[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Capac inchis ermetic  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
rich18ro
Junior member

Joined: 07/10/2005 20:59:38
Messages: 8
Location: Arad Romania
IP:
Offline

Buna ziua tuturor. Stiu ca subiectul capac este foarte discutat, dar nu am gasit nimic care sa ma lamureasca in legatura cu proiectul meu. Acesta ar fi : un bazin in forma de L cu partea bazinului care se afla dedesubt(orizontala) sa aiba un capac care se poate inchide ermetic, dar care sa se si deschida in vederea accesibilitatii la fundul acvariului. Iar partea bazinului care este pe verticala va avea acces la oxigen ca la acvariile normale. Acest acvariu va fi incastrat intr-un bar cu pultul realizat exact din capacul acvariului din discutie. Am cautat pe net si nu am gasit nimica asemanator, poate chiar nu se poate realiza.... Astept pareri despre acest tip de acvariu, daca intelegeti despre ce vorbesc.
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

io cred ca is tantalau ca nu intelesei nimic. voi? smilie
te rog sa incerci sa ne mai explici o data pentru ca la modul cel mai serios eu nu am inteles nimic.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
rich18ro
Junior member

Joined: 07/10/2005 20:59:38
Messages: 8
Location: Arad Romania
IP:
Offline

Hai ca poti ....... Imagineaza-ti un acvariu in forma literei L (exact asa fara sa-l rasucesti) . Deci avem un acvariu normal pe orizontala - si unul pus deasupara , care comunica intre ele.....voi incerca cu o figura caci imi este f greu sa explic......
rich18ro
Junior member

Joined: 07/10/2005 20:59:38
Messages: 8
Location: Arad Romania
IP:
Offline

nu stiu, sau nu pot sa introduc o figura sau poza de la mine de pe comp??
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Nu stiu daca am inteles bine dar....cand deschizi capacul ala ermetic apa din partea superioara nu ajunge pe jos sau pe tine ? cred ca va curge pana cand ajunge la acelasi nivel cu apa din latura scurta a "L"-ului sau inchizi capacul ermetic(daca mai apuci).
Cred ca n-am inteles eu bine cum vine bazinul asta. Astept schema.

mobile in mobile
rich18ro
Junior member

Joined: 07/10/2005 20:59:38
Messages: 8
Location: Arad Romania
IP:
Offline

Asa ceva Mausmann, doar cu mentiunea ca si eu stiu fizica, prima data se va scoate apa din bazinul superior (vertical) cu un furtun, pana apa ajunge la nivelul de sub usa ermetica. Pentru cei care nu au inteles cum vine...... :-) , incercati sa va imaginati un acvariu in forma de U (poate asa mai merge....)
PS: nu stiu cu poza cum sa o postez, iar ceva de genu nu am gasit pe net ....(sa fie asta un semn ca nu se paote asa ceva....)
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

ba poti pune poze foarte usor.
intri in post repy si vezi la option(stanga jos) ai BBCode dai un clik si gasesti explicatiile de rigoare acolo.
succes

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
rich18ro
Junior member

Joined: 07/10/2005 20:59:38
Messages: 8
Location: Arad Romania
IP:
Offline

Am cautat si inainte...si uitate si tu poate nu vad bine:

phpBB BBCode incorporates a tag for including images in your posts. Two very important things to remember when using this tag are: many users do not appreciate lots of images being shown in posts and second, the image you display must already be available on the Internet (it cannot exist only on your computer, for example, unless you run a webserver!). There is currently no way of storing images locally with phpBB (all these issues are expected to be addressed in the next release of phpBB). To display an image, you must surround the URL pointing to the image with image tags. For example:
image


PS: am scris mai sus ca: nu am gasit nimic asemanator acestui proiect .......Pentru cei care au inteles am o intrebare : cum pot face un capac la acvariu care sa fie ermetic, si care se poate si deschide
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Normal, ar trebui sa pui pozele la galerie si apoi...Din pacate acum nu functioaneaza galeria.
Am inteles cam ce vrei tu da' mi-e teama ca nu stiu cum ai putea etansa. Ma gandesc ca ai putea folosi o garnitura de cauciuc montata pe marginea laturii scurte iar blatul sa fie mai greu decat forta cu care impinge coloana din latura lunga.(se poate calcula).
Mai simplu mi se pare ca nivelul apei sa fie la inaltimea laturii scurte iar in partea mai inalta sa ramana un fel de terariu cu plante, terase care ies din apa.
Probleme cred ca vor fi la iluminare cu aceasta forma.Poate mai au si altii idei.

