[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dragos Matei
Forum Index » Profile for Dragos Matei » Messages posted by Dragos Matei
Message
buna seara domnilor !

o sa incep direct:
mi-am achizitionat, substrat de la jbl aquabasis plus si manado, filtru extern hailea 206, si am inceput sa reamenajez acvariul (20/40/H30). Am scos apa, am schimbat substratul, am plantat, am pus putin mai mult de jumatate apa veche si restul apa statuta da cateva zile, cam atat.
intrebare: ce am facut corect, ce am facut gresit si ce trebuie sa fac in continuare?
va multumesc din start daca sunteti amabili sa ma sfatuiti de bine ;-)
hm, oare ce sa scriu in raspunsul meu, ca sa nu fiu luat in diverse nume !?
raspuns, si cu greu ma tin sa nu fiu prea ironic, am precizat dimensiunile laturilor pentru ca sa nu las loc de prea multe interpretari referitoare la lungimile ariei sau daca vrei latimile, trebuia dat de gandit si faptul ca am precizat si inaltimea sau cum doresti, adancimea sau daca vrei sa fiu mai exact profunzimea volumului de apa excluzand inaltimea sau aici grosimea substratului, etc, etc, etc

Porcu wrote:
stefanp wrote:
Porcu wrote:
eu n-am avut inca timp de citit .


Pe de alta parte, pentru tine nici nu cred ca sunt foarte multe lucruri noi de aflat in articolul asta

Pai ideea era sa-l citesc ca sa-l verific, nu sa invat , se stie ca io-s Atotstiutorul .


poti te rog sa-mi dai o solutie pentru o suprafata de ~20cm / ~40cm cu o adancime de ~30cm si avand in vedere ca sursa de lumina vreau s-o "atarn" la ~15cm deasupra luciului apei, apa in care vreau sa plantez mediu si nu vreau mai multe alge decat plante :-)
da, un articol imens si pare sa fie varful iceberg-ului ...
am spicuit si eu dar nu am de gand sa citec tot pentru ca nu cred ca ma ajuta in alegerea unui bec cu lumina perfecta, care nu exista, iar pentru o combinatie nu am loc deasupra acvariului meu, o sa incerc cateva variante dar nu prea multe, si am mai observat ceva, cu cat citesc mai mult pe forum cu atat se tulbura apele mai tare :-)
da, am glumit ;-)

dar, doar ieri am citit, si nu in alta parte ci aci pe forum, odata in "primul acvariu-inceputul" unde scrie ca pot sa folosesc "lumina calda (galbena)" si a doua oara, undeva in alta discutie se intreba ce lumina trebuie aleasa si se dadeau cateva exemple dupa cum urmeaza: 2700, 3000, si undeva pe la 6000 de kelvini iar raspunsul este pentru cel de 3000k ...
asa ca ... the answer, my friend, is lighting on the tank ;-)
salut!

cum merge combinatia de kelvini ?
salutare domnilor !

uau, albastru, rosu, uau. eu intreb, la modul general, cate grade kelvin ar trebui sa aiba sursa de lumina folosita la cresterea plantelor? O schema schitata schematic mi-ar fi de mare ajutor

Apa verde:
Alge mici, unicelulare se reproduc uneori atat de repede incat apa devine verde. Fenomenul este denumit popular "explozie de alge" si este cauzata de obicei de prea multa lumina cum este lumina soarelui. O explozie de alge poate fi inlaturata prin filtrarea apei cu filtre de diatomi. Sterilizatoarele UV pot prevenii explozia in prima faza. Apa verde este foarte folositoare in cresterea dafniilor si a artemiilor. Algele peliculogene cresc pe sticla acvariului si se prezinta sub forma de ceata subtire. Se pot indeparta usor de pe geam cu o carpa sau un burete. Acest fenomen este considerat normal in acvarii cu lumina multa pentru cresterea plantelor.

info culese de aici:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5909.page
ceva noutati ?
paaaii cum sunt doua directii, pe care sa o aleg oare ? directia sevei brute sau directia sevei elaborate ? lemn uscat, lemn verde ?

! gluma
Cosmin wrote:Se cam aseamana .

