[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: severum777
Forum Index » Profile for severum777 » Messages posted by severum777
Message
Deci 10 neoni la severum , multumesc , asa am sa fac
in acvariu am 5 corydoras si 4 ancistrusi dintre care 2 vreau sa.i mut , un rechin care se ocupa de algele de pe plante si un gurami perlat care arata bine pe langa scalari , scarii mai cresc dupa ce irisul se inroseste ?

Multumesc de sfaturi !!!
Multumesc de raspuns , ar fi bine daca ar ajunge macar la 18 cm inaltime , tot ce am vazut pana acum au avut in jur de 15 inaltime , cat mai cresc duca ce li se inrosesc ochii? din cate stiu ochii se inrosesc cand ajung la maturitatea sexuala , conteaza hrana in crestere ? eu le dau tetra discus , este OK ?
Am un acvariu de 150l , in care am 4 scalari intrebarea mea este daca pot tine mai mult de 4 , am citit peste tot ca scalarii de fac la 15-20 de cm lungime , dar nu am vazut scalari mai ari de 9-10 cm ( care teoretic mi s-a spus ca sunt adulti ) , deci care este marimea unui scalar , ai mei au 6-7 cm si au deja ochii rosu palid
Va salut ! am niste intrebari legate de severum , am mutat de curand 2 severum in 140 de litri net si vreau sa stiu daca pot baga cu ei 30-40-50 de neoni ? langa ei mai sunt o ciclida africana si 7 femele de guppy la care nici nu se uita , au devenit foarte pasnici sau ma ganeam daca pot sa bag guppy cu severum ?
In cat timp ajung severum la 15-20 de cm ? Ce plante as putea pune cu ei ?
Scoicile trebuie scoase deoarece cresc duritatea apei , iar daca merge scos si decorul ala urat lipid de acvariu , eu zic granulatie fina pentru substrat . Subtrat fertil este necesar decat pentru un acvariu in care plantele trebuie scoase in evidenta , pentru un acvariu cu pesti eu recomand un substrat fin de culoare inchisa (scoate in evidenta coloridul pestilor ) . Acvariul are 96 de litri net , repet SCOICILE nu au ce cauta in acvariu , cresc duritatea apei si poate sa omoare pestii, substratul verde nu este OK nici el , trebuie incercat sa se scoate partea cimentata daca merge si parte de pe fund cu poliestern .
Multa bafta! (tetrazonele nu se tin cu pesti lenti se pot tine cu gurami , labeo , ancistrusi sau pesti asiatici mai mari)
Pot tine 2 gurami leri cu 6 terazone si 6 mountain minnows?
Deci nu au nimic ancistrusii chiar daca sunt micuti ? atunci ce pesti pot pune cu tetrazone?
Temperatura la acvariu o am cam 27 -28 de grade , mulumesc de ajutor si sfaturi
Va salut ! am o intrebare , pot tine tetrazone cu ancistrusi ( cam la 3 cm ) si cu hemigrammus bleheri ?
As vrea sa stiu daca tetrazonele o sa muste ancistrusii
Multumesc ! , deci o sa-mi mai cumpar scalari , si de data asta n-o sa-i mai las in frig
Salutare ! dupa ce am facut "curatenie" printre pesti am reusit sa las acvariul de 140 l cam gol ,am in el :
-o pereche pelvichacromis
-1 labeo bicolor
-4 rasboras
-4 hemigrammus rhodostomus
- 4 ancistrusi
-5 corydoras
-4 gurami
Am cumparat 2 scalari care la magazin pareau vioi , fiind frig afara , apa s-a racit si cred ca avea in jur de 17 grade , cand am ajuns acasa am vazut ca scalarii erau cam blegi si aveau un fel de panza alba pe ei , iar dimineata erau morti

Eu vreu sa-mi mai cumpar scalari , dar vreau sa stiu ce sa fac ca sa nu mai moara , as vrea sa cumpar 6 scalari si sa scot gurami
Salutare ! nu stiu nimic despre apa sarata , dar poate va ajuta asta :

Inmultire: acesti pesti tropicali de apa sarata sunt unii dintre cei mai usor de imperecheat. Daca doriti sa inmultiti pestii cardinali este bine sa luati mai multi si sa sperati ca doi vor fi pereche. Daca conditiile de viata si hrana sunt corespunzatoare acestia se vor imperechea. Daca pestii s-au imperecheat veti constata ca masculul nu mai manca. Aceasta se intampla pentru ca isi tine puii in gura si ii ingrijeste pana la varsta de 20 de zile, cand ii elibereaza in acvariu. Din acest moment se pot separa si puii se pot creste artificial cu nalupi de Artemia si hrana fina pentru pui.

