[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: CALINDAN
Forum Index » Profile for CALINDAN » Messages posted by CALINDAN
Message
Nu exista substrat.Geamurile sunt impecabile,nici la casa nu le am a?a…Acvariul are cam 460 litri ?i sunt doua filtre externe Eheim cu 12-13 litri de Matrix Seachem in ele,pe care le-am cur??at acum vreo 2-3 s?pt?mâni.Exista schimb de apa la pic?tura,care func?ioneaz? permanent.
Pestele l-am cump?rat luni ?i avea acea problema la coada,de când l-am scos din punga cu care a fost transportat.Rana de la înot?toarea pectorala a ap?rut asear?,sau cel pu?in a?a am observat eu.Dar sigur nu a avut-o de la început.
Ii hr?nesc cu Tetra DISCUS ?i hrana congelat? de la Hornbach.Mâncare neconsumata nu r?mâne deloc,ca am un peste cu?it,care rade tot ce r?mâne pe fundul acvariului.
Mi-a mai spus cineva sa-l pun intr-un acavariu separat ?i sa bag sare.?tie cineva cam care e concentra?ia care se folose?te in astfel de cazuri?
?
Poate se vede mai bine de aici
Salut.Am un DISCUS la care i-a ap?rut o problema la una din înot?toare.Are cineva idee ce ar putea fi ?i cu ce pot sa îl tratez?
Ca ?i informatii suplimentare:
Volum acvariu 400-450 litri.
Sunt 7 discusi,pu?i to?i in luna martie.
Temperatura este de 31 grade.
Schimb de apa la pic?tura.
2 filtre Eheim cu 6 l Matrix seachem fiecare.
Acvariul este steril.
Ii hr?nesc cu Tetra DISCUS ?i hrana congelat? de la Hornbach.
Nu am schimbat nimic in ultimele 2-3 luni.
Am ?i un filmule? dar nu am reu?it sa-l ata?ez.Îmi spune ca e prea mare(7.47 kb).
Am v?zut ca pe burta,s-a albit cumva,probabil de la cât a stat lipit de sticla.
Aveti idee ce ar putea sa-l deranjeze?..
Salut.Am ?i eu un DISCUS care,de câteva zile,sta mai mult pe fundul acvariului.Iese la mâncare cu ceilal?i,dar se retrage repede.Am observat ca înoat? destul de greu,fata de “colegii” lui.
Vând 10 litri EHEIM MECH PRO.Nu au fost folosite niciodata.
Pre? pentru întreaga cantitate 150 lei.
Oare sa cump?r cate doua neoane din fiecare categorie,mai scurte(60 cm),sau doua lungi(120 cm)?
Ma gândesc sa nu fie nevoie de o ranforsare la capac.Oare nu face burta fâ?ia de PAL la 165 cm lungime ?i 25-30 cm latime?
Nu-mi dau seama,cum func?ioneaz? capacul asta din PAL,eu am avut numai din plastic pana acum.
Mul?umesc pentru informatii.
Oare are rost sa mai cump?r ?i reflectoare la ele?
Sau sa ii pun o tabla de aluminiu pe intradosul capacului?
Salut.
Spre ru?inea mea,n-am mai scris de ceva vreme pe aici,ca am r?mas cu acvariile la stadiul de acum câ?iva ani...
Acum mi-am luat inima in dinti ?i am comandat sticla pentru un nou acvariu cu dimensiunile 165x45x57 - atâta loc am unde vreau sa îl amplasez.
Capacul îl voi face din PAL,dup? modelul clasic,ca sa spun a?a.
V-as ruga sa ma ajuta?i pu?in cu partea de iluminat.Ce neoane îmi recomanda?i,ce sistem de prindere si pe unde le-as putea g?si.
Si eu am f?cut un stand de vreo 3.50 m lungime pentru doua acvarii si am dat 3 g?uri in ?eava de la partea superioar?,tot ca sa-l prind de perete,dar pana il bag in casa(pe geam evident,ca nu intra pe casa sc?rii) am timp sa ma mai gândesc.Acum,teoretic vorbind nu prea e bine sa le prindem de perete ca sa le permitem sa se mi?te independent.Dar zic eu ca dac? e un cutremur mai mare prinderea aia pe care o faci tu acolo(diblu,conexpand,ancoraj chimic) oricum va ceda având in vedere masa iner?ial? mare a celor doua corpuri pe care le legi(perete/plan?eu si stand cu acvariu).Cred ca mai tare ar trebui sa ne preocupe greutatea ansamblurilor pe care le facem,care,dup? câte mai citesc pe aici ajung si la 1000 kg/mp.Sau sa ne rugam sa nu ne zgâl?âie prea tare cand va fi sa se întâmple...
Am în?eles.In H,adic? sa pun doua pe lung si una transversala pe mijloc?
Din p?cate atât este spa?iul de care beneficiez,pot sa pun doua acvarii de 175 lungime si 45-47 l??ime.E bun si a?a,decât deloc...
M-am gândit si eu la silicon,dar ma gândesc sa nu se vad? pe interior.
Dac? as g?si un autocolant cu modelul asta evident ca l-as lua,dar eu autocolante cu stânci n-am prea v?zut pana acum.Ca sa nu mai vorbim de faptul ca autocolantele,ca sa le po?i vedea,ar trebui sa le lipe?ti pe fata din interiorul acvariului...
Crezi ca o sa stea dac? il lipesc doar cu apa?
Unde as putea g?si lipiciul asta special pentru fundal?
Salut.
Am g?sit la un magazin de profil un fundal destul de discret(cu ni?te stânci)si as vrea sa-l achizi?ionez.
Ideea este ca el nu este autoadeziv cum mi-am imaginat eu,a?a ca ar trebui lipit pe exteriorul sticlei cu un adeziv.
?tie cineva ce fel de adeziv as putea folosi ca sa nu se vad? urat cand prive?ti acvariul?De fapt sa nu se vad? adezivul,asta ma intereseaz?.
Salut.
Inten?ionez sa îmi fac un nou acvariu cu urm?toarele dimensiuni aproximative:
1.Lungime 1800 mm
2.Latime 470 mm
3.Inaltime 600 mm
Ma gândesc sa folosesc sticla de 12 pentru fetele laterale si doua foi de 10 pentru fund.Vreau sa-i pun si un rând de ranforsari la partea superioar?,tot din sticla de 10 sau 12.
Vi se pare in regula grosimea sticlei?
Pai si cum as putea sa depistez ce boala are?..
Tu ce solu?ie antibacteriana ai folosit?
Ai izolat pestele,sau l-ai tratat in acvariu in care il tineai?
 
Forum Index » Profile for CALINDAN » Messages posted by CALINDAN
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com