[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator acvariu plantat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Scuze, am vrut sa zic t8 sunt groase
[ICQ]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

are 4 neoane pe care scrie t8 36w

scuze ca nu am dat detalii insa sunt abea la inceput cu cele mari. da,are capac din plastic care vine altfel fata de cum e asta de aici..adica e scobit un pic in sus,ca un fel de carapace (sper sa nu radeti de mine) si mai are locuri pentru inca doua neoane... in cazul in care acestea nu sunt suficiente,le pot schimba,nu?

This message was edited 2 times. Last update was at 16/03/2012 13:32:20


echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu cred ca sunt potrivite pentru un acavariu cu asa coloana mare de apa. Dupa ce o sa pui substratul, tot vei avea o coloana de apa de 60cm,aproximativ, deci nu prea vei avea lumina pentru plante, ar fi indicat sa ai t5, acelea strapung mai bine coloana de apa, din cate stiu eu si acelea sunt indicate cam pana la 60cm maxim.
[ICQ]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

atunci am sa ma uit astazi si de neoane,sa vad preturile
ah,am uitat sa va spun ca nu imi place lumina...este verde...ce culoare imi recomandati sa iau neoanele?

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

t8 e indicat la coloane de 45 cm. Peste 45 se fol de regula t5

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

caut neoane t5,dar de cati w si ce culoare sa iau ca sa nu stressez pestii cu lumina si sa fie buna si pentru plante...neoanele mele sunt verzi

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in nici un caz verde. La neoanenele carora se pune accentul pe lumina albastra plantele cresc mai greu pe inaltime dar sunt foarte viguroase. La neoanele cu accent pe rosu plantele cresc repede dar nu sunt foarte viguroase. De aceea se cauta combinatii din cele 2 variante. A nu se intelege de aici ca neonul trebuie sa fie albastru sau rosu. E vorba de spectrul lui

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

si inca o intrebare.... la acvariul acesta pot sa mai adaug inca doi cory si 3 pangio kuhlii ?
in rest am sa las 2 guppy,6 zebre,5 neoni (as vrea sa mai iau macar si 3 neoni), 2 xipho si cam atat

aham,deci cel mai bine ar fi sa combin neoane de doua spectre nu?totusi de cati w sa fie?scuzati-ma ca pun atatea intrebari,poate chiar prostesti
am uitat sa mentionez ca am si un cory

Editat de Alber.
Am gasit un imens spatiu alb pe care l-am rezolvat

This message was edited 3 times. Last update was at 16/03/2012 21:56:37


echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

off topic :sunt pe un clac cu niste probleme si vad ca imi apar niste ciudatenii in cuvinte

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

as merge pe varianta cu 1w pe l. E bine daca exista posibilitatea aprinderii fiecarui neon separat, asta ca sa poti folosi la maxim instalatia si in acelasi timp sa folosesti doar o parte din ea daca tu consideri ca lumina e prea puternica. Peste 1w/l se considera ca lumina este deranjanta. Asta nu inseamna ca nu poti face variante 0.5-1w

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

da,merg aprinse si separat,am verificat

insa nu nu stiu daca am inteles corect...in acvariu meu intra cam 330l net dupa calculele mele... daca fac calculul cu 0.5w pe litru,asta inseamna ca inmultesc 0.5 cu 330,corect? asta ar insemna 160 w in total,nu?