mobile in mobile
rich18ro
Junior member

Joined: 07/10/2005 20:59:38
Messages: 8
Location: Arad Romania
IP:
Offline

In legatura cu iluminatul, cum acvariul va fi incastrat intr-un bar... am doua posibilitati:
a) de jos in sus, cu neoane, evident cu pietre putine si mai mari pe fundul acvariului
b) de sus(din tavan) cu spoturi luminoase.
La usa ermetica cu garnitura de cauciuc m-am gandit si eu, aceasta pare a fi singura solutie, dar la inchidere inca nu m-am gandit ar putea fi si asta o idee (greutate mai mare decat forta coloanei de apa). Inca o precizare: blatul(usa) de care vorbim va fi tot din geam......
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Ce probleme intrevad eu:
-iluminare de jos-fara plante
-iluminare de sus-fara plante datorita luminii insuficiente
-daca va fi un bar cu "blatul" de sticla sigur se va zgaria f. curand si va fi inestetic. Oricum nu prea ma prind de ce vrei neaparat aceasta forma. Nu poti pune doua bazine alaturate de inaltimi diferite?

mobile in mobile
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

pentru poze vezi de exemplu site-ul asta, si da-ne un link.

http://uploadit.org/

image
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ceea ce vrei tu este prea mult pentru tehnologia noastra Mi se pare imposibil de pus in parctica o asemenea idee.Prima oara am crezut ca vrei sa faci un bazin in forma de L dar pe orizontala nicidecum cum vrei tu.Eu zic sa te mai gandesti, ceea ce vrei sa faci acum este doar un motiv sa te dai cu capul de pereti mai tarziu.Nu vad cum ai putea sa faci un capac atat de ermetic, este o idee foarte impractica.Exista atatea modele de acvarii dar de asta nu am mai auzit.in primul rand ideea cu acvariul in bar este destul de obosita(parerea mea) in al doilea rand trebuie bine conceput barul ca sa ai acces la acvariu cat mai usor.In al treilea rand, daca vrei un acvariu cu plante trebuie sa vina lumina de pe capacul acvariului nu de sub el sau din tavan.Eu as face un bazin simplu , dreptunghiular , sau in forma de l, dar ,cand zic in forma de L eu ma gandesc la asta.
image

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Partea cu labastru e acvariul .Ca sa pui poze foarte usor fara inregistrare incearca aici :http://imageshack.us/

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
rich18ro
Junior member

Joined: 07/10/2005 20:59:38
Messages: 8
Location: Arad Romania
IP:
Offline

Cred ca am reusit :
image
Forma asta am ales-o tocmai caci e mai speciala poate nu arata asa de "obosita"... Daca folosesc o sticla securizata se mai zgarie capacul?
Am gasit ceva asemenator dar nu e ceea ce vreau eu:
image
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

neicusoruleeeeeee!!!
nu sunt impotriva lucrurilor "exotice", dar de ce nu vrei sa-ti faci un acvariu in forma benzii lui mobius ????

mai oameni buni, un acvariu este UN ACVARIU... se accepta toate formele, mai putin borcanele de muraturi si bolurile (datorita formei, prietenii stiu de ce) dar sa-l faci "impotriva naturii si a legilor fizice(ii)" zau daca inteleg de ce va complicati.

si acum dubiile, si neintelegerile de tip "de ce vrei musai asa"

- de ce vrei musai "turnul ala"??
- in partea orizontala si acoperita (etans) se vor aduna gaze
- am inteles ca n-o sa ai plante acolo cum pui filtrarea, ca daca ingramadesti in turn, o sa arate ca

- lipirea in zona de "imbinare" a partii orizontale cu turnul, va trebui intarita pe spate, ceeace va duce la pierderi estetice

in fine, sunt mai multe "probleme" care duc la serioase intrebari privind utilitatea si posibilitatea tehnica de realizare a proectului tau.

in plus de asta (CU SCUZELE DE RIGUARE DACA GRESESC !!!!) este genul de topic pe care il numesc "un nebun arunca o piatra si 10 invatati se arunca in lac sa o caute", sau mai academic, "hai bă sa-mi bat hoc de voi si sa va pun sa va ginditi la cai verzi pe pereti" SCUZE INCA O DATA ...
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

rich18ro wrote: Daca folosesc o sticla securizata se mai zgarie capacul?