PS:Am facut rost de o ramura de tei,am facut un dop din ea,intradevar,da bule chiar foarte fine.



cum vine asta?
Dalles wrote:Teoria asta suna interesant, dar ma tem ca nu o voi aplica vreodata. Metoda cu gelatina mi se pare mult mai OK.
Dupa ce ti-am citit postul de mai sus, am luat carnetelul acvariului si am trecut "pe curat" datele calendaristice la care am notat ca am umblat la mixtura de drojdie in cursul acestui an.
Am obtinut lista de mai jos:

30 decembrie - gel + drojdie (28 zile)
26 ianuarie - drojdie (20 zile)

15 februarie - gel + drojdie (24 zile)
12 martie - drojdie (18 zile)

30 martie - gel +drojdie (29 zile)
29 apr - drojdie (17 zile)

16 mai - gel + drojdie (25 zile)
10 iunie - drojdie (15 zile)

25 iunie - gel + drojdie (23 zile)
18 iulie - drojdie (14 zile)

1 august - gel + drojdie (19 zile)
20 august - drojdie (10 zile)

30 august - gel + drojdie (20 zile)
19 septembrie - drojdie (14 zile)

2 octombrie - gel +drojdie (...inca functioneaza)


Despre ce este vorba. "Gel + drojdie" inseamna ca in ziua respectiva am initiat o sticla cu gel proaspat preparat, peste care am turnat solutia de drojdie. Gelul, insa, se consuma mai incet decat drojdia, asa ca la fiecare sticla trebuie sa mai pun o solutie noua de drojdie dupa cateva zile. Alea sunt zilele in care am notat doar "drojdie".
La coada, intre paranteze, am notat perioada cat s-a mentinut in functiune respectiva mixtura.

Later edit: abia acum am observat un lucru interesant. In lunile de vara perioadele sunt mai scurte. Probabil ca, din cauza caldurii, se accelereaza viata drojdiei.


foarte interesant !
anedelcu wrote:Eu as vrea sa stiu de unde ai salcia ornamentala. Arata f f bine in acvarii nani.


scrie in postul #9 ;-)
baj wrote:- Eu folosesc furtunul de la un set de perfuzie de ~ 3 ani si nu s-a intamplat nimic ,deci nu e un must sa folosesti furtun special pt CO2 ...
- Foloseste reteta colegului scorpionul este mult mai durabila ,reteta cu gelatina tine 3-4 saptamani pe cand cea simpla tine o saptamana .
- Nu este necesar sa folosesti bicarbonat,nu am folosit niciodata ! uite si o explicatie :
"daca se adauga bicarbonat de sodiu acesta este "rupt" de catre acizi iar ionii de sodiu ramasi liberi sunt toxici pentru celula de drojdie, ( SI PENTRU MULTE ALTE CELULE - vezi bicarbonatul de sodiu in acvariu, ). Aparenta stabilizare a mixturi cu bicarbonat de sodiu vine din faptul ca acasta omoara celulele de drojdie si ca atare scade consumul de zahar respectiv creste durata de viata. Dar acelas efect se optine printr-o cantitate mai mica de drojdie pusa initial in amestec.
CONCLUZIE: Bicarbonatul de sodiu nu are nici un rost, este mai eficienta dozarea corecta ZAHAR-DROJDIE functie de cantitatea de CO2 pe unitatea de timp pe care o doresti."
daca vrei sa citesti mai mult despre reactia care are loc in bomba da un search dupa textul pus de mine .
- Valva antiretur este obligatorie,cand scade presiunea in sticla risti ca apa din acvariu sa o ia la vale pe furtun .
- reteta mea este : 600 de gr zahar ; 1 plic gelatina (dr otker); 1 plic drojdie uscata (dr otker are 7 gr ,pakmaya are 10 gr) .Cu cat pui mai multa drojdie cu atat presiunea e mai mare .
- Eu am montat pe bomba 3 robineti ,daca presiunea e prea mare dau drumul la cel din dreapta (in acesti 3 ani nu a fost nevoie) .
- Las bomba sa mearga nonstop si am o bula / secunda ,dar la inceput m-am ghidat dupa un test permanent de CO2.
- Robineti si furtunul le-am lipit cu picatura .

image
P1040951 by geo.baj, on Flickr


frumoasa instalatie!
cum merge?
pai sa-mi ziceti si mie unde e coltu' ala :-))

cum merg plantele? e suficient un bec de 13W?
Humbert wrote:
Dragos Matei wrote:adica ... cu cat bullelle sunt mai mari cu atat co2-ul se "raspandeste" mai greu in apa ?

scuze, intrebarea era pentru Humbert ...


da. practic o bula mai mare se dizolva intr-un timp mai lung decat una mai mica. dar bulele stau in apa un timp limitat, respectiv cat stau pe teava + cat le ia sa se ridice la suprafata.
asa ca o bula mai mare va iesi din apa inainte sa se dizolve complet, deci irosesti CO2.

practic de asta folosim difuzoare, rolul lor este exact sa faca bulele cat mai fine.


merci frumos pentru raspuns !
adica ... cu cat bullelle sunt mai mari cu atat co2-ul se "raspandeste" mai greu in apa ?

scuze, intrebarea era pentru Humbert ...
adica ... cu cat bullelle sunt mai mari cu atat co2-ul se "raspandeste" mai greu in apa ?
salut!
foarte frumos!
ce fel de pietre ai bagat acolo, de unde le-ai luat?
 
Forum Index » Profile for Dragos Matei » Messages posted by Dragos Matei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com