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

0.5w este un minim. La 0.5 merg plante nepretentioase. Eu as opta pentru varianta de 1w cu posibilitatea de folosire sub 1w. Asta pentruca e greu sa nimeresti 1w/l. Si nu in ultimul rand 1w/l nu este ceva batut in cuie. Deci tu la 330l ar trebui sa ai un ideal de 330w. La fel de bine poti folosi si 250w sau mai putin. Aici depinde si de cate neoane poti pune in capac

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

in capac pot pune 6 neoane
m-am gandit la urmatoarele plante:
1) vallisneria gigantea si spirulinas (parca asa ii spune)
2)cabomba aquatica
3)echinodorus ozelot (green si red)
4)cladophora
5)java moss

This message was edited 1 time. Last update was at 16/03/2012 14:14:23


echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

trebuie sa te gandesti ca 6 neoane degajeaza caldura nu gluma. De regula la atata caldura se monteaza si cooler

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Mai Roxana, cauta si citeste mai mult, nu iti vor fi de ajuns doar cele cateva sfaturi PUNCTUALE, va trebui sa stii si de ce ti se dau acele sfaturi, sa le intelegi nu doar sa le aplici motamo. Tu zici ca vrei acvariu plantat, ok. Pentru inceput, 0,5w/l la ce plante vrei tu iti vor fi arhisuficienti. Cei 1w/l se aplica in cazul acvariilor plantate la maxim, intensiv, foarte dese. Citeste despre fiecare planta, necesarul ei de lumina si eventual cere si pareea altora. Tu ai nevoie in prima faza de plante usoare, nu de "maximul maximului", plante easy si lumina suficienta pentru necesarul lor, altfel te vei umple de alge. Ca sa schimbi t5 cu t8 trebuie sa schimbi toata instalatia electrica, nu se vor potrivi droserele,soclurile...astea insemna bani.Parerea mea este ca mai bine studiai despre ce iti trebuie si abia apoi plecai la cumparaturi.Macar acum gandeste-te bine ce vrei, zic eu, sa nu iti para rau mai tarziu.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Acvariu are 70 inaltime? A se tine cont ca t8 urile nu prea penetreaza asa mult (din ce am citit "p?" net).

Urmeaza ce ti-a zis scorpionul (parca). Fa-ti o instalatie care sa duca pana la 1 w/l , dar cu posibilitate de a aprinde la inceput mai putine neoane. Mergi pe plante easy, inveti cum sta treaba si pe viitor daca va fi nevoie mai aprinzi si celelalte neoane.
Pentru plantele care le-ai scris acolo (a doua vallisnerie e "spiralis") nu cred ca ai nevoie de 1 w/litru. Pe de alta parte (nu mai retin tot topicul), daca n-ai niste co2...degeaba le dai lumina din belsug. La fel si cu fertilizantii...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

la mine se tot intrerupe calculatorul. Narcis are dreptate. Mai intai trebuie sa te gandesti serios ce fel de acvariu vrei. Cu mai multi pesti, mai multe plante etc. Dupa ce iei o decizie in directia asta, trebuie sa vezi ce inseamna schimbarea unei instalatii electrice si daca merita. Neoanele nu se pot schimba fara sa modifici serios instalatia. Gandeste-te bine ce vrei sa ai in acvariu si pe urma in functie de decizia ta si puterea financiara mai stam de vorba

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

instalatia de lumina nu este o problema pt ca are cine sa ma ajute ieri am cumparat o instalatie de CO2 de la JBL,special pentru acvariu meu...am incercat sa caut mai mult despre instalatiile de lumina,dar va spun sincer ca nu prea am avut asa mult timp si-am zis ca nu e panica...mai ales ca are cine sa imi faca o instalatie buna pentru acvariu...
scuze ca am gresit numele plantei voi ce parere aveti despre plantele de care v-am spus?pana nu cumpar tot ce trebuie (filtru extern,incalzitor,termometru,subtrat si solutii pentru plante,pietris)nici nu ma gandesc sa pun acvariul in fuctiune...stiu ca o sa dureze ceva ceva,dar prefer sa am rabdare sa fac ceva frumos si sa fie si foarte bine pentru vietuitoare...insa nu m-ati lamurit daca mai am loc pt inca 3 neoni,2cory si 3 kuhlii

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

loc teoretic si practic mai este. Trebuie sa te interesezi de fiecare peste in parte sa vezi conditiile lui de viata.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

aham...inteleg

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com