[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dadu
Forum Index » Profile for dadu » Messages posted by dadu
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by dadu
Message
Imi place cum arata un acvariu open top dar nu am sa folosesc din cauza umiditatii ?i posibilitatii de a sarii pestii din bazin....zic eu acum
Am comandat un set eheim 240 cu stand, pentru ca are sticla de 10 ?i filtru extern. Îmi place si simplitatea capacului. Acum sa vad cu ce suplimentez lumina. Am o luna la dispozitie pana vine acvariul.
Sunt pe punctul de a-mi lua un nou acvariu. Oscilez intre diverse variante, initial ma gandeam sa fac la comanda dulap si bazin. Preturile nu sunt chiar ok comparativ cu acvariile AIO. Merg peste cateva ore la Hornbach sa ma uit ce au. Ma gandesc la un AIO Juwel Rio 240 sau Eheim Vivaline 240. La juwel lumina e ok pentru plante easy fara co2 dar daca vreau mai multa lumina pare complicat de adaugat. La eheim trebuie musai adaugata lumina pentru ca lampa aia inclusa e buna de terariu nu de acvariu, dar pare usor de pus lampi de constructie similara pe acel sistem de margini in trepte.
Ma gandesc si la combinatii gen stand juwel, ca pare mai teapan, cu bazin eheim, sau cu bazin brut (acele acvarii MARINA, doar sticla) care costa 570 de lei unul de 120/40/50, cel putin asa vad pe site. Asa pot lua astfel un filtru extern mai potrivit un jbl 902, dar trebuie sa bricolez capacul si nu-mi permit sa arate aiurea, iar o coala suficient de mare de policarbonat plin, komatex sau pvc e si aia ceva bani si nu stiu cum o sa arate. Nu-mi dau seama daca in aceste bazine de 120 incap tuburile led de 120cm, presupun ca nu.
Banii nu ar fi o problema dar nici sa-i cheltui aiurea.
Un sfat o parere !
Exact ca la juwelz adic? acvariul va fi exact cât blatul. Blatul va fi mai mare cu acei cm fatabde corpul dulapului, asa cum pare în poza juwel ca nu am v?zut unu pe viu.
Acum sincer am inceput sa ma gândesc chiar la un juwel rio 240. Ca bag seama ca acvariul si dulapul facute la comanda vor sari de 2000 de lei dar f?r? capac filtru etc. Un rio240 e vreo 2800. ?tiu ca necesita upgrade la lumina dar asta nu e problema pentru mine. Un pret pentru acvariu la comanda am ob?inut, acum sa vad dulapul cât ar costa ?i ma decid apoi.
Eu folosesc în casa, nu la acvariu ca înca nu am acvariu, un sistem de senzori bazat pe comunicare MQTT. Practic este un broker MQTT (un fel de server) facut cu raspberry pi zero 2 w care este 100 de lei dar din pacate se gaseste cam greu si multi clienti wifi cu ESP8266 cu senzori/relee. Brokerul MQTT gazduieste si o pagina web generata de un program NodeRed în care îmi afisez toate informatiile (temperaturi si umiditate camere si temperaturi presiune etc centrala pe lemne). Categoric va face parte si acvariul din acest sistem.
Initial am folosit numai ESP-uri cu comunicare ESP NOW între ele, era ok, dar recunosc ca mi-a placut principiul de comunicare MQTT. Poate pare complicat pentru unii dar nu e chiar asa, pe mine ma ajutat mult de tot siteul https://randomnerdtutorials.com/ unde sunt foarte multe exemple de proiecte utile comentate si explicate foarte bine.
Va salut pe toti.
Dupa o pauza de 10 ani vreau sa revin în aceasta frumoasa îndeletnicire si sa-mi fac un nou acvariu. Voi avea nevoie de totul de la zero pentru ca nu mai am nimic de acvaristica. Din câte observ au mai evoluat lucrurile în domeniul acvaristicii ceea ce este foarte bine.
În speranta ca voi gasi pe cineva prin Constanta care sa faca acvariu la comanda dupa dimensiuni custom si voi avea un bazin de 110/42/50H (dimensiuni exterioare), îmi bat capul acuma cu dulapul suport pe care va sta acvariul. Banii bineînteles nu sunt nelimitati.
Postez aici ca sa-mi spuneti daca proiectul meu de dulap e ok pentru acvariul de care am spus. E o schita desenata pe siteul tinkercad.com.
Toate elementele de mobilier vor fi din cate 2 foi de PAL de 18mm suprapuse ca sa formeze foi de 36mm.
Blatul pe care va sta acvariul va fi mai lung fata de perimetrul format de elementele verticale, cu 5cm în stânga si dreapta si cu 2cm în fata.
Usile din fata vor fi aplicate si nu sunt schitate, nefacând parte din structura de rezistenta.

Vedere de sus fara blatul superior
image
Vedere din fata fara blat
image
Cu blat
image
-bazin 90/36/36 sticla 6mm, silicon bison transparent, intaritor H, construit de mine in iunie 2009, fara zgarieturi, ciobituri etc, nu am avut probleme cu el, umplut mereu cat sa ajunga la banda de colant negru de sus, la 33,5-34cm.
-capac lambriu pvc imbracat in colant negru, design placut zic eu, rezistent, usor.
-in capac la interior exista suport pentru 2 tuburi de 18W T8 (care se si afla montate), stiu e putin pentru un plantat, se pot monta cu usurinta altele, doar e capac diy. Permite montarea de tuburi de 85cm (T5). Droserele le tineam in exterior, deci in spate ies din capac 2 seturi de fire (pentru cele 2 tuburi montate deja) ce se termina cu conectori tip alimentare HDD/CDROM de la sursa PC. Ofer si un drosel electronic de 18W. (aveam 2 dar al doilea e de negasit)
-incalzitor Aquael 75W, cumparat 2010, stare perfecta.