Cred ca ai toate sansele sa se faca mici bucatele cand o sa scapi ceva pe el. De fapt asta e de fapt principala caracteristica a sticlei securizate pentru a evita ranirile. E o sticla cu tensiuni interne mari, nu ti-as recomanda-o.
Oricum proiectul mi se pare greu de realizat tehnic si nici macar nu este spectaculos. Si tot nu mi-ai spus de ce nu vrei sa pui doua bazine de inaltimi diferite? Sau de ce nu-l faci un paralelipiped mare din care lasi vizibil doar un L sau ce forma vrei tu?
Sau e vorba de ce spunea razvan?

mobile in mobile
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ideea lui mausman e cea mai buna si cea mai desteapta de departe.Faci un acvariu normal in forma de cub sau ce te lasa pe tine inima si lasi sa se vada ce forma vrei tu.Poti sa faci si folricele daca iti pofteste inima Daca nici ideea asta nu-ti surade atunci pot sa zic ca sunt total de acord cu razvan(nu ca as fi fost vreodata impotriva lui la genul asta de topicuri )
PS:A inceput o luna noua , presupun ca trebuia sa ne facem norma de mirune

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

si ca sa nu zica lumea ca iar am fost al draqu' cu incepatorii, am dat ca tema de cercetare "proiectul", unor oameni avizati, au ris de .....pe ei de idee, ca e ultra, ca e nemaipomenita, CA ESTE REALIZABILA, dar total nepractica.
realizabila??? cum ... cu acrilic, se poate taia dintr-o foaie direct l-ul necesar, fara imbinari, DAR PRETUL :o :o :o :o :o :o :o :o :o
asa ca dragul meu incepator... spor la munca tovarasi, si daca vrei sa fi intr-adevar original, mai gindeste-te la mobiusssssssssss


later edit
am vazut ca la ocupatie este trecut inginer..
dom' inginer, eu fiind un biet fierar (de meserie) am o vorba "bunul simt tehnic", va intreb cu tot respectul si fara urma de misto, dumneavoastra, cu niste scoli inalte la activ, vi se pare realizabil proectul ? aveti cumva acest "simt" care va spune ca daca vreau sa fac o casa cu stilpii de sustinere din bete de chibrituri, este realizabila, dar "n-o sa tina", sau va arata ca naiba???

avind in vedere diferentele de cultura si scolarizare, imi cer inca o data scuze, daca tonul meu din posturile precedente v-a jignit.
rich18ro
Junior member

Joined: 07/10/2005 20:59:38
Messages: 8
Location: Arad Romania
IP:
Offline

Razvan:
- "banda lui mobius" - HA HA HA cat am ras.....
- poate voi fierarii va multumiti cu acvarii "normale" atata timp cat nu sunt borcane cu muraturi, dar eu am avut deja vreo 20 da acvarii de diferite modele
(unele chiar facute de mine)iar acuma voi incerca sa fac ceva care sa nu arate un acvariu facut de un fierar care sa fie supus "legilor fizicii si a naturii"
- "turnul ala" va fi un excelent loc pentru scalari de ex.
- nu se vor aduna gaze daca partea orizontala este inclinata cu cateva grade(5`) zic eu.....
- ai inteles gresit partea cu plantele, un acvariu arata cam aiurea fara plante, cel putin pentru mine.......
- filtrarea probabil va fi exterioara......(asteptam idei, dar de unde daca nu este.....)
- "lipirea in zona de "imbinare" a partii orizontale cu turnul, va trebui intarita pe spate, ceeace va duce la pierderi estetice" - in legatura cu asa ceva am apelat la niste "invatati" ca tine (GRESEALA)
"un nebun arunca o piatra si 10 invatati se arunca in lac sa o caute"- mi se pare nasol sa gandesti asa, si tu esti ud din cap pana in picioare de vreme ce ai dat ca tema de cercetare "proiectul", unor oameni avizati
- "Neicusoruleeeeeeee"(nu suport limbajul de "mitici") esti unul din cei 10 "invatati" si toata ziua iti bati capul cu respectarea legilor fizicii si naturii, sa iei la misto pe altii.......(NASOL)

