[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: smileyface
Forum Index » Profile for smileyface » Messages posted by smileyface
Message
Salut,dau spre vanzare urmatorii:
-1 mascul venustus aprox. 13 cm (cel mai frumos din grupul lui) = 40 lei
-1 mascul firefish aprox. 11 cm = 40 lei
VALABIL DOAR PENTRU BUCURESTI,pentru detalii PM.
Felicitari, si din ai mei se pare ca am o pereche,dar nu sunt sigur care e masculul) femela e super colorata,are doar vreo 5 cm,si cam 2 masculi se tin dupa ea(7-8 cm)
Salut,dau spre vanzare urmatorii:
-1 mascul venustus aprox. 13 cm (cel mai frumos din grupul lui) = 50 lei
-1 mascul firefish aprox. 11 cm = 50 lei
VALABIL DOAR PENTRU BUCURESTI,pentru detalii PM.
revin in seara asta cu poze si detalii,oricum nu e asta problema,nu am folosit capacul inca deasupra acvariului,e nou si folosit doar pe uscat
Sa incepem cu inceputul,am comandat pe net un capac de la un baiat care se ocupa cu confectionarea de capace pentru acvarii, si am specificat ca vreau instalatie electrica pentru 2 neoane tip juwel, de 105 cm,T8. Mi s-a zis ca pune un balast de 2x36W ca e bun pentru ce vreau eu....nu ma pricep...ok.
Bun,ajunge capacul acasa,ii pun neoanele, il bag in priza , se aprind neoanele,si se sting dupa 3-4 secunde.Il chem pe respectivul tip sa il repare, ii pune alt balast electronic,funtioneaza(si anume raman aprinse neoanele de data asta),pleaca baiatul linistit de la mine,eu plec la serviciu,seara incerc sa il reaprind,il bag in priza,dupa 3 secunde se sting neoanele.... dupa cateva incercari de scoate-baga in priza si nervi multi,l-am lasat scos din priza pentru cateva minute si am zis sa mai fac o incercare,s-a aprins si asa a ramas. In dimineata asta patesc acelasi lucru,bag in prinza,se sting dupa 3 secunde,repet procedeul ,il las cateva minute scos,il bag iar,merge....Credeti-ma ca eu nu mai inteleg nimic.
Instalatia este de tip simplu zic eu,un balast electronic osram 2x36W,cablaraie si 4 socluri simple ca cele din poza. Daca ati mai intampinat problema asta anuntati-ma si pe mine va rog, sincer mi-e si jena sa-l mai chem pe tipul care mi-a facut capacul din moment ce a mers de fata cu el.
Interesant, n-am mai auzit treaba asta,o sa ma informez mai mult sa vad ce iese.Poti detalia putin?Mersi mult!
Salut,de curand am primit un synspilum care avea pe el cateva bubite albe pe corp si pe innotatoarea anala. Prima data am crezut ca are gris si am crescut temperatura in acvariu la 30 de grade dar pare a fi altceva si nu stiu ce.Ce pot sa ii fac?
mie imi place,sincer,daca eram la inceput baleam dupa un acvariu asa,dar cu timpul incepi sa observi mai multe lucruri,si anume:
- imi cam sta inima in loc cand vad pietrele asa ridicate pe sticla,eu incercam sa le feresc cat mai mult de margini
- eu de obicei sub pietre puneam polistiren,din acela subtire,sa feresc fundul acvariului de contactul direct cu pietrele colturoase.
-acvariul este totusi cam mic pentru ciclide africane dar nu imposibil de tinut,cu o filtrare adecvata.
-pune un autocolant negru sau albastru inchis,pe albul ala o sa se vada toate algele de pe geam.
Bafta in continuare,sunt sigur ca o sa arate bine!
ceva poze? m-am plictisit sa tot deschid topicul asta in cautare de poze) mereu sper....
Am pe acasa acest model de butoi metalic de 50 litri,cu garnitura si inel metalic pentru strangerea capacului,credeti ca este bun pentru a face din el un filtru extern? si daca da, voi cum l-ati face?am si eu idei dar poate voi aveti idei mai bune.Multumesc in avans!
Salut,caut sa cumpar cativa cyrtocara moori (> 5-6 cm), un mascul de protomelas namalaje boadzulu cam la 10 cm si cativa acei msuli(>5-6 cm)
Vand pachet de 9 pui de ciclide africane Labidochromis perlmutt 1,5 cm.
Pret 20 lei
Pm sau tel 0721.977.223
Vand pachet de 9 pui de ciclide africane Labidochromis perlmutt 1,5 cm.
Pret 20 lei
Pm sau tel 0721.977.223
deja devine deranjant ) imi faci probleme la munca
asta caut de fapt,niste becuri deja incercate printre acvaristi,nu vreau sa cresc plante ci sa fie cat de cat puternice incat sa se poata vedea in regula pestii
N-ai pentru ce!
- Acvariul de 150x55x55cm m-a costat cam 600 sau 650 lei nu mai stiu exact, sticla de 10 mm plus fund dublu si intaritoare
-teava rectangulara pentru stand 40x40x3mm pana in 200 lei(vezi site dedeman)
-Vopsea si grund 30 lei
-sudatul in cazul meu m-a costat o partida de pescuit) l-a sudat tatal meu
-bucata de pal intre acvariu si stand,154x55cm, grosime 18 mm simplu negru cu cant de plastic 50-60 lei(Hornbach,debiteaza la ce dimensiune vrei si sunt si ieftini)
Cam asta ar fi investitia initiala,fara filtrare ,iluminat etc
Aveti idee de unde pot cumpara niste becuri cu leduri pentru genul asta de lampi? si sa fie si cat de cat puternice...
koala wrote:
Lucian wrote:pai lucreaza in 2 pasi: iei acvariul si il pui pe vechiul suport si atunci descoperi cu stupefactie ca suportul nu va tine si doar nu o sa arunci acvariul gata facut

In afara de asta, bagi si vrajeala cu "O sa vindem acvariul asta vechi, cu totul, asa ca trebuie sa fie set complet: bazin + suport".
Dupa ce bagi in casa noul acvariu, cu tot cu noul suport metalic, o sa constati ca acvariul vechi nu se vinde. Asa ca o sa ramai cu 2 bazine! Ai grija sa nu pari prea entuziasmat.


Ce ai zis tu este pas cu pas ce am facut eu, ma jur) i-am zis iubitei "am vorbit cu un prieten sa imi faca un acvariu mare ieftin(450 litri),cumpar eu teava si fac stand tapan,iar cand terminam il vindem pe asta vechi sa recuperam banii..." ghici unde este al doilea acvariu)inca in casa,dar am decis eu ca vreau sa il trimit alor mei in provincie pe cel mai mic,de 250 litri. Deci este incercata treaba,functioneaza.Spor la treaba Ptero! )
Cumpar 1 mascul de protomelas taeniolatus namalenje boadzulu pe la 8-9-10 cm, in Bucuresti.Multumesc!
Ofer spre vânzare 2 masculi de otopharinx lithobates pe la 8 cm.
La mine s a ales un dominant iar ceilal?i tre sa plece.
Valabil doar pentru Bucuresti.(sau schimb cu cyrtocara moori de aceea?i dimensiune)
Pret:25 lei/buc
 
Forum Index » Profile for smileyface » Messages posted by smileyface
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com