma de tipul asta:
http://www.kaidomain.com/UploadFiles/633601393157333750.JPG

In pentru lanterna mea, la 60 cm diametrul cercului mare e cam 80 cm iar cercul mic, miezul, are cam 10 cm. Cam putin.. cred ca ar trebui un difuzor care sa imprastie un pic spotul
Pozele: www.websat.ro/fun/
1. Led-ul de 3 w (desi acum cred ca primeste de la sursa doar 500mA, deci e de 1,5 W)
2 Spotul facut de cele 5 leduri albe
3 lanterna
Setarile aparatului au ramas aceleasi pentru pozele spoturilor
Folks, imi pare rau sa va spun dar sunteti in urma rau
Am cumparat recent un headlamp care are un led de putere mare SSC P4. Led-ul in mod teoretic consuma 3 w (1 A la 3 V). Ei bine am ramas uimit sa vad ce putere are.. e un led minuscul dar ca flux luminos e extraordinar. In plus e de un alb pur ( cred ca e pe la 6000k) si nu alb rece cum sunt majoritatea ledurilor de 5mm.
Partea proasta cu led-urile de generatie noua e ca sunt mai scumpe, un led deasta e cam 5 USD. La noi in RO sunt scumpe rau. Randamentul lor e peste tuburile fluorescente, ajung pe la 60-70 lumeni/wat.
Pentru cine vrea sa incerce
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1776
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1775
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4877
Va trebuie suplimentar si o sursa stabilizata de curent, gasiti tot pe site-ul de mai sus. Sunt de incredere, eu am cumparat de la ei.
Deci, daca nu va tremura mana pe pistolul de lipit, eu zic ca merita sa incercati un led de generatie noua.
Super tare matza !! Mi se pare mie sau i s-au intensificat culorile de la Hikari
Aveau acum 1 sapt la zoomania cora. 4,5 RON buc
Atunci poate ar trebui sa mentionez ca in solutia de la Cristi se gasesc numai macroelementele, fara partea de TE.
TE sper ca e asigurat de S7 de la dennerle
Eu folosesec pps pro cu "zeama" de la cristi_ionescu cam de 1 luna
Ce am observat:
-Blyxa (pe care o aveam de la fishtecine intr-o forma extraordinara) si care incepuse la mine sa se topeasca a inceput acum sa dea la mijloc frunze frumoase si sanatoase. In plus sta in substrat
-am un erect moss care in fiecare seara e plin de bule ca un pom de craciun.
-Am trecut de la algele fuzz la hair.
-nici un deces pana acum
Suplimentar am facut rost de v30, e15 si s7 de la dennerle si le dozez in paralel.
Nu inteleg de ce faceti referire la micro.. cred ca in solutia asta de pps pro e numai macro, nu?? Si de ce e mai puternica decat EI?
 
Forum Index » Profile for Mitica » Messages posted by Mitica
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com