Ingrijire: La inceput cand ii veti aduce in acvariu pestii cardinali vor fi timizi si retrasi, vor sta mai mult ascunsi si vor iesi la suprafata apei doar pentru a se hrani. Dati-le timp, asigurati-le confortul necesar si in timp se vor obisnui si vor aparea mai des la lumina. La inceput pot fi pretentiosi si la mancare, in asa fel incat va trebui sa-i hraniti cu peste congelat, si in timp sa incercati sa introduceti si mancarea clasica pentru pesti. Daca doriti sa tineti mai multi pesti cardinali impreuna achizitionati un acvariu mai mare. daca acvariul este mic vor avea loc incidente, unele cu rezultate nu prea placute.

Hranire: Se pot hrani cu Artemia, larve de Chironomus, carne proaspata de peste, creveti tocati si alte tipuri de hrana de origine animala.

Comentarii: Sunt pesti usor de intretinuti si se recomanda incepatorilor insa ei pot deveni teritoriali si agresivi si se recomanda sa fie tinuti doar in perechi.




Imi cer scuze, dar nu pot sa va ajut mai mult de atat , abea cunosc despre apa dulce , am gasit asta pe : http://www.acvariidevis.ro/apa-sarata/pesti/pterapogon-kauderni/

Bafta multa in continuare si sa ve traiasca micutii !
La magazin erau multi pelvicachromis si pareau calmi , iar la mine in acvariu erau cam timizi si ma gandeam ca o pereche in plus ar mai face pestii sa fie mai vioi . Maine cumpar geamuri de 100/40/40 ca sa fac un acvariu pentru severum si acvariul de 60 l imi ramane gol , dar o sa dureze o luna pana se cicleaza apa , am apa ciclata intr-un "bazin" negru (rotund in care am vazut ca serveste precum ghiveci la copacii mai mici) dar nu stiu daca e bine sa o pun de acolo in acvariu + ca in acvariul nou o sa fie cam 140-150 de litri brut si eu am maxim 100 de litri . Multumesc de ajutor.
Salutari , am cumparat azi inca opereche de pelvicacrhomis pulcher si si de 30 -40 de minute se tot cearta cu perechea de mai "veche" , este normal sau nu am facut bine ca am pus doua perechi impreuna , acum am stins lumina sa nu se mai vada .

Va rog mult sa ma ajutati daca puteti .
Va multumesc!
Multumesc mult de ajutor am sa pun severumul in acvarii diferite pana rezolv problema
Ma tem ca nu o sa reziste plantele la severum si pana fac acvariu severumul mare sa nu-l omoare pe cel mic , pentru ca cel mic are inotatoarele franjurate si e plin de "vanatai", si mai dureaza cam o saptamana pana termin de preparat lemnele sa le pot baga in acvariul de 60 l . Mai am o femela de melanochromis interruptus(mai mica decat severumul micut ) si 6 femele de guppy de care nu se ia si cu ciclida africana se intelege mult prea bine , pe femele de le am de la cineva si au coloana stramba din cauza consangvinizare
M-am gandit si cred ca ar fi mai putina bataie de cap daca as face un acvariu nou , de 100l , as vrea sa pun tetrazone cu ei in acvariul nou , stiu ca tetrazonele sunt pesti asiatici, o problema este ca severumul mai mare este foarte agresiv si il tot musca pe cel musca pe cel micut, o fi oare din cauza lipsei de spatiu ?
Si ce pesti sa scot din acvariu de 140l ? am : 4 gurami , 2 pelvicachromis , 4 rasboras , un rechin(labeo bicolor), 11 platy , 20 guppy , 4 ancistrusi , 5 corydoras si un puntius titteya .
 
Forum Index » Profile for severum777 » Messages posted by severum777
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com