[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Severum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Va salut ! am niste intrebari legate de severum , am mutat de curand 2 severum in 140 de litri net si vreau sa stiu daca pot baga cu ei 30-40-50 de neoni ? langa ei mai sunt o ciclida africana si 7 femele de guppy la care nici nu se uita , au devenit foarte pasnici sau ma ganeam daca pot sa bag guppy cu severum ?
In cat timp ajung severum la 15-20 de cm ? Ce plante as putea pune cu ei ?
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. E pacat sa faci o "ciorba" din acvariul ala si sa pui tot felul de pesti amestecati in el. De asemenea este pacat si sa-l suprapopulezi.
2. Intru-un acvariu de 140 de litri ajunge o pereche de Severumi (si eventual 10 neoni pentru decor).
3. Severumii (masculii) ajung la 20 de cm dupa un an, un an si ceva (depinde si de subspecie, de hrana si calitatea apei).
4. In general Severumii sunt niste pesti pasnici si ingora speciile mai mici decat ei (neoni, gupi etc).

Daca tot ti-ai luat Severumi (care sunt niste pesti ceva mai rari), ar fi frumos sa le asiguri si conditii de viata cat mai bune (ceea ce nu este prea complicat). Poate o sa ai noroc si o sa vedem si niste Severumi "made in" Romania.

Festina lente !
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Deci 10 neoni la severum , multumesc , asa am sa fac
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu ti-as sugera sa scoti ciclida africana si chiar si gupii. (Poate ii donezi cuiva).
Multa bafta cu pestiucii.

Festina lente !
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Am incercat sa donez ciclida si guppy si nu ii vrea nimeni , am un acvariu in care am pui de caras maricei , dar astept sa mai creasca puii de caras sa.i pot baga cu adultii .
Severumul este varianta gold , iar ciclida a ramas singura dupa ce am desfintat un acvariu cu africani
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com