[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: smileyface
Forum Index » Profile for smileyface » Messages posted by smileyface
Message
Mister Koala imi pare rau sa aud asta, not fun anymore.
Daca vrei sa bagi alti pesti, iti pot oferi eu pui de vieja synspilum, au cam 1 cm.
Ai pm. Mersi!
Multumesc, m-am informat inainte sa inteb aici, am cautat pe tot netul si prima varianta asta pe care ai zis-o tu o aveam si eu. Poate aveati vreo sursa care nu apare pe net, cunostiinta etc.

Salut, am in proiect un iaz/balta pentru "la tara" , dimensiuni 9m x 7m x 1,5m adancime si ma intrebam daca ma puteti sfatui de unde pot gasi in zona Bucurestiului, folie de PVC petru iaz si daca este buna pentru ce mi-am propus eu. M-am gandit si la membrana dar este mult peste bugetul meu...

Alta intrebare, ce pot folosi ca inlocuitor pentru geotextilul care ar trebui pus sub folie? si mai ales, cu ce se pot lipi eventuale gauri in folie?

Pentru inceput doar atat, in rest mai citesc eu pe forum,

Multumesc in avans!
Ca de obicei, doar nea ' Koala imi raspunde la curiozitati )

Multumesc mult! inca odata iti dovedesti valoarea pe acest forum. Daca ne vedem vreodata fata in fata, tine minte ca fac eu cinste.
Curiozitatea mea si spiritul de DIY si cel artistic o sa ma faca sa ma apuc de sculptat, sa vedem ce iese.
Salut.Vin si eu cu o dilema la voi.

De curand am dat de un baiat din Turcia, pe facebook, care face backgrounduri pentru acvarii din (ce cred eu ca pare a fi) BCA.
Este posibil asa ceva? atasez poze mai jos, si un filmulet in care pare ca-l da cu ciment.
Oare sa nu aibe nici un efect asupra apei din acvariu? sau nu o fi BCA....?! Astept si parerile vostre.

https://www.facebook.com/timurtekbas/videos/10154963296437988/

image
image
image
image
Eu m-am tot gandit la solutii de iluminat pentru un acvariu cu ciclide, de 240 litri si am ajuns sa cumpar o banda led de 5 metri, RGB, pentru exterior, cam ce ai tu in poza .Am dat cam 80 lei pe un set complet de pe OLX.

Am infasurat banda pe cele 2 neoane arse pe care le aveam la capacul juwel si merge treaba de minune.(am facut asa pentru ca lipiciul de le spatele benzii nu este atat de bun si daca il lipesti pe drept risti sa se dezlipeasca si sa pice in apa).

La fel poate fi infasurata si pe o teava de plastic.
Bafta!
Oficial le merge bine( dedicatie pentru Koala ), unul din putinii " loneri " care au mai ramas pe aici )
image
image
image
image
image
image
image
Frumos filmuletul si pestanii Koala.

Eu cred ca nici cu puii lor nu au de gand sa fie prea blanzi, s-au tot imputinat puii, chiar si de cand am donat ceilalti pesti, deci clar unul dintre ei e posibil sa ii "matraseasca" , din 30 mai sunt cam 15 si nici nu mai au asa grija de ei. Nu imi fac mari sperante pentru pui, or sa mai fie si alte ocazii, nu e problema, vroiam doar sa stiu ce e de facut pe viitor.

Ma intreb oare...le-o fi bine celor 2 parinti singuri intr-un acvariu de 450 litr....? ) si cu toate astea tot or sa se bata, sunt sigur.
Multumesc multumesc!
Intre timp am donat ceilalti 4 vieja pe care ii mai aveam in acelasi bazin cu perechea pentru ca mancau cam multa bataie. Toti 4 erau tinuti intr-un colt, cu solzi lipsa.

In 2 zile au ajuns de la a fi bine la a fi atat de ciufuliti incat mi-era frica pentru sanatatea lor asa ca am preferat sa ii dau cuiva care poate avea grija de ei.
Ai mare dreptate dar postam din metrou in drum spre casa) . Nici mie nu-mi plac postarile care nu au poze

image
image
image
image
image
image
Salutare! Vin si eu cu cateva intrebari, dup? ce au ie?it puii de vieja la zbor, care este urm?torul pas de f?cut ca s? duc puii spre maturitate. Si dup? cât timp îi iau din acvariul comunitar? Acvariu in care mai stau alti 4 vieja pe lâng? perechea ce a depus.
Ma gandesc pe viitor (viitorul departat) sa tin si eu o arrowana dar ma sperie ce vad aici sincer ) chiar trebuiesc toate acareturile astea? Nu ar strica si niste poze cu "mreana".
VAND in Bucuresti , pui de Fossorochromis Rostratus(ciclide africane - Malawi), dimensiune - 2 cm.
Pret:
-50 lei / 10 buc

Tel : 0721.977.223

Poze reale cu parintii:
image
image
VAND in Bucuresti , pui de Fossorochromis Rostratus(ciclide africane - Malawi), dimensiune 1,5 - 2 cm.
Pret:
-80 lei / 10 buc
Pentru mai multe bucati pretul este negociabil.
Tel : 0721.977.223
Poze reale cu parintii:

image
image
VAND in Bucuresti , pui de Fossorochromis Rostratus(ciclide africane - Malawi), dimensiune 1,5 - 2 cm.
Pret:
-60 lei / 5 buc
-100 lei / 10 buc
-Pentru mai multe bucati pretul il negociem impreuna.

Poze reale cu parintii.
image

image
VAND in Bucuresti , pui de Fossorochromis Rostratus(ciclide africane - Malawi), dimensiune 1,5 - 2 cm.
Pret: -60 lei / 5 buc
-100 lei / 10 buc

Poze reale cu parintii.

image
image
Vand ciclide americane red terror, 7 bucati disponibile,dimensiuni cuprinse intre 4-5 cm si 9-10 cm , pret 25 lei buc sau 130 lei toti 7. Nu cunosc inca sexarea,dintre cei mici posibil sa fie vreo femela,iar cei mai maricei,masculi.
image
image
image
image
image
koala wrote:Nici "cascaval" d-ala dat cu pistolul, dar nici siliconul nu vor face treaba buna.
Du-te pe la magazine gen Hornbach si cauta rasina epoxi (bicomponent).


costa, costa?
edit: asa ceva? http://www.dedeman.ro/ro/catalogsearch/result/?q=epoxy
Salut, aveti idee cu ce pot lipi o canistra crapata de filtru extern sunsun? oare merge cu un pistol de lipit cu bagheta de plastic ca cel din poza?

 
Forum Index » Profile for smileyface » Messages posted by smileyface
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com