[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: narcis.b
Forum Index » Profile for narcis.b » Messages posted by narcis.b
Message
Salut!E un inceput bun,dar trebuie sa te mai zbati:lumina,trebuie inca un tub macar un osram 830,ai grija la aqua glo-ul ala,posibil sa-ti dezvolte alge,si n-ai vrea de la inceput sa te lupti cu ele...Renunta la fertilizantul ala,cauta de la JBL Ferropol si 24 drops Ferropol
Presupunand ca vrei sa ajungi la Gh=8,trebuie sa pui 11 parti apa osmozata si 7 parti apa de la robinet!Dar daca spui ca deja schimbi cate 10 l zilnic de trei luin inseamna ca se ridica duritatea din alt motivsi anume din ce ai bagat in acvariu...
Multumesc anticipat si astept
Intradevar e super frumoasa utriculari...am cautat si eu ai nu am reusit sa gasesc... :x
Intradevar daca ai suprafete in acvariu acoperite cu moss,accicularis si altele de genul acesta marunt si des crevetii vor sta linistiti!Aceleasi probleme le-am avut si eu pana am dezvoltat moss si accicularis...
Pogostemoni se vad sigur!Poate imi dai voie sa iti propun spre a monta si niste glossostigma chiar in coltul fata stingasau macar marsileea...
Frumos acvariul tau!Chiar armonios ...si inca mai ai spatiu de dezvoltare...nu prea realizez eu ce ai plantat in fata in smocuri mici,oricum astept sa creasca
Bine punctat ReBella! Sigur trebuie sa pui femela la loc in bazin,este si asa destul de epuizata,numai un soc de ph i-ar mai lipsi
Vezice lipseste in acvariusau ce ai prea mult,umbla la relatia :iluminare,fertilizanti...totodata ,da schimba de vreo doua ori cate 50% apa,redu timpul de iluminare cu macar 2 ore...e cel mai sanatos,si bineaivenit in batalia cu algele!
Acolo unde organismul uman este afectat la nivel primar,nativ,sigur ca sunt mai multe boli care ar putea fi startate sau dezvoltate de anumite micoze specifice acvariilor...dar repet:doar cei cu afectiuni clinice spre asemenea boli au de suferit
in schimb poti deduriza apa prin filtrarea cu rasini...efectul e aproximativ acelasi :-)
Salut! Bine ne-ai basit! :-) Asteptam poze...discusi sunt mari,ce varietati ai?
Doresc sa cumpar Glossostigma Elatinoides si Blyxa Japonica!
Sal! Vreau si eu doua Hemiantusuri,se poate? Constanta.
Binea ai venit! Regulatorul are si reglaj fin? In ceea ce priveste reactorul , sunt ff multe variante,atit bricolaj cit si branduri...conteaza si cit vrei sa investesti...ateptam poze!
http://img34.imageshack.us/gal.php?g=snc00016u.jpg

Astept parerile voastre cu privire la acvariul meu plantat
Am depus deja un album cu acvariul meu ...astept critici,sau cine stie.... :-)
greu sa ma desprind de plantele mele,sincer le iubesc pe toate...
in ceea ce priveste urcatul pozelor...un pic de timp sa ma dumiresc cum se face probabil mai pe seara
bar sigur nu va las asa....trebuie sa ma mandresc si eu un pic,asa-i? :-)

acum mai am doar maruntisuri de pestisori:8 ancistrusi,4sae,4 zebre,2 ternetzi,si inca 4...mici rosii,am uitat...cam atit !
Ma numesc Narcis Bratulescu,am 40 ani,sunt administrator la o firma de instalatii electrice...Sunt pasionat de acvaristica de 5 ani; am un acvariu de 240l,echipat cu filtru Tetra 1200,sistem presurizat co2,iluminat cu 5 tuburi t8 (2*36+3*30W),osmoza....
Pana de curind (in urma cu 6 luni)am fost pasionat de discusi,am crescut pina la maturitate doua generatii de cite 8bc,totusi am fost atras mai nou de plante,care dupa parerea mea te obliga sa fi mai activ in ceea ce presupune intretinerea acvariului si cred ca in urma stradaniilor mele,am reusit sa colectionez citeva plante frumoase,ce se dezvolta frumos si armononios:eustralis steletta,didiplis diandra,limnofila aromatica,limnofila aquatica,hidrocotile verticala,cardamine lyrata,bacopa,nymfeea lotus red,mycranteum umbrosum,eleocharys accicularis,progostemon helferi,echinodorus tenelus,ludvigia red,ludvigia macranda(?),anubias nana,criptocorine wendti,marsileea hirsuta,java moss,riccia fluitans,hemyantus...si mai sunt citeva speci a caror nume imi scapa in acest moment. Reusesc sa le dezvolt si asta ma bucura nespus si mai cred ca voi avea cu cine sa discut despre aquascaping.Multumesc pt timpul acordat de a-mi citi aceasta prezentare!
 
Forum Index » Profile for narcis.b » Messages posted by narcis.b
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com