[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul lui Mellbo (gilbert)  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

In functie de solul fertil pe care vrea sa-l foloseasca s-ar putea ca lucrurile sa nu mearga chiar asa usor. As recomanda ca in prealabil sa citeasca cat mai mult despre caracteristicele solului ales.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da si o explicatie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ma gandeam la Amzonia II sau alte soluri care contin azot sub forma de NH3/NH4 . S-ar putea sa fie nevoie de mai multa munca si atentie in cazul asta. Chiar si faptul ca astfel de soluri scad pH-ul s-ar putea sa aibe o influenta negativa asupra crevetilor.
Din aceste motive zic ca este necesara o documentare in prealabil si un plan de actiune in cazul in care apar spike-uri de NH3 si mai ales de NO2.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

N-a specificat ce sol vrea, poate la fel de bine sa puna substrat fertil JBL Aquabasis si deasupra un sol inert si totul e bine.
ADA Amazonia 2 elimina NH4, ceea ce nu e o problema, decat daca are un PH mare si se transforma in NH3.

Dar, noi ne putem da cu presupusul mult si bine, daca informatia primita e doar pe sfert.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Deaceea am spus ca trebuie sa se documenteze despre solul pe care vrea sa-l foloseasca. Si initial nu am dat detalii.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu pentru mine am cerut detaliile, presupun ca ti-ai dat seama

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Daca tot s-a discutat despre ce sol as fi vrut sau vreau la o adica..eu am cumparat Dennerle Scapers Soil 1-4mm si cam asta l-as folosi..daca l-as folosi..
Din cate stiu eu scade pH si kH..

La robinet, adica apa de schimb are cam parametrii:

pH: <6.4
GH: <3 (<53)
kH: 6 (107)
CL: 0.2 (Folosesc Seacheam Prime)

Mai adaug sare pentru creveti, ca sa aduc GH la 6-7 si pH cam ajunge la 6.8
Nu folosesc CO2. Cam asta ar fi..
Nu stiu ce sa zic in legatura cu "doar filtrul e important sa fie ciclat"... Nu sunt eu expert (asta ca sa nu zic afon) dar prin observatie e destul de sensibil bazinul cand fac ceva schimbari pe la pietris. De exemplu cand am adaugat pietris, am avut putin apa albicioasa vreo 3-4 ore...sau mai mult. Si nu era vorba de mizerie.. Filtrul nici macar n-a fost oprit in perioada cand am efectuat schimbari.

Mai intreb inca o data. Daca de exemplu pun sol fertil (cel de mai sus, dar poate fi altul daca e cazul) apoi deasupra sa pun o parte din pietrisul meu (2-4mm).
Are vreun sens ? Ma gandesc...foarte mult..la cum voi face eu curat.. In adancime nu se mai poate ca-mi scoate solul deasupra peste pietris..habar n-am ce sa fac..

Eu la curatare, uneori aspir doar deasupra, alteori intru mai adanc daca observ ca am zone in care iasa mai mult..
Dar daca as avea sol fertil..mintea mea da crash..Pentru ca nu stiu cum sa mai fac curat acolo..

Nota: poate nu ma crezi @dan.pavelescu, dar in oras nu stiu pe nimeni cu acvarii, dar o sa-i pun intr-o galeata de 10L cu filtrul si restul de apa intr-un butoi de 30L cu pietrisul si o pompa ca sa plimbe apa ptr aerare. Le mai descurc eu pentru cateva ore daca e. Mai rau ar fi ca sa fie nevoie de zile-saptamani-o luna

This message was edited 5 times. Last update was at 05/09/2022 01:36:32

[Email] [WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca stii tu mai bine, nu te contrazic, fa cum crezi ca trebuie facut.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

mellbo wrote:Daca tot s-a discutat despre ce sol as fi vrut sau vreau la o adica..eu am cumparat Dennerle Scapers Soil 1-4mm si cam asta l-as folosi..daca l-as folosi..
Din cate stiu eu scade pH si kH..

