[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dragos Matei
Forum Index » Profile for Dragos Matei » Messages posted by Dragos Matei
Message
Lazar Ginel wrote:Nu va faceti probleme cu solul la cresterea emersa a plantelor de acvariu
Solul poate fi :
1. turba (in functie de plante)
2.Sol obisnuit (pamint)
3. Parul de la nucile de cocos
4.Burete umezit in sol nutritiv
5.Sol de rime
Etc.... variantele pot continua
cel mai important la cresterea emersa sunt lumina ,nutrientii si umiditatea
In aceasta vara voi face si eu unele experimente emerse

image
image

Aici cum creste si emers si submers Hemianthus callitrichoides ”Cuba”



sau asa

undeva in stanga, pe lemnul acela, creste emers un palc de HC, nu cred ca are contact cu sol si pare sa-i mearga bine, oare cum a legat-o acolo ?!
acum am pus un bec de 20W 6500K montat intrun reflector
oare sa fie gelatina din bomba !?
alber wrote:
Giany wrote:
Pentru Hc, ai nevoie de micro, macro, CO2 si in special lumina multa si de calitate. .


cam ce inseamna lumina multa si de calitate? de exemplu pentru un bazin 20 / 40 / H30 CO2 de la bomba si plantat mediu
merci foarte frumos, presupun ca toate cele trei variante se pot tunde.
si apropo de lumina, la acvariul meu de aproximativ 20 / 40 /H30 ce lumina sa pun, ma gandeam la doua becuri economice de 11W fiecare ...
nimeni ?!
nimic !?
cineva ?
trebuie o organizare foarte clara ca sa nu ajungi ca multi, sa cumperi mereu pesti si sa-i inlocuiesti ...
creearea unui colt de natura implica si plante, plantele in acvariu arata foarte bine, plantele ofera refugiu, ofera elemente importante in apa, pestii nu mai sunt asa stresati daca au plante in jur, parerea mea este ca baza o formeaza un acvariu frumos plantat, cat mai natural, si stabil, pestii vin ca o completare fericita a coltisorului de natura ;-)
mda, pui un singur fel de solutie si ai trei tabele pe culori, unul pentru CO2 altul pentru KH si altul pentru pH si aceeasi culoare a substantei respective arata totul ...
as inclina catre testere separate ...
salut !

gemene identice sau nu ?
as vrea sa aflu asemanari, deosebiri, detalii stiute de cei care cunosc aceste plantute
aceeasi substanta idica si ph-ul si co2-ul !?
care este rolul gelatinei ?
Cosmin wrote:Eu la acvariul cu creveti (in care tin acum betta) am avut lumina de 13w 10 l net (14 brut),aditie de Ferropol 24 si Easy Carbo si nu am avut probleme,crevetii s-au inmulti,alge nu am avut.


saut!
cum trebuie dozat ferropolul, am inteles ca ferropol 24 se pune zilnic, dar ferropol fara 24 cum se pune ?
si daca pui easy carbo mai pui si aditie de co2 de la bomba ?

hm, deci la acvariul meu de 20 / 40 / H30 un neonash de 6W la vreo 10 fire de valisneria adulte e putin ...
eu zic ca sunt foarte bune testele si incercarile astea, de exemplu eu sunt la a doua, adica a treia bomba pana acum, e distractiv, e interesant, e ceva nou, asa ca baga mare ;-)

apropos, o metoda casnica de masurat codoiu' stie cineva :-)
presiunea forteaza furtunele in interiorul dopului ...

eu am gaurit al doilea dop, dar nu ca pe primul, adica nu am dat gaura cu bormasina ci am facut niste gauri cu o sula astfel au ramas niste margini rotunjite in interiorul dopului, margini pe care, zic io, presiunea le impinge in afara si nu se mai pierde presiune ... pe langa asta am dat si cu silicon dupa ce am degresat cu diluant :-|

da' poate unii nu sa pricepe, adica io :-)
mircesc_robert wrote:la mine cu scapa deloc co2 pana si furtunele si-au dublat diametru de la presiune si tot nu scapa
doar daca o sa imi crape furtunele o sa am scapari de gaze
si nu am folosit decat perfuzor si pentru siguranta mea am mai pus si coliere de plastic
fara silicon sau alt fel de lipiciuri


perfuzor ?!?!

ma gandesc sa lipesc cu poxipol/ina :-|


cred ca e cea mai buna varianta, dar la fel, cred ca transportul costa inca p-atat ...
mai trebuie sa fac lipiturile mult mai bine, furtunele in dopurile sticlelor, mai exact la sticla principala, cea cu bicarbonat, ca dupa ce am refacut lipitura cu silicon tot pierde presiunea, toata ...
da, am definitivat toata instalatia, mai putin numaratorul de bule, si merge foarte bine, e ,poate ... fascinant :-)
poate par naiv, dar sunt primele informatii serioasa pe care le citesc in doua zeci de ani de cand am acvariul :-P
si ma mai intreb ceva, bicarbonatul sta in apa pe fundul sticlei, pare ne-dizolvat ... , oare trebuie cumva agitata sticla respectiva regulat, sau reactia are loc indiferent de starea bicarbonatului !?

si apropos de asta, daca imi permiti Robert ... sa te intreb: cum dozezi feropolul ?
mircesc_robert wrote:un user mi-a cerut o schema in privat pentru aceasta bomba
am sa pun si aici schema pentru cei care nu inteleg din video
image
P.S. sa nu radeti de caricatura ca nu sunt pictor

Lucian: am editat poza sa se vada


robinetul la ce ajuta ?
il folosesti ca ON/OFF sau pentru reglare ?
salut!

primele impresii despre bomba: imi place tare cum ies bulele prin filtrul pentru tigari, am folosit un filtru de 6mm pentru rulat tigari, bagat direct in furtun ...
dar, sa inteleg ca : la contactul acidului citric cu solutia de bicarbonat se face o reactie care produce presiune -in ambele sticle- scazand presiunea din sticla cu bicarbonat automat scade si din sticla cu sare de lamaie, dar ca sa se egalizeze presiunile sticla cu sare de lamaie "baga" lichidul respectiv in sticla cu bicarbonat si se reia procesul ...
corect !?!?
 
Forum Index » Profile for Dragos Matei » Messages posted by Dragos Matei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com