[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dragos Matei
Forum Index » Profile for Dragos Matei » Messages posted by Dragos Matei
Message
da, bine zis!

... eu am facut asta, chiar mai mult, si am gasit atatea idei care se conrtrazic ...
Dar sunt si multe chestii utile pe care le gasesti aici.
salut!
daca ai acvariu o sa-ti trebuiasca un capac (daca vrei sa nu se imprastie lumina in restul incaperii) sau un fel de abajur suspendat (astfel se va face aerisirea mult mai bine si vei putea lucra linistit la sau in acvariu) , dupa ce ai rezolvat cu zona de unde pleaca lumina spre apa o sa trebuiasca sa rezolvi si cu sursa de lumina despre care nu pot sa-ti zic prea multe pentru ca , parerea mea , este foarte complicat (baga si tu doua neoane si gata) , astfel ai rezolvat exteriorul daca pot sa zic asa :-)
Mai departe ai nevoie de ceva decor, aici alegi pietre sau lemne sau alte chestii mai naturale sau mai putin naturale (eu zic sa folosesti ceva cat mai natural posibil) , apoi substrat pentru ca substratul este baza, si vizual si hranitor pentru viitoarele plante pe care presupun ca vei dori sa le cresti (asta dcaa vrei un acvriu si cu plante), apoi ai nevoie de apa, care e bine sa fie statuta daca e de la robinet (si despre asta se discuta mult) , ca apa sa fie "utila" in acvariu ai nevoie de un filtru (foarte multe variante de ales, interne , externe , atarnate , facute in casa , etc) , o sa mai ai nevoie pe timp rece de un incalzitor (se gasesc pe toate drumurile) si un termometru sa monitorizezi incalzirea centrala ;-) , si o pompa de aer cu furtun si o piatra de aer sau ceva de genu asta, si alte chestii utile/inutile gen buretei, furtunase, mincioc, pensete, teuri, robinete, mufe, forfecute, ace brice si ca..ce , daca am uitat ceva asteptam completari de la colegii nostri forumisti, ia sa vedem :-)
o sa ma bucur eu, sper in curand :-))
salut!
arata foarte bine acvariul tau, poate putin mai liber in zona celor 4 pietre din mijloc. Foarte bine ;-)
Sunt curios cum se vor dezvolta plantele cu lumina de care pomeneai, acum ce lumina ai si cu ce ai facut poza? daca poti sa transcrii exif'ul ...
salut!
din ce zona se pot lua?
Salut!

Eu nu am probleme cu directia in care curge apa, l-am reglat in asa fel incat sa faca un val lin pe apa, e foarte ingenioasa ideea ta si poate fi adaptata si bricolata in zeci de feluri si nici nu se observa, bravo ;-)
Referitor la filtrare, am gasit, de fapt aveam prin garaj, o fasie de burete nu prea dens/des, cam de 1,5cm grosime pe care l-am taiat la dimensiunea placilor din filtru si l-am pus intre ele paralel cu placile de plastic, si sta perfect.
Iti multumesc ca mi-ai impartasit ideea ta ;-)
kirucd wrote:Prietene, daca nu poti sa raspunzi la o intrebare pune tu mana si cauta pe forum si pe net
raspuns la intrebarea ta.

Topicul pe care l-ai deschis se refera la ciclare, care se face fara pesti si fara schimburi de apa.
Dupa ce este ciclat se fac schimburi periodice de apa, si prin schimb se pot reduce nitratii, in functie
de apa pe care o ai la robinet.

Si daca tot raspunzi ironic, ia fa tu bine si foloseste functia search a forumului, o sa gasesti o tona
de topicuri cu acelasi subiect, nu e nimic atipic in ceea ce faci tu. Era normal sa iti fi raspuns si eu:
cum, nu ai gasit raspuns la intrebarile tale pe forum? Pentru ca aceste raspunsuri exista deja, trebuie
doar sa le cauti.

O zi buna,
Dragos

LE daca inca nu ai citit ciclul azotului poate ar fi timpul sa o faci, nu crezi?


of of, primul cuvant folosit de tine are o conotatie pe care cu siguranta o intelegi, iar despre ironie mi-e lene sa discut. In continuare o sa-ti iert greseala de a interveni irevocabil in discutia asta. Iti multumesc si iti doresc tot binele !
:-) ma refer la tot ce arata schema aia
nu se vede poza ?
si apropo de schimbatul apei, e valabila treaba asta ?

image
kirucd wrote:Iar eu as merge cu 4 ore de lumina pe zi in prima saptamana, la cate plante ai acolo. Dupa care poti creste
treptat, cate 1 ora la fiecare saptamana, si mai aduci ceva plante, tot saptamanal.

O seara placuta,
Dragos


salut!
4 ore de orice lumina, adica chiar si slaba? sau 4 ore de lumina intensa?
treaba asta cu lumina este pentru plante, adica sa ajute plantele sa "se prinda", sau pentru alge, adica sa nu se formeze alge?
salut!
ai demarat proiectul ?
am filtrul asta http://www.hailea.com/e-hailea/product1/sl-206.htm , limpezeste apa ?
ce sa-i fac sa limpezeasca apa? L-a folosit sau il foloseste cineva?
salut!

ti-am scris pm ...
salut!
ti-a mai facut figuri testu' ?
salut!
are un fel de rama? si eu am avut dar am renuntat la ea, imi pare mai aerisit cu sursa de lumina "atarnata" deasupra ...
e frumos, e wild, dar doar ca parere personala, vad prea multe plante, e frumos sa fie plin cu plante dar poate grupate cumva, nustiu, eu incerc sa cultiv ceva asa ca nu vreau sa "barfesc" prea mult despre plante, oricum imi place ca e salbatic ;-)
multumesc pentru sfaturi ;-)

da, partea aranjata nu e cea mai fericita, in principal am vrut sa las un ciot inafara apei in ideea de a planta ceva moss sau ceva care sa creasca si emers ...
asa, asta e apa veche in aranjearea noua
image

cateva plantute, am plantat de proba, nu am vrut sa iau o tona de plante pe care sa le sctric...
image

si cam finalul setup-ului
image
nu am aprins deloc lumina, bine, acum juma de ora am terminat, incerc sa descarc niste poze ... trebuie sa bag CO2? trebuie sa bag aer?

si apropo de filtru, cum limpezeste filtru asta apa daca el nu are inauntru decat niste plastice, iar apa circula cumva pe deasupra nicidecum nu trece prin el, si bazaie aiurea, cred ca e o chinezarie ceva, dubios :-|
nu am aprins deloc lumina, bine, acum juma de ora am terminat, incerc sa descarc niste poze ... trebuie sa bag CO2? trebuie sa bag aer?

si apropo de filtru, cum limpezeste filtru asta apa daca el nu are inauntru decat niste plastice, iar apa circula cumva pe deasupra nicidecum nu trece prin el, si bazaie aiurea, cred ca e o chinezarie ceva, dubios :-|
 
Forum Index » Profile for Dragos Matei » Messages posted by Dragos Matei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com