[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Algol -JBL  XML
Forum Index » Alge
Author Message
babbyjessus
Junior member

Joined: 26/03/2009 17:55:02
Messages: 36
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare tuturor. Am si eu o intrebare in legatura cu produsul celor de la JBL, anti alge, Algol. Ce scrie pe el in romana este doar ce face si ca efectul este vizibil numai dupa o utilizare de cateva zile.
Cam cum se dozeaza daca stie cineva ma refer cam la cat timp se pune doza aferenta cantitatii de apa (asta o stiu). Zilnic sau...?

Astept raspunsurile voastre.

Multumesc
[Yahoo!] aim icon
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu stiu cum se doazeaza algolul, si nici alt algicid.
Motivul postului meu este acela de a te sfatui sa renunti la idee. Vei ramane fara plante. Incearca sa aduci acvariul in stadiul in care legele nu au ce cauta acolo. Asta este cel mai sanatos si eficace remediu. Daca vei folosi algicide, vei scapa de alge doar pentru o perioada. Are acelasi efect ca algocalminul. Iti trece durerea pe moment, dar tot la "dintzar" ajungi.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

babbyjessus wrote:produsul celor de la JBL, anti alge, AlgolMultumesc

iti recomand un schimb de 50 % apa, da efecte mai bune decat solutia
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Vezice lipseste in acvariusau ce ai prea mult,umbla la relatia :iluminare,fertilizanti...totodata ,da schimba de vreo doua ori cate 50% apa,redu timpul de iluminare cu macar 2 ore...e cel mai sanatos,si bineaivenit in batalia cu algele!
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

salut, ia arunca tu un ochi aici pe postul colegului Val , sa vezi ce fac algicidele/face algolul. Am avut si eu o tentativa de a il folosi dar m-am razgandit

La fel cum a zis si alber nu te sfatuiesc sa folosesti algicid, Incearca mai degraba sa ne explici ce alga ai si cum/de ce a aarut, iar noi vom incerca dupa cum ne sta in putintta sa te ajutam

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cosminBM
Member

Joined: 28/02/2009 15:42:32
Messages: 122
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am avut si eu acum vreo 2 luni de zile un covor superb de BBA si plantele acoperite in proportie de 40% de BBA si am incercat schimburi de apa de 25% odata la 2 zile , BBA se dezvolta in continuare am decis sa incerc cu Algumin am pus doza recomandata (nu mai aveam ce sa fac) si dupa o luna de zile BBA era tot la ia acasa asa ca am dat restart la acvariu. La mine alguminul nu a facut nimic . Un prieten de al meu a avut probleme acum vreo luna cu mai multe tipuri de alge , ca si mine de fapt dupa noul setup , el facea schimburi de 50% de apa si se pare ca in 2 saptamani a scapat de pb cu algele .Am si eu cateva tipuri de alge mai precis 4 tipuri din care nu lipseste favorita mea BBA (bine in proportie de 1%) . Si ma-am pus sa schimb si eu 50% din apa si am reusit performanta sa deciclez acvariul , asa ca dupa 2 saptamani am apa cristal nu ca si laptele. Ce sa iti zic mare grija cu schimbul de 50% din apa , la alti merge la alti se decicleaza.
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

cosminBM wrote:Am avut si eu acum vreo 2 luni de zile un covor superb de BBA si plantele acoperite in proportie de 40% de BBA si am incercat schimburi de apa de 25% odata la 2 zile , BBA se dezvolta in continuare am decis sa incerc cu Algumin am pus doza recomandata (nu mai aveam ce sa fac) si dupa o luna de zile BBA era tot la ia acasa asa ca am dat restart la acvariu. La mine alguminul nu a facut nimic . Un prieten de al meu a avut probleme acum vreo luna cu mai multe tipuri de alge , ca si mine de fapt dupa noul setup , el facea schimburi de 50% de apa si se pare ca in 2 saptamani a scapat de pb cu algele .Am si eu cateva tipuri de alge mai precis 4 tipuri din care nu lipseste favorita mea BBA (bine in proportie de 1%) . Si ma-am pus sa schimb si eu 50% din apa si am reusit performanta sa deciclez acvariul , asa ca dupa 2 saptamani am apa cristal nu ca si laptele. Ce sa iti zic mare grija cu schimbul de 50% din apa , la alti merge la alti se decicleaza.


Eu am reusit sa imi deciclez acvariu cu schimburi masive de apa cand statea filtru prea mult timp stins sau cand puneam apa de la robinet direct in filtru - clorul din apa de robinet omoara bacteriile din filtru, s-a mai discutat treaba asta.

Cat despre invazia de alge, la fel cum zic toti "mai marii" din aceasta comunitate, aveti o problema, un dezechilibru, algele se indeparteaza manual si se combat pe cale naturala, nu cu algicide. Trebuie gasit un raport bun intre fertilizare/lumina/numar de plante/co2. Este normal ca un acvariu foarte luminat cu putine plante si multa fertilizare sa aiba alge, sau un bazin fara co2 .... Sunt multe de discutat, tocmai d-asta l-am rugat pe colegul sa ne dea ceva detalii despre bazin

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com