[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ajutor pentru cel mai incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
skilyc
Unripe member

Joined: 11/11/2015 19:53:42
Messages: 1
IP:
Offline

Salutare mai intai sa va zic ce dotari am dupa care da va povesresc ce mi s-a intamplat asadar : am un acvariu de 80 lungime 30 latime si 40 inaltime care este cimentat pe o latura a lui si care pe fund are poliester ,asa l-am primit, prin care trece un furtun de oxigen ; resun air pump ac-9602; therm25/300 rh9000 resun ; neon philips tl-d 18 w snow white si un filtru in 400plus
Eu am umplut acele spati goale de pe fund cu pietris ,dupa cum vedeti in poze ; am adaugat niste plante dupa care am umplut acvariul cu apa in care am adaugat easystart bacterial combi system ,la indicatiile celor de la un mazin de profil de la care am luat si pesti de altfel ; a 2a zi dupa ce am umplut acvariul am adaugat si pesti nestiind ca trebuie sa las acvariul sa se cicleze ;am citit dupa despre asta, si binentele ca au murit 7 pesti din 8 (2guppy 2 sifo 2 sanitari si 2 tetrazona am zis sa incep cu ceva comun)singurul supravietuitor fiind un sanitar.
L-am lasat o saptamana numai cu sanitarul dupa care am mai luat o serie de pesti care de 2-3 saptamani se simt bine dupa care am vrut eu sa fac niste schimbari si am adaugat niste scoici si niste melci ceva si la 2 zile au aparut in acvariu niste melci mici(vezi pozele) si au inceput sa-mi dispara din plante acum nu stiu daca este o coincidenta sau acei melci sunt daunatori . dca ma poate ajuta cinevs cu niste sfaturi as fi foarte recunoscator. A si inca ceva cel de la care am luat acvariul mi l-a dat si cu capac si cu un geam care vine sub neon , capacul are un suport, la nivelul apei ideea este ca acel capac este uned mereu(adica picaturi de apa) si nu stiu daca este normal.

[Thumb - IMG_20151212_145721.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2015 14:58:07

moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Melcii nu se vad in poze nu stiu despre ce vb
Capacul este normal sa fie umed...vapori de apa calzi intalnesc capacul rece si se condenseaza...ai grija doar echipamentele electrice sa fie izolate..in rest nu e problema
Acum trebuie sa astepti sa se termine procesul de ciclare
Plantele s.ar putea sa nu aiba destula lumina si sa moara...
Melci deobicei nu sunt daunatori decat in caz de invazie...dar nu se vad
Dar plantele cum le.ai prins daca are poliester

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2015 13:09:41


Apa inseamna viata
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Daca tot esti la inceput cred ca ar trebuii sa schimbi major look-ul acvariului....poti face pentru inceput rost de un alt pietris fin...sau mai ok ar fi sa cumperi unul aapoi de niste pietre pe care sa le speli bine
Acum depinde ce vrei tu gradini sau pietre

Apa inseamna viata
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Scoicile trebuie scoase deoarece cresc duritatea apei , iar daca merge scos si decorul ala urat lipid de acvariu , eu zic granulatie fina pentru substrat . Subtrat fertil este necesar decat pentru un acvariu in care plantele trebuie scoase in evidenta , pentru un acvariu cu pesti eu recomand un substrat fin de culoare inchisa (scoate in evidenta coloridul pestilor ) . Acvariul are 96 de litri net , repet SCOICILE nu au ce cauta in acvariu , cresc duritatea apei si poate sa omoare pestii, substratul verde nu este OK nici el , trebuie incercat sa se scoate partea cimentata daca merge si parte de pe fund cu poliestern .
Multa bafta! (tetrazonele nu se tin cu pesti lenti se pot tine cu gurami , labeo , ancistrusi sau pesti asiatici mai mari)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com