[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mitica
Forum Index » Profile for Mitica » Messages posted by Mitica
Message
Eu zic sa nu te grabesti.. poti incerca sa dai mai inatai pe un geam sa vezi cu iese. Personal prefer un autocolant negru sau albastru deshis.
Chiar ieri am scos niste utricularia vulgaris din acvariu .. introdusa accidental.
A crescut destul de rapid fara sa fie fixata in substrat. Probabil ca o sa mai gasesc asa ca daca mai scot iti dau un semn
Oricum nu arata deloc ca Graminifolia.
Substratul e JBL Aquabasis+ pietrisul bob de orez. Sa vedem ce se intampla in continuare.. am avut surpriza sa gasesc la cotorul unei blyxa vreo 4 pui de poamceea care rodeau de zor.
Am de la un coleg forumist niste blyxa.. foarte frumoasa dar vad ca de ceva timp o gasesc la suprafata. Am gasit niste pui de pomaceea care rodeau de zor la "cotoarele" lor si am scapat de ei dar ma gandesc ca poate nu e intamplator..
E asta semnul ca nu ii merge bine?
Porcu wrote:Acvariu e enervant de reusit si poza e enervant de coolta™.

Subscriu !
Unde sunt pestii? Nu vad decat un neon
Cam asa ceva am eu in acvariu. Am vazut otto cum faceau curatenie pe pomacea. O sa incerc sa fac ceva poze
Mie mi-au dat factura, chitanta si astea intr-o mapa de carton. M-am simtit cumva aiurea ca nu am cumparat mai multe chestii de la ei
Salut
Poti te rog sa ne dai concetratiile per litru la substantele enumerate de tine? Adica ceva de genul x mg K2SO4 per litru.
Cred ca reies cumva din dozajul dat de tine dar...
Imi place.. cred ca o sa arate mult mai bine peste o luna
Ca intodeauna acvariile tale porcesti ma dau pe spate Eu te inteleg perfect cu inghesuiala aia de plante.
Vroiam sa te intreb referitor la schema de fertilizare Dupla cum se aplica. Se pun de la inceput pastilele in sol? care dintre ele?, care sunt pentru aditie ulterioara (presupun ca dupla24 e unul dintre ele)?
Super echipa, super componente, rezultatul nu are cum sa fie altfel decat super !
Sa il stapanesti sanatos si sa ne clatesti ochii cu rezultatul final
Poti eventual sa montezi unul la capatul de afara al tevi. Repet.. diametrul de 2 cm mi se pare cam mic pentru ce ai tu acolo
Foarte buna ideea, pacat insa ca nu o pot aplica si eu.
Am ceva probleme cu umezeala dar e mai mult de la uscatul rufelor (am transf balconul in birou, ca deh.. am avut bani doar de 2 camere)
Totusi faca fata teava aia de 2 cm si un singur ventilator? Se vad aburii afara?
O solutie simpla si naturala ar fi sa incerci sa pui cateva crengi de salcie in acvariu. Problema e ca acum e iarna si probabil o sa dureze ceva pana se trezesc ramurile.
Uite mai multe exemple
INTROS wrote:
Apopos' cred ca in testerul CO2 colorimetric ai apa preparata la un KH standard, nu ? Stii ca se recomanda sa faci acolo amestecul etalon la un KH 4 si in functie de acesta se vede ce continut de CO2 ai in acvariu dupa omogenizarea conc CO2 (spun si eu sa imi fac "datoria", dar sunt sigur ca ai citit si tu chestia asta...).
(

Am citit si eu pe APC chestia asta cu solutia de kh 4 dar cum preparam asa ceva? Nu am balanta farmaceutica
Intreb pentru ca de cateva zile mi-am luat si eu testere de apa
IN prima faza mi-a iesit un kh=5 si un ph de 7.2 (testerul de ph e pentru intervalul 6- 7.4)
Buun.. dau drumul la co2 mai tare, incepe solutia din testerul de co2 sa vireze de la albastru spre verde, dupa 2 zile a ajuns deja la galben si ph se apropie de 7. Sa inteleg ca am atins limita de co2? de ce nu scade si ph-ul ?
Am inteles principiul de functionare .. ma bazam pe faptul ca sticla are un coeficient de conductivitate termica destul de redus astfel incat sa genereze o disipare a caldurii destul de mica in jurul cablului. Oricum e clar ca nu atinge acelasi randament ca in cazul cablului ingropat in substrat deoarece in loc de o sursa punctiforma de caldura avem zone mai calde.
Ce parere aveti despre montarea cablurilor de incalzire sub sticla de pe fund?
La momentul asta pentru mine e cam tarziu sa pun heating cables pentru ca acvariul e deja setat de 2 luni. Dar am remarcat ca acvariul meu (un cayman de la ferplast) are o rama care tine sticla de fund la o departare de 5-10 mm de stand. Stiu ca o mare parte din caldura se va pierde in aer dar poate cu o crestere usoar a puterii..
Gabriel wrote:
Ca o ultima remarca sa stiti ca nici Dennerle nici Seachem nu sunt cele mai bune din punctul meu de vedere ci un fertilizant pentru plante de acvariu produs de o firma Olandeza.


PlantenPracht ?? Am vazut pe APC un acvariu ferilizat cu asa ceva.
BlackAdder wrote:
lazarginel wrote:
http://www.tunic.ro/

Eu am luat de la ei acum vreun an si jumatate dar numai dupa ce am facut comanda pe firma unui prieten. Cum aproape ca nu mai am poate ne combinam sa mai luam de la ei caci atunci aveau numai la cantitati mari...1-2 kg ...recunosc nu m-am uitat acum sa vad daca au mai scazut cantitatile cu care vand.

Am gasit pe pagina la ei si Bromothymol blue adica tocmai reactivul care se pune in drop checkerul de CO2. Ar fi interesant un pret.

http://www.tunic.ro/reactivi_sticlarie_produse.php?prod=215
Viermi.. daca e vorba de viermusi de pescuit poti sa incerci in obor. Nu stiu pe und e mai sunt tipi cu scule de pescuit. Apoi poti sa incerci la Gipo. S-a deschis unul in drum catre Cora Titan, pe soseaua Vergului, cum te duci spre cora pe stanga.
 
Forum Index » Profile for Mitica » Messages posted by Mitica
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com