[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reactor CO2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
de_mmonic
Junior member

Joined: 22/10/2008 19:19:22
Messages: 8
Location: iasi
IP:
Offline

salut, eu flosesc un reactor facut de mine dintr'o sticla de 0,5 l apa dorna, si pot zice ca am pierdere de max 1% , bulele se dizolva total, e cuplat la returul filtrului tetratec 1200 care bate exact in jos, reactorul diminuand puterea jetului totodata datorita buretelui din baza sticlei
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

de_mmonic wrote:salut, eu flosesc un reactor facut de mine dintr'o sticla de 0,5 l apa dorna, si pot zice ca am pierdere de max 1% , bulele se dizolva total, e cuplat la returul filtrului tetratec 1200 care bate exact in jos, reactorul diminuand puterea jetului totodata datorita buretelui din baza sticlei

Pina nu pui poze, nu te credem!!!!! :sic: Fapte, nu vorbe!
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 266
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

eu folosesc similar, am filtru EX600 dar in recipientul reactorului (adapatoare hamsteri) nu am mai pus burete jos . Eu am pastrat tevile gaurite originale de la retur si am scos capacelu de cauciuc din capat si am tras de acolo furtun la reactor (grosimea lui influenteaza direct puterea jetului din reactor), astfel impart jetul si in reactor si in afara lui. Eu nu am pus burete ca lua din puterea jetului, astfel am pierderi de bule ff fine de gaz care reusesc sa iasa pe jos fiind foarte mici sunt impinse de jet, dar imi convine eu las co2 nonstop (din comoditate) oricum exista si gaz rezidual etc, ma simt mai in siguranta; folosesc bomba. Si ca sa nu se ia Dolly de mine... http://i35.tinypic.com/2n6smth.jpg
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

PENTRU,de_mmonic....
Buna sunt patronul firmei DENNERLE
M-ar interesa proiectul tau cu privire la reactor si pierderi de 1 la %
Te rugam sa ne contactezi
Pentru un contract de 1.000.000 de euro si drepturi de autor
Cu acesta ocazie voi desfiinta laboratorul de cercetare al firmei
De ce sa platesc atitia oameni cind pot plati numai pe unul!
Va multumesc

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mi-a ajuns azi reactorul (Dennerle Turbo Cyclo), l-am montat si deocamdata sunt foarte multumit de el. Bulele se dizolva complet, astfel nu mai ajunge nimic la suprafata.


Multumesc de sfaturi.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lazarginel wrote:Buna sunt patronul firmei DENNERLE
M-ar interesa proiectul tau cu privire la reactor si pierderi de 1 la %
Buna, eu sint patronul firmei Dupla, pe mine m-ar interesa proiectul aparatului cu care poti masura ca pierderea reactorului e de maxim 1%.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com