La robinet, adica apa de schimb are cam parametrii:

pH: <6.4
GH: <3 (<53)
kH: 6 (107)
CL: 0.2 (Folosesc Seacheam Prime)

Mai adaug sare pentru creveti, ca sa aduc GH la 6-7 si pH cam ajunge la 6.8
Nu folosesc CO2. Cam asta ar fi..
Nu stiu ce sa zic in legatura cu "doar filtrul e important sa fie ciclat"... Nu sunt eu expert (asta ca sa nu zic afon) dar prin observatie e destul de sensibil bazinul cand fac ceva schimbari pe la pietris. De exemplu cand am adaugat pietris, am avut putin apa albicioasa vreo 3-4 ore...sau mai mult. Si nu era vorba de mizerie.. Filtrul nici macar n-a fost oprit in perioada cand am efectuat schimbari.

Mai intreb inca o data. Daca de exemplu pun sol fertil (cel de mai sus, dar poate fi altul daca e cazul) apoi deasupra sa pun o parte din pietrisul meu (2-4mm).
Are vreun sens ? Ma gandesc...foarte mult..la cum voi face eu curat.. In adancime nu se mai poate ca-mi scoate solul deasupra peste pietris..habar n-am ce sa fac..

Eu la curatare, uneori aspir doar deasupra, alteori intru mai adanc daca observ ca am zone in care iasa mai mult..
Dar daca as avea sol fertil..mintea mea da crash..Pentru ca nu stiu cum sa mai fac curat acolo..

Nota: poate nu ma crezi @dan.pavelescu, dar in oras nu stiu pe nimeni cu acvarii, dar o sa-i pun intr-o galeata de 10L cu filtrul si restul de apa intr-un butoi de 30L cu pietrisul si o pompa ca sa plimbe apa ptr aerare. Le mai descurc eu pentru cateva ore daca e. Mai rau ar fi ca sa fie nevoie de zile-saptamani-o luna


Destul de acida apa la tine in zona si avand in vedere ce KH si GH ai cu solul asta poti tine caridine. Esti norocos. Doar rece sa fie la tine ca nu le place peste 25 grade.
Solul scade pH si duritatea.

Problema e cu guppy. Sud americanii prefera apa mai bazica.
Nu-ti recomand sol in cazul asta.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Caridine am de mult..
Am Amano si Red Bee (Crystal Red). Din pacate am pierdut 2 CrystalRed nu imi dau seama ce s-a intamplat ...dar mna.
Temperatura este 26.2 stabilizata electronic rece/cald. Mai jos nu m-am dus din cauza si la pesti si la factura curent..
E posibil sa renunt la guppy.. Tot ma lupt cu ei sa nu manance mancarea la creveti..Sunt foarte mancai..

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2022 19:20:04

[Email] [WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2097
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Acum ca tot vine sezonul rece, merita sa reglezi o plaja de temperatura intre 24-25C.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

mellbo wrote:

La robinet, adica apa de schimb are cam parametrii:

pH: <6.4
GH: <3 (<53)
kH: 6 (107)
CL: 0.2 (Folosesc Seacheam Prime)
a


Eu sper ca aceste valori nu sunt adevarate.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

flo77 wrote:Eu sper ca aceste valori nu sunt adevarate.


Pai sunt adevarate totusi. Dar de ce speri sa nu fie adevarate ... ?
La inceput si nu doar fac/faceam teste cu benzi JBL, am facut si cu reactivi si rezultatul e mai mult decat foarte apropiat.
Chiar asa e apa, dar m-ai facut curios...de ce e asa rau ? te referi la guppy ? la tevile lor ?

Practic benzile de la JBL in apa mea de la robinet, doar NO2/NO3 daca se schimba si putin KH, restul raman neschimbate...
Cam tot asa si cu reactivi..

