[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
combinatie substrat  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
ufano86
Junior member

Joined: 23/10/2008 20:20:13
Messages: 35
Location: spain
IP:
Offline

daca am substrat dennerle si heating cable tot dennerle dar in momemtul cand am cumparat pietrisul avea dennerle doar de culoare rosie si fiind un pic in criza de timp am cumparat un pietris"quartz" de granulatie de 1-2 mm cum recomanda dennerle .ar trebuii sa-l schimb pentru ca acuma am gasit pietris dennerle de culoare naturala.folosesc schema dennerlede fertilizare a1 zilnic si o data la doua saptamani alternativ v30 si e15 si lunar planta gold .co2 il aportez cu Classic-Line CO2 Exclusive 600,lumina 4* 54 w dennerle trocal plant cu reflectoare dennerle.acvariu 525 de litri net
[MSN]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Si care e intrebarea?
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Intreaba daca sa schimbe pietrisul cuartos cu pietris dennerle de culoare naturala

Until you find someone worth dying for, you never really live.
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Din punct de vedere al compozitiei si calitatii toate tipurile de pietris Dennerle sunt similare. Eu nu m-as apuca sa schimb din mers pietrisul, nu merita.
ufano86
Junior member

Joined: 23/10/2008 20:20:13
Messages: 35
Location: spain
IP:
Offline

pietrisul care il am nu este produs de dennerle. am citit in diferite posturi ca ii mult mai bine sa folosesti tot de la aceasi firma
[MSN]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

E sa nu exageram
Cu genul, totul, de la aceiasi firma
Sunt firme care au unele produse de top
Iar la altele stau prost
Nu cred ca exista o firma care sa faca totul de la A la Z de top
La toata gama de produse
Trebuie sa ai banii si rabdare si sa incerci cit mai multe
Sa experimentezi

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ufano86 wrote:pietrisul care il am nu este produs de dennerle. am citit in diferite posturi ca ii mult mai bine sa folosesti tot de la aceasi firma

In cazu' tau e bun nisipu' de 1-2 mm pe care-l ai ....... e exact ce recomanda Dennerle .

Poze: smilie ... Poze cu plante
ufano86
Junior member

Joined: 23/10/2008 20:20:13
Messages: 35
Location: spain
IP:
Offline

dar pe pe pagina de la dennerle scrie ca pietrisul este "liber de duritate".avand in vedere ca tin scalari si neoni as vrea sa cobor duritatea dar de si la schimburile de apa pun amestec de apa de osmoza si de la robinet . nu reusesc sa o cobor . poate fii de vina pietrisul
[MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca banuiesti pietrisu' c-ar fi vinovat de cresterea duritatii pune un pic intr-un pahar cu otet ....... daca scoate bule e calcaros si va trebui sa-l schimbi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ufano86
Junior member

Joined: 23/10/2008 20:20:13
Messages: 35
Location: spain
IP:
Offline

nu scoate nici un fel de bule .atunci nu ii petrisul.la schimb de apa cam cata apa de osmoza as putea pune avand in vedere ca acvariu are cam net 530 litri.ca sa nu afectez pestii fiindca vreau sa cobor duritatea care ii gh 19 si kh 11. in acvariu am doar scalari si pesti de card Paracheirodon axelrodi,Paracheirodon innesi,Hasemania nanasi si rasbora pauciperforata. intreb in sensul ca eu in mod normal schimb cam 10 litri pe zi si fac asta cam de 3 luni si nu vad nici o scadere,cam ce cantitate as putea schimba zilnic fara sa crez probleme pestilor
[MSN]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Presupunand ca vrei sa ajungi la Gh=8,trebuie sa pui 11 parti apa osmozata si 7 parti apa de la robinet!Dar daca spui ca deja schimbi cate 10 l zilnic de trei luin inseamna ca se ridica duritatea din alt motivsi anume din ce ai bagat in acvariu...
[Email]
ufano86
Junior member

Joined: 23/10/2008 20:20:13
Messages: 35
Location: spain
IP:
Offline

in afara de buturuga , reactorul de co2, firele de la incalzitorul de substrat,incalzitorul,iesirea si intrarea de la eheim si plante nu mai am nimic
[MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ufano86 wrote:cam ce cantitate as putea schimba zilnic fara sa crez probleme pestilor
Poti schimba fara probleme 50 litri de apa zilnic. Urmareste KH, in citeva zile ar trebui sa scada considerabil.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ufano86
Junior member

Joined: 23/10/2008 20:20:13
Messages: 35
Location: spain
IP:
Offline

50 litri de apa de osmoza sau combinata cu apa de robinet
[MSN]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nu vad rostul apei de la robinet. Baga doar apa osmozata sa te ajute sa scazi
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com