Mausmann:
"Si tot nu mi-ai spus de ce nu vrei sa pui doua bazine de inaltimi diferite? "
- inca ma gandesc, dar eu vreau sa se vada de sus acvariul, de lateral tot am vazut......

Sau de ce nu-l faci un paralelipiped mare din care lasi vizibil doar un L sau ce forma vrei tu?
- acvariul vine pus intr-un bar (sau mai bine spus barul va fi realizat in finctie de acvariu)

Sau e vorba de ce spunea razvan?
- imi pare rau ca gandesti asa...........nu ma dezamagii caci pana acuma tu ai fost singurul cu idei....

Razvan (din nou):
si ca sa nu zica lumea ca iar am fost al draqu' cu incepatorii,
- oooooo, scuze ca am deranjat...., tu esti tare "invatat",
PS: eu ca "incepator" am inmultit carasi, zebre etc. pe care le-am si vandut mai apoi la un magazin si la piata, am avut 23 de acvarii de dimensiuni diferite, am avut o camera special amenajata numai pt. pesti, le-am facut pe toate fara aerisitoare, incalzitoare sau filtre, din motive financiare
dar au fost curate, mi-am realizat acvariile pe vremea cand inca nu era silicon sau alte prostii in magazine, insa cu chitul si rama de fier am facut 12 acvarii
inca o data imi cer scuze "invatatule" ca te-am deranjat

dom' inginer, eu fiind un biet fierar (de meserie) am o vorba "bunul simt tehnic"
- bunul tau simt tehnic iti zice ca ar arata mai bine un paralelipiped incastrat (ca alte 1.000.000 de acvarii )
eu daca as vedea un acvariu din perspectiva normala, nu mi-ar capta atentia mai mult de 5-10 min, am vazut probabil alte 500 la fel, dar foarte putine am avut ocazia sa le privesc de sus
PS: Aurel Vlaicu a fost lipsit total de acest "bun simt tehnic"de vreme ce a incercat sa zboare, si culmea, chiar a reusit, contrar "naturii si legilor fizicii"????.....

va intreb cu tot respectul si fara urma de misto, dumneavoastra, cu niste scoli inalte la activ, vi se pare realizabil proectul ? aveti cumva acest "simt"
care va spune ca daca vreau sa fac o casa cu stilpii de sustinere din bete de chibrituri, este realizabila, dar "n-o sa tina", sau va arata ca naiba???
- uita-te la casele din Japonia, apropos eu nu vreau sa realizez acvariul din "pungi de un leu"
- "Neniculeeeee" si eu aveam obiceiul sa iau peste picior inginerii, dar au trecut de acei ani PS: din cate stiu exista si Inginerie Alimentara si altele care n-au nici o legatura cu legile lui Arhimede....

avind in vedere diferentele de cultura si scolarizare, imi cer inca o data scuze, daca tonul meu din posturile precedente v-a jignit.
- se pare ca am gresit forum-ul (de cand m-am inscris pe forum nu stiu daca am primit 3-4 raspunsuri sau idei concrete) eu asteptam ceva la obiect vezi ex: doua acvarii separate, geam securizat- ideie proasta, sau alte idei pe care mi le-a dat Mausmann.....

Iar pe incheire cum ar zice Razvan: "CU SCUZELE DE RIGUARE DACA GRESESC", "avind in vedere diferentele de cultura si scolarizare, imi cer inca o data scuze, daca tonul meu din posturile precedente v-a jignit"
Eu chiar asteptam niste raspunsuri concrete, dar se pare ca ....... si aici ma opresc
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com