This message was edited 4 times. Last update was at 05/09/2022 20:13:28

[Email] [WWW]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Daca stii tu mai bine, nu te contrazic, fa cum crezi ca trebuie facut.


cu siguranta nu stiu mai bine. dar sunt foarte multe informatii care intra in contradictie mereu..
daca ai vrea ai putea verifica ca e asa cum zic..
ceea ce face dificila adesea luarea unei decizii de catre un novice.
sau...poate asta e ideea.
lasa sa treaca toti prin greu..
[Email] [WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Apa acida corodeaza tevile, poti avea scurgeri de metale grele. In cazul pestilor unele substante declorinatoare neutralizeaza si metalele grele. Pentru tine si familia ta , nu stiu...

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Florine...apa a fost asa in Hunedoara dinainte sa ma nasc eu cu pH-ul asta..
De baut beau apa plata dar..la mancare se foloseste apa de-asta. In oras sunt destui de multi oameni care prefera sa bea apa de la robinet.
Acuma...nu stiu ce sa zic..

La testele de azi in acvariu pH-ul era 6.7 dar asta pentru ca am adaugat sarea aia pentru creveti..
Poate intr-o zi merg frumos cu o sticla de 1Litru plina ochi la un laborator de analiza a apei sa ma lamuresc complet ce e cu apa asta..
O fi foarte buna sau o fi foarte rea...nusht..
[Email] [WWW]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

mellbo wrote:Caridine am de mult..
Am Amano si Red Bee (Crystal Red). Din pacate am pierdut 2 CrystalRed nu imi dau seama ce s-a intamplat ...dar mna.
Temperatura este 26.2 stabilizata electronic rece/cald. Mai jos nu m-am dus din cauza si la pesti si la factura curent..
E posibil sa renunt la guppy.. Tot ma lupt cu ei sa nu manance mancarea la creveti..Sunt foarte mancai..


Temperatura e maxima e OK.
Conditiile sunt tocmai bune ptr un setup asiatic cu caridine si pestisori.

Avand in vedere dimensiunea acvariului poti pune mai multe specii de pestisori. Si ceva pesti cu personalitate, gen scarlet badis, gourami pitic sau (chiar si) puffer daca nu te deranjeaza ca-ti mananca melcii (pe toti).

This message was edited 2 times. Last update was at 06/09/2022 10:38:18


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

mellbo wrote:Florine...apa a fost asa in Hunedoara dinainte sa ma nasc eu cu pH-ul asta..
De baut beau apa plata dar..la mancare se foloseste apa de-asta. In oras sunt destui de multi oameni care prefera sa bea apa de la robinet.
Acuma...nu stiu ce sa zic..

La testele de azi in acvariu pH-ul era 6.7 dar asta pentru ca am adaugat sarea aia pentru creveti..
Poate intr-o zi merg frumos cu o sticla de 1Litru plina ochi la un laborator de analiza a apei sa ma lamuresc complet ce e cu apa asta..
O fi foarte buna sau o fi foarte rea...nusht..


5.8 cica ar fi pH ul optim ptr inmultirea caridinelor.
Eu sunt abonat la Marks Shrimp Tanks

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2281
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Dr Nano wrote:
mellbo wrote:Florine...apa a fost asa in Hunedoara dinainte sa ma nasc eu cu pH-ul asta..
De baut beau apa plata dar..la mancare se foloseste apa de-asta. In oras sunt destui de multi oameni care prefera sa bea apa de la robinet.
Acuma...nu stiu ce sa zic..

La testele de azi in acvariu pH-ul era 6.7 dar asta pentru ca am adaugat sarea aia pentru creveti..
Poate intr-o zi merg frumos cu o sticla de 1Litru plina ochi la un laborator de analiza a apei sa ma lamuresc complet ce e cu apa asta..
O fi foarte buna sau o fi foarte rea...nusht..


5.8 cica ar fi pH ul optim ptr inmultirea caridinelor.
Eu sunt abonat la Marks Shrimp Tanks


Degeaba esti abonat la Mark, si eu sunt, dar se pare ca tot nu ai retinut esenta.
Tot dai comentarii la diferite topicuri pe grup, dar parte din ele sunt eronate luate de pe youtube de la tot felul de amatori si necunoscuti sau de pe alte site uri care nu sunt credibile (nu ma refer la Mark - cu Mark eu am vorbit si am avut si mancare pt creveti de la el asta asa ca sa ma laud si eu). Mark este chiar ok.

