[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator acvariu plantat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este o bila de Cladophora.

Cat despre compatibilitatea pestilor , eu vad lucrurile un pic mai simplu. Este bine sa tinem cont de zona geografica de unde provin speciile respective.
Neonii sunt din Amazon.
Kuhli sunt din Asia....
Cand habitatul este diferit atunci si parametrii apei sunt diferiti.
De multe ori, in tabelele de pe net nu se tine cont decat de "caracterul" pestilor nu si de conditiile de trai.
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

BGD46 wrote:Este o bila de Cladophora.

Cat despre compatibilitatea pestilor , eu vad lucrurile un pic mai simplu. Este bine sa tinem cont de zona geografica de unde provin speciile respective.
Neonii sunt din Amazon.
Kuhli sunt din Asia....
Cand habitatul este diferit atunci si parametrii apei sunt diferiti.
De multe ori, in tabelele de pe net nu se tine cont decat de "caracterul" pestilor nu si de conditiile de trai.
Salut.Numele meu este Edy si am si eu doua bile de Cladophora,Elegeea,Echinodorus,Anubias Nana.Cryptocorine.
Inca nu am facut o prezentare acavariului meu,dar o voi face in linii mari:76L(sau cum zic cei de pe aici 20 galoane )substrat 2-4 mm,incalzitor 100w( nu cunosc denumirea pentru ca mi-a la dat cineva)filtru intern(la fel),4 pietre de decor o bucata mica de mopan si plantele enumerate mai sus.Detin 8 Paracheirodon Innesi.
[Yahoo!]
goguloiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2011 12:10:53
Messages: 40
Location: Mizil
IP:
Offline

Cred ca este cladophora aegagrophila este o alga si merge legata pe pietre sau radacini.
Eu o am legata de pietre dar mie imi face niste filamente care se imprastie prin tot acvariul
si vreau sa renunt la ea.
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

astazi imi aduce cineva un acvariu mai mare de 60l,cantitate neta de apa....este ciclat,are aproape tot ce trebuie in el...mai putin filtru pe care nu il da... este ok daca mut toti pestii in el?eu am doua filtre,deci le pot pune?

in alta ordine de idei,astazi de dimineata,am gasit un guppy mort in acvariu...si nu prea imi pot da seama de ce a murit.nu era umflat,nu prezenta urme de leziuni facute de alti pesti,aseara innota,era vioi si mancase...nu parea un peste batran...avea cam in medie doi anisori si un an de cand este la mine...

cat de despre acea bila de cladophora aegagrophila cam ce imi puteti spune?eu am gasit mai multe pe net si nu stiu care varianta este corecta

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rocssana wrote:astazi imi aduce cineva un acvariu mai mare de 60l,cantitate neta de apa....este ciclat,are aproape tot ce trebuie in el...mai putin filtru pe care nu il da... este ok daca mut toti pestii in el?eu am doua filtre,deci le pot pune?

cat de despre acea bila de cladophora aegagrophila cam ce imi puteti spune?eu am gasit mai multe pe net si nu stiu care varianta este corecta

Faza cu acvariul ciclat e discutabila. Bacteriile mor daca nu stau in curent de apa. D-aia nu este bine sa se opreasca filtrul iar cei care au avut pana de curent mai mare au ramas cu acvariul deciclat.
Daca filtrele tale sunt in functiune acum, eu as face altfel. As spala acvariul care vine, (inclusiv substratul ) (nu stiu cum se procedeaza in cazul in care este si substrat fertil) Daca este doar nisip/pietris.....l-as spala. As aseza tot (substrat, plante, pietre, radacini/buturugi, etc) si as pune apa din acvariul meu. As completa cu apa care a stat la declorinat 48 h si as baga filtrele mele "ciclate". Dupa 24 h as baga si pestii. In perioada asta pestii pot sta intr-un bidon cu apa din acvariu si cu o piatra ptr oxigenare. Ceva de genul asta am facut eu cand am trecut la un acvariu mai mare.
Cladophora este o alga. Molly mananca cu placere din bila respectiva. Eu am avut o bila de genul ala pe care nu am legat-o de nimic. Statea singurica pe fundul acvariului. Stiu ca daca se sparge, iti umple acvariul de mizerie. (trebuie manipulata cu grija)

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2012 13:33:57

rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

gata....am adus acvariul acasa cu tot cu nisip...nisipul este la punga de 7.5 kg... l-am bagat la fiert...eu mai am 22L de apa ciclata...am pus apa din acvariu ala si cele doua filtre...acvariul a fost functional pana azi dimineata...sa pun si apa din acvariul de 30L? si daca da,pot sa mut pestii si astazi?

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

imi recomandati si mie o pompa de aer silentioasa?exista asa ceva?

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
vladxxl
Member

Joined: 22/02/2012 17:15:12
Messages: 173
Location: alba iulia/alba
IP:
Offline

nu prea stiu daca este
ai buton edit
si nu nu poti pune pesti apa ciclata ajuta la ciclare(o grabeste daca nu a fost lasata fara aer) ,deci trebuie tot sa il ciclezi
pesti poti dupa sa zicem 3 saptamani ;)
-------bafta---------
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

la ce iti trebuie pompa de aer?
Gasesti la tetra
[ICQ]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

peste o saptamana imi cumpar acvariul

60x40x40

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

ieri mi-am cumparat acvariu

80x65x80

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
antikaaliv
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 10:05:31
Messages: 38
Location: Brasov
IP:
Offline

Ce dimensiuni sunt alea!?
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

L=80
l=65
h=80

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

rocssana wrote:L=80
l=65
h=80

Ce grosime are sticla acvariului? Daca e sub 10 mm e foarte riscant.
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

este de 12 mm si e din cristal l-am luat dintr-un magazin de acvaristica,nu este home made

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

In cazul asta merita un aranjamente pe masura. Cere sfaturi de la aquascaperi, nu te grabi cu amenajarea!
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

nu ma grabesc deloc cu amenajarea am sa ma duc astazi sa ma uit de filtru extern si de incalzitor

sincer nici nu ma gandeam la un acvariu asa mare,insa ieri am gasit din intamplare un acvariu cam cum imi doream eu la un pret foarte ok era la oferta si m-am gandit ca merita banii

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Buna Rocsana. Esti sigura ca inaltimea este 80cm? Daca asa este, poti sa-ti iei gandul de la neoane, nu vor face fata la o asa adancime(in cazul in care-l vrei plantat)
[ICQ]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

am masurat din nou acvariu
L=80
l=60 (55+5)
h=70

cam asa arata in genul astuia,doar ca e putin mai mare
[Thumb - 352jl09.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/03/2012 13:16:07


echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Are si capac sa intelegem? Pai uita-te si vezi ce neoane are, t5 sau t8, t5 sunt subtiri, t8 sunt lungi, cate bucati sunt, ce scrie pe ele, sigur ne vei intreba mai tarziu, asa mai bine stoarcem noi informatia de la tine .
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com