-pompa aer doua iesiri, stare perfecta, nu e zgomotoasa.
-termometru sera (cel galben)
-o forma de decor, un minciog, un magnet curatat geam, etc, am desfiintat acvariul deci nu mai tin ce nu-mi e necesar.
*** acvariul este curat, gata de livrare personala din comuna Pecineaga (7km de 23 August), nu il trimit nicaieri, nu am drum in Constanta etc, cine vrea sa-l ia il astept. telefonul meu 0761338854
pretul este fix, ca oricum e jenant de mic = 100 lei.

poze in timpul constructiei acvariului http://dadu.sunphoto.ro/Acvariu_principal
ultimul setup http://dadu.sunphoto.ro/Acvariu_principal/52715056
acum 15 ani nu cresteai blyxa, didiplis, gazon cu HC etc, probabil aveai ceva valisneria, nucusi, elodeea. Vrei cu pretentii creste pretu la aparatura.
Diferentele intre o canistra de 3-4 mil si filtrul tau, e ca canistra are 4-5 litri volum filtrant, deci randament incomparabil mai mare a filtrarii biologice decat filtrul ala de 25 de lei; la tine ai pompa aia in acvariu, banuiesc ca functioneaza submers, la o canistra nu ai in acvariu decat minimul necesar, teava de admisie a apei in filtru, ca retururile pot fi similare la ambele filtre. Deci al tau nu prea e filtru extern, e semiextern
hmm ma cam sperie ce vad pe aici de tetra, eu am un ex600 de 14 luni fara probleme. Din iunie a.c. am pus si un buretel de la un bolborositor pe sorb pentru prefiltrare si a-l desface cat mai rar, ieri l-am curatat dupa 3,5 luni, voi pastra regula in continuare. Din cate vad tetra nu mai e deloc asa ieftin cum era cand l-am luat eu, e cu 100 lei mai scump acum, cam acelasi pret cu jbl. Deci cine cumpara acum nu are nici un motiv expres pentru a lua tetra.
pune un mascul de beta, si asa mai multi nu e posibil, e si frumos si o sa aiba si activitate
mda, cam vechi postul nu crezi . Nu mai am tetrazonii, am vivipari acum xifo si guppy plus un corydoras.
eu folosesc similar, am filtru EX600 dar in recipientul reactorului (adapatoare hamsteri) nu am mai pus burete jos . Eu am pastrat tevile gaurite originale de la retur si am scos capacelu de cauciuc din capat si am tras de acolo furtun la reactor (grosimea lui influenteaza direct puterea jetului din reactor), astfel impart jetul si in reactor si in afara lui. Eu nu am pus burete ca lua din puterea jetului, astfel am pierderi de bule ff fine de gaz care reusesc sa iasa pe jos fiind foarte mici sunt impinse de jet, dar imi convine eu las co2 nonstop (din comoditate) oricum exista si gaz rezidual etc, ma simt mai in siguranta; folosesc bomba. Si ca sa nu se ia Dolly de mine... http://i35.tinypic.com/2n6smth.jpg
acum depinde si de marimea acvariului. Eu la 70 litri am 2 leduri albastre, sunt de ajuns, ca trebuie sa poata dormi si pestii. Eu zic sa incerci totusi singur, Folosesti un incarcator de telefon mobil, de care vrei tu, apoi intri aici http://led.linear1.org/1led.wiz si bagi sus tensiunea de iesire a alimentatorului, mai jos tensiunea de pe led, care o zice acolo pentru fiecare tip de led, pentru cel albastru probabil e 3,3, si jos introduci 20, ca majoritatea ledurilor suporta 20 mA. Vei afla ce rezistenta iti trebuie pentru a pune un singur led inseriat cu acea rezistenta direct la acel incarcator de telefon. Daca vrei n leduri vei pune n led+rezistenta, in paralel, deci daca pui 3 leduri pui si 3 rezistente. Eu am folosit leduri de brichete, rezistente cred ca gasesti si fara sa colinzi tot bucurestiul. Pentru izolatia ledurilor am folosit tub termocontractabil de la magazine de electrice, care se strange si se muleaza pe terminalele ledurilor si firele lipite la ele cand il incalzesti cu bricheta (aia din care ai scos ledul ) mult mai elegant decat sa umbli cu scoci si banda izolatoare.
nu stiu cum stai cu nitratii, asta daca in urma descopunerilor mizeriilor are si cine sa le transforme in nitrati. Nu ai zis cam cum schimbi tu apa, ar trebui ca acum sa schimbi o perioada mai des la 2-3 zile adica cu sifonare de substrat pe cat posibil, sa scazi materiile in descompunere. In mod normal la un acvariu de 33 litri, un tub de 18w e mult daca nu ai masa vegetala consistenta si in forma, algele verzi apar obligatoriu. Daca nu ai alta solutie pune ceva plante de suprafata, temporar. Ti-as sugera sa adaugi si ceva melci (nu pomaceea ca fac mizerie mai mult ca un peste) dar nu vei mai scapa de ei apoi. Oricum, pana cand masa vegetala atinge un optim si inabusa algele, va trebui so ajuti tu cu schimbari dese de apa, curatarea manuala a algelor + melci, ancistrusi tot ce se poate si un program de iluminare de 10-12 ore in 2 reprize, cu o ora pauza . Plantele daca nu sunt foarte multe si sunt radacinoase, pune ceva fertilizant solid/pastile la radacina lor, floranette A de la sera sau tetra crypto.
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com