Phul de 5,8 e ideal numai pt anumite varietati de caridine (panda, king kong, blue bolt, wine red, snow white - adica astia putin mai pretentiosi si mai jmecheri).
Daca citeai aici erai lamurit din prima si nu dadeai informatii eronate: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/29992.page
Ph-ul ce il are colegul e ok pt crystal red.
Dar, avand si pesti in acvariu crevetii nu vor rezista......daca vrea creveti si sa se inmulteasca, atunci acvariu dedicat lor. Daca nu crea sa aiba numai cativa creveti si au si ascunzatori naturale e ok si asa.

Acum, despre PH....sunt multe discutii si articole pe net, pe site uri de specialitate si nu numai. Nu are rost sa intram in detalii despre PH. .
http://www.acvarist.ro/parametrii-apei-in-acvariu-ph-temperatura-duritate
https://en.wikipedia.org/wiki/PH
https://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ph-ul-apei-cum-ne-influenteaza-viatai_18103

Nu recomand modificarea PH-ului in acvariu decat prin metode naturale si numai daca chiar este musai necesar.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2022 12:32:01


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

alinutz80 wrote:
Dr Nano wrote:
mellbo wrote:Florine...apa a fost asa in Hunedoara dinainte sa ma nasc eu cu pH-ul asta..
De baut beau apa plata dar..la mancare se foloseste apa de-asta. In oras sunt destui de multi oameni care prefera sa bea apa de la robinet.
Acuma...nu stiu ce sa zic..

La testele de azi in acvariu pH-ul era 6.7 dar asta pentru ca am adaugat sarea aia pentru creveti..
Poate intr-o zi merg frumos cu o sticla de 1Litru plina ochi la un laborator de analiza a apei sa ma lamuresc complet ce e cu apa asta..
O fi foarte buna sau o fi foarte rea...nusht..


5.8 cica ar fi pH ul optim ptr inmultirea caridinelor.
Eu sunt abonat la Marks Shrimp Tanks


Degeaba esti abonat la Mark, si eu sunt, dar se pare ca tot nu ai retinut esenta.
Tot dai comentarii la diferite topicuri pe grup, dar parte din ele sunt eronate luate de pe youtube de la tot felul de amatori si necunoscuti sau de pe alte site uri care nu sunt credibile (nu ma refer la Mark - cu Mark eu am vorbit si am avut si mancare pt creveti de la el asta asa ca sa ma laud si eu). Mark este chiar ok.

Phul de 5,8 e ideal numai pt anumite varietati de caridine (panda, king kong, blue bolt, wine red, snow white - adica astia putin mai pretentiosi si mai jmecheri).
Daca citeai aici erai lamurit din prima si nu dadeai informatii eronate: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/29992.page
Ph-ul ce il are colegul e ok pt crystal red.
Dar, avand si pesti in acvariu crevetii nu vor rezista......daca vrea creveti si sa se inmulteasca, atunci acvariu dedicat lor. Daca nu crea sa aiba numai cativa creveti si au si ascunzatori naturale e ok si asa.

Acum, despre PH....sunt multe discutii si articole pe net, pe site uri de specialitate si nu numai. Nu are rost sa intram in detalii despre PH. .
http://www.acvarist.ro/parametrii-apei-in-acvariu-ph-temperatura-duritate
https://en.wikipedia.org/wiki/PH
https://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ph-ul-apei-cum-ne-influenteaza-viatai_18103

Nu recomand modificarea PH-ului in acvariu decat prin metode naturale si numai daca chiar este musai necesar.


Esenta de rom.

Unii indivizi de aici sunt concentrati vad pe cearta. Probabil ca vor premiu, medialie ceva.
E doar acvaristica.
Administratia forumului e de toata jena.

This message was edited 3 times. Last update was at 07/09/2022 16